ye-logo.v1.2

Російська пропаганда за кордоном: фейки тижня

Суспільство 3075
Польські журналісти дослідили, що з початку російського вторгнення акаунти в соціальних мережах, які раніше транслювали меседжі антивакцинаторів почали поширювати кремлівські наративи та антиукраїнські пости
Польські журналісти дослідили, що з початку російського вторгнення акаунти в соціальних мережах, які раніше транслювали меседжі антивакцинаторів почали поширювати кремлівські наративи та антиукраїнські пости. Фото: ілюстративне pixabay.com

Кремлівська пропаганда за кордоном використовує акаунти антивакцинаторів

Російська пропаганда продовжує свою "роботу" за кордоном. Серед тенденцій останнього тижня - продовження поширення фейків про українських біженців від війни та активізація акаунтів антивакцинаторів на користь кремлівської пропаганди.

Так, за кордоном активно поширювався фейк про те, що українські біженці від війни нібито розтрощили потяг. Хоча насправді відео показує наслідки перебування у потягу футбольних фанатів.

У соціальних мережах поширюють відео з Німеччини, на якому чоловік нібито скаржиться на засмічений потяг: в салоні розкидані порожні пляшки, стіни розмальовані графіті і обклеєні наклейками. У підписі до відео стверджують, що поїзд засмітили українські біженці.

Відео поширюється на англійській, німецькій, японській та російській мовах.

Як виявили фактчекери з Corrective, цей поїзд належить Міністерству транспорту землі Баден-Вюртемберг, який 19 березня 2022 року їхав за маршрутом Ульм-Плохінген. Як прокоментувало ситуацію для Correctiv міністерство, поїзд не використовувався для перевезення українських біженців. Відомство зауважило, що хоча деякі українські біженці дійсно кожен день їздять поїздами, вони поводяться миролюбно і про надзвичайні ситуації за їхньої участі повідомлень не було. Хоча особи, які засмітили поїзд, не можуть бути чітко ідентифіковані на відео, деталі вказують на причетність до цього футбольних фанатів клубу FC Augsburg. При пошуці “FCA LA07” — написи, які можна побачити на відео — можна знайти символіку футбольного клубу FC Augsburg і фанатської групи Legio Augusta.

У повідомленні блогу фан групи також можна впізнати двоголового орла з відео.

Так, “графіті” і наклейки на стінах поїзду мають відношення до футбольних фанатів, а не до українських біженців, пише “Вокс Україна”.

Представники міністерства транспорту Баден-Вюртемберг запевнили, що пасажири з України «завжди поводилися спокійно». Федеральне міністерство внутрішніх справ повідомило 31 березня, що до Німеччини переїхали 288,5 тисячі українців з початку російської агресії.

«Більшість із них — жінки, діти та літні люди», — додав він.

Німецьке видання stern.de пише, що проросійські активісти підживлюють кремлівську пропаганду дезінформацією. Часто відеоролики вирвані з первісного контексту, нові публікації робляться без доказів. Кремлівська пропаганда пише про те, що “варвари-українці не цураються руйнування та насильства над росіянами”. І це зараз лягає на благодатний ґрунт у Німеччині.

Так, нещодавно у соцмережах були звинувачення, що нібито бунтівники з України лютували в російському магазині в Регенсбурзі. Але це брехня. Скоріше за все, у ролику показали багаторічний інцидент із п’яним чоловіком у російському місті Ульяновськ, пише видання it-zoom.de.

Фейків стає багато, але їх швидко викривають, бо німецька влада активно реагує.

Польські журналісти дослідили, що з початку російського вторгнення акаунти в соціальних мережах, які раніше транслювали меседжі антивакцинаторів почали поширювати кремлівські наративи та антиукраїнські пости.

Масштаби мережі таких акаунтів дуже великі.

“За моїми оцінками, з початку війни в польських соціальних мережах було зроблено сотні тисяч записів, - говорить активіст Марцін Жуковський в інтерв'ю Kokret24.

Його організація разом з Brand24 створила і запускає програму Zglostrolla.pl, яка дозволяє користувачам Інтернету повідомляти про підозрілий контент та фейки.

На це явище також звернув увагу Інститут досліджень Інтернету та соціальних мереж (IBiMS).

«Групи, які раніше були дуже активними у поширенні дезінформації про вакцини та масштаби пандемії, почали відкрито підтримувати дії Росії в Україні», — сказав президент інституту Міхал Федорович.

У наступні дні IBiMS повідомляв про різке збільшення кількості постів з негативними повідомленнями про українських біженців, які набирали популярності у групах із проросійським та антиковидним контентом.

Про те, що канали антивакцинаторів поширюють кремлівську пропаганду пишуть і в Іспанії.

Взагалі, іспанські журналісти нарахували 129 містифікацій вже за час війни.

Словацька поліція попереджує, що у соціальних мережах російська пропаганда намагається ставити під сумнів звірства росіян у Бучі та Ірпені.

Сцени з міста Буча під Києвом викликали шок і гостру міжнародну реакцію.

Розправа, яку вчинили російські солдати над сотнями мирного населення України, добре задокументована, але дезінформація про неї поширюється в умовах змови. Про це повідомила словацька поліція, яка відстежує інтернет-обман і шахрайство.

На думку словацьких правоохоронців, дезінформатори намагаються стверджувати та переконувати користувачів соцмереж, що шокуючі кадри з Бучі, на яких зображені вбиті на вулицях міста, є “переміщенням трупів, а всю трагедію влаштували українці, щоб нашкодити Росії”.

«Прокремлівська пропаганда здатна зловживати вбитими для своїх потреб. Не лише платні ферми тролів, невідомі акаунти, а й конкретні словаки, які змагаються в поширенні містифікації, поводяться як слухняні слуги», – додають у поліції.

Словацька поліція попереджає, що мета таких неправдивих новин і маніпуляцій – створити інформаційний хаос і розколоти словацьке суспільство.

«З початку російського вторгнення в Україну поліція помітила, що прокремлівські канали поширюють проросійську пропаганду в соціальних мережах не лише через офіційні канали російських державних установ, а й через дезінформацію за допомогою анонімних профілів у Facebook, які наповнюють інформаційний простір», - йдеться у повідомленні поліції.

Французьке видання Le Monde з посиланням на експертку Марі Пельтьє, яка вивчає російську пропаганду ще з часів війни у Сирії, пише, що рівень російської пропаганди був дуже високим протягом п’яти останніх років. Зараз їхній наратив дуже схожий на те, що вже відбувалося в Сирії: задача пропаганди постійно розганяти сумніви щодо того, що насправді відбувається на місцях, використовуючи конспірологічні постулати: «медіа брешуть», «політики маніпулюють вами» тощо.

Ці конспірологічні елементи вже були в 2016 році, коли впав Алеппо у Сирії. Такий тип дезінформації є спільним явищем у більшості диктаторських режимів.

Експертка вважає, заборона у франції RT і Sputnik – “це дуже добре, треба було присоромити такий тип мовлення”.

При цьому Пельтьє стверджує, що відреагували занадто пізно.

“Цей дискурс вже добре усталений. І зірок RT, таких як Алексіс Пулен, вже завербували в іншому місці для трансляції їхньої промови”, - відмічає.

За її словами французи не повинні вірити, що RT мала монополію на кремлівську пропаганду. Протягом останніх років кремлівські наративи поширювали й традиційні ЗМІ. І зараз це продовжується.

“Вони схожі на те, що деякі називають м’якою пропагандою: «Я не за Путіна, але…». Ми не говоримо, що ми за Росію, а засуджуємо «подвійні стандарти» на Заході, а також медійну та гуманітарну увагу до України. Це було б непропорційно іншим конфліктам, таким як Ємен”, - приводить приклади експертка.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую