ye-logo.v1.2

Вступна кампанія обіцяє бути спокійною

Суспільство 3207

Це зумовлено критично малою кількістю випускників. Тестування цього року пройшли 250 тисяч абітурієнтів, а вузи мають 700 тисяч місць

Звісно, до цьогорічних випускників додадуться випускники минулих років, але все одно усі, хто матиме необхідну для вступу кількість балів у сертифікаті, потраплять до вишів. Щоправда — хтось на бюджетну, а хтось — на контрактну форму навчання. А от на Хмельниччині зменшення випускників не таке значне, як у багатьох інших областях. Якщо у Вінницькій та Житомирській областях (які разом з Хмельниччиною увійшли до Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти) випускників стало менше, у порівнянні з минулим роком, на тисячу, то у Хмельницькій — лише на 500 чоловік. А на Луганщині, до прикладу, кількість випускників зменшилася на сорок відсотків.

Тестування у цифрах

Як повідомила представник Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти Ірина Ковальчук, на тестування в області зареєструвалося 11 408 чоловік. Найбільше — на тест з української мови та літератури, який був обов'язковий для усіх вступників. Наступні масові предмети — історія України (8 658 абітурієнтів), математика (6 883) та географія (4 966). Й відрадно, що цього року було зафіксовано значно менше порушень, ніж торік. Як каже пані Ірина, було лише дванадцять випадків, коли абітурієнтів вилучили з пунктів тестування за порушення. Найбільше порушників користувалися мобільними телефонами чи мали шпаргалки.

«Електронному вступу» вір, але паперовим підстрахуйся

Вступна кампанія стартувала 1 липня. Комітет виборців України цього року вестиме моніторинг її проведення у 32 державних вузах України, з них - у двох вузах нашої області: Хмельницькому національному університеті та Кам'янець-Подільському національному університеті імені Огієнка. Основною відмінністю цьогорічної кампанії є те, що запроваджується «Електронний вступ». «Сама ідея такого вступу прогресивна, - каже експерт Хмельницького обласного осередку Комітету виборців України Юрій Ануфрієв. - Але хочу наголосити, що - за умови належного правового та технічного забезпечення. І треба пам'ятати, що електронний вступ цього року має статус експерименту, і не врегульоване питання персонального підпису, тому заяву доведеться підписати особисто. Й бажано, крім електронної форми, подати документи на папері. У будь-якому випадку, коли буде оголошено рейтинговий список, доведеться принести оригінали документів». До речі, як повідомляє Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, найбільше заяв через «Електронний вступ» подано до Національного технічного університету України «КПІ» та Національного медичного університету імені Богомольця.

«Гарячий липень»

Такий він для вищих навчальних закладів. Нагадаємо основні дати вступної кампанії:
1 липня - початок прийому документів;
17 липня - закінчення прийому документів від осіб, які мають проходити творчі конкурси у вищих навчальних закладах;
10 – 31 липня - творчі конкурси, які можуть проводитись у декілька сесій;
22 липня - закінчення прийому документів від осіб, які мають право складати вступні іспити, що проводить вищий навчальний заклад;
23 – 31 липня - вступні іспити;
31 липня - закінчення прийому документів від осіб, які не складають вступних іспитів і не проходять творчі конкурси.
Зарахування вступників на денну форму навчання здійснюється:
- за державним замовленням - не пізніше 10 серпня;
- за кошти фізичних та юридичних осіб - після зарахування на місця державного замовлення відповідного напряму (спеціальності), але не пізніше 25 серпня.

870 балів

Це – найвища кількість балів, які може набрати абітурієнт. Цього року при вступі враховується сума балів сертифікату зовнішнього оцінювання, шкільного атестату та додаткових балів. Торік додаткових балів не було. Тепер вони нараховуватимуться призерам (нагородженим дипломами I - III ступенів) IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів та призерам (нагородженим дипломами I - III ступенів) III етапу Всеукраїнських конкурсів - захистів науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України, а також – випускникам підготовчих відділень вузів. Додаткові бали нараховуються за умови, якщо абітурієнти вступають на напрямки підготовки, для яких профільним є вступне випробування з предмета, з якого вони стали призерами. “Найбільша кількість балів, яку можна набрати у цю вступну кампанію – 870, - пояснює Юрій Ануфрієв. - За сертифікатом з навчальних дисциплін – 600, максимальний бал атестату – 200, максимальна кількість балів переможця МАНУ чи олімпіади - 30-50 балів, випускника підготовчого відділення – 20”. А мінімальна кількість балів з одного предмета у сертифікаті має бути 124. Але в окремих випадках вищий навчальний заклад допускає до участі у конкурсному відборі вступника, який подає сертифікат, кількість балів якого з одного з непрофільних предметів нижча 124, за умови, якщо кількість балів з профільного предмета, зазначена у сертифікаті, не нижче 170 балів.

Для контрактників та бюджетників — один загальний конкурс

Варто зазначити, що подавати окремо документи на державну і контрактну форму навчання не потрібно. «Вступники беруть участь в одному загальному конкурсі, - пояснює Юрій Ануфрієв. - За наявності державного замовлення на підготовку фахівців відповідного напрямку вступники, в першу чергу, зараховуються на місця держзамовлення. Решту приймають на місця за контрактом. Проплачувати контрактну форму навчання наперед не можна. Це потрібно робити після того, як вийшов наказ про зарахування до вузу на контрактну форму навчання”. Рейтинговий список вступників формується в такій послідовності:
*вступники, які мають право на зарахування поза конкурсом;
*вступники, рекомендовані до зарахування за результатами співбесіди;
*учасники міжнародних олімпіад;
*вступники, які зараховуються за конкурсом. До рейтингового списку не включаються вступники, рекомендовані до зарахування на місця цільового прийому. Рейтингові списки розміщуватимуться на інформаційних стендах приймальної комісії та веб-сайтах вищих навчальних закладів. “Вступнику потрібно пильнувати рейтингові списки, - радить пан Юрій. - Телефонуйте у приймальну комісію або самі приїжджайте й переглядайте їх, щоб вчасно принести оригінали документів. Бо якщо вас зарахували на навчання, протягом п'яти днів абітурієнт має подати оригінали документів. І не покладайтеся на СМС- чи електронне повідомлення, які можуть надсилати приймальні комісії. Законодавство їх це робити не зобов'язує, а просто рекомендує”.

Корисні адреси

Якщо права абітурієнта порушуються, потрібно звернутися з письмовою заявою до приймальної комісії вузу. Також можна зателефонувати на консультативний телефон Міністерства освіти і науки, молоді та спорту або звернутися до міністерства з письмовою заявою. Номери «гарячої телефонної лінії»: (044) 425-23-01, 425-37-20, отримати консультації можна на сайті www.administr-law.org.ua. У крайньому випадку свої права потрібно відстоювати у суді.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую