ye-logo.v1.2

Українську мову рідною вважає 76 відсотків громадян — результати опитування

Суспільство 3694
Безпрецедентне єднання суспільства на тлі війни різко вплинуло й на ставлення до статусу мови
Безпрецедентне єднання суспільства на тлі війни різко вплинуло й на ставлення до статусу мови. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Дві третини тих, хто нині користується двома мовами у побуті, готові найближчим часом перейти виключно на українську.

Сьогодні, 25 березня, Соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила результати шостого загальнонаціонального опитування, присвяченого мовному питанню. Вони вказують на те, що впродовж останнього десятиліття значно зросла кількість громадян, які вважають українську рідною мовою. А після масштабного вторгнення російських загарбників абсолютна більшість переконана, що українська має бути єдиною державною мовою.

За інформацією «Рейтингу», опитування проходило 19 березня в усіх регіонах країни, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Загалом свою думку висловили тисячу респондентів. Статистична похибка не перевищує 3,1 відсотка.

Українська — моя рідна мова: про мовну самоідентифікацію та мову в побуті

Якщо у 2012 році українську рідною мовою називало 57 відсотків респондентів, то нині їх кількість зросла до 76-и. Натомість російська впродовж останнього десятиліття втратила з 42-ох до 20 відсотків. Це пояснюється кількома основними причинами:

  • реакція суспільства на експерименти тодішньої влади у мовній політиці (йдеться про намагання режиму Януковича надати російській статусу другої державної — авт.);
  • події Революції Гідності;
  • агресія росії проти України у 2014 році та тимчасова окупація Криму й окремих територій Донецької та Луганської областей.

Варто розуміти, що мовна самоідентифікація та мова в побуті — це дві різні площини. Попри це помітне стале зменшення російськомовного сегмента українців. Якщо у 2012 році таких респондентів було близько 40 відсотків, то наприкінці 2021-го — 26, а на початку нинішньої війни — 18. Частково «перетік» російськомовних відбувається у сегмент «двомовних». Також зросла й кількість тих, хто вдома користується виключно українською — з 44 відсотків до 48-ми.

Якщо у 2012 році українську рідною мовою називало 57 відсотків респондентів, то нині їх кількість зросла до 76-и. Інфографіка: Дарини Грищук

Якщо у 2012 році українську рідною мовою називало 57 відсотків респондентів, то нині їх кількість зросла до 76-и. Інфографіка: Дарини Грищук

«Процес переходу на іншу мову спілкування не є одномоментним і потребує певної адаптації. Сьогодні важливо, що дві третини тих, хто користується двома мовами у побуті готові найближчим часом перейти виключно на українську. Серед російськомовних — таких третина», — зазначили представники Соціологічної групи «Рейтинг».

Українська — єдина державна мова

Безпрецедентне єднання суспільства на тлі війни різко вплинуло й на ставлення до статусу мови. Нині абсолютна більшість громадян виступають за те, щоб українська була єдиною державною мовою. Так вважає 83 відсотки респондентів. Така думка панує в усіх областях країни, вікових і мовник групах населення.

З іншого боку за надання державного статусу російській мові до війни виступали майже чверть, а нині — лише 7 відсотків. У мирний час за це традиційно виступали жителі півдня та сходу. Проте навіть у цих регіонах таких було лише третина, а тепер їх кількість зменшилась майже вдвічі

Загалом 67 відсотків респондентів вважають, що ніяких проблем між україномовними та російськомовними громадянами в Україні не існує. А 19 відсотків — що мовна проблема існує, але вона не є настільки важливою. Власне це спростовує міфи, які пропагує держава-агресор.

Важливі висновки, які вщент розбивають російську пропаганду

Висновок №1. Рівень мовної самоідентифікації українців стабільно зростає. Війна, як виклик для всього суспільства прискорює цей процес.

Висновок №2. Перехід на українську в побуті відбувається еволюційно. Руйнування міфу про «братній народ», ізоляція росії від світового культурного й інформаційного контексту лише сприятимуть його пришвидшенню в українському суспільстві.

Висновок №3. Так звана «мовна проблема» й намагання розпочинати дискусії навколо цієї теми не мають підтримки у більшої частини населення. Ця проблема носить суто політичний і частково локальний характер. Попри це більшість громадян, незалежно від мови спілкування, усвідомлюють, що у нас один спільний ворог — росія, яка намагається знищити нашу державність. Найбільш постраждалими від дій агресора є саме російськомовні міста сходу.

До теми: Половина українців вірить, що перемога над росією настане у найближчі кілька тижнів – опитування

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую