ye-logo.v1.2

Українці в Литві: що потрібно знати тим, хто тікає від війни

Суспільство 10392
Литва прихистила понад 50 тисяч українців
Литва прихистила понад 50 тисяч українців. Фото: today.ua

В Литві понад 50 тисяч українців.

Від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України понад 50 тисяч українських біженців прибули до Литви, 28 тисяч із них – люди працездатного віку, понад 7,6 тисячі уже знайшли роботу. Про це повідомляє міністерство соціального захисту та праці Литви.

Умови в’їзду до Литви

Наразі першим пунктом прибуття за кордон для більшості громадян України є Польща. Для тих, хто хоче приїхати до Литви з Польщі, литовські волонтери можуть запропонувати транспортні послуги за телефоном +370 677 22222.

Українці з біометричним паспортом можуть в'їхати та перебувати у Литві за безвізовим режимом до 90 днів. Протягом яких можуть звернутися до міграційної служби і їм буде видано національну візу або дозвіл на проживання та роботу в Литві, який буде дійсним для поїздок у межах ЄС. Медична страховка, послуги дитячої освіти будуть доступні одразу після реєстрації на дозвіл на проживання. Громадяни України не зобов'язані подаватися на дозвіл на проживання протягом 90 днів безвізового режиму. Але якщо ви плануєте залишитися в Литві довше і потребуєте гуманітарної допомоги, плануєте працювати і хочете скористатися іншою соціальною допомогою, радимо вам це зробити.

Від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України понад 50 тисяч українських біженців прибули до Литви. Фото: надане Оленою Гетманенко

У Литві функціонує 5 реєстраційних центрів: у Вільнюсі, вул. Minties 3 (гімназія Joachim Lelevel); місто Алітус, вул. Pramones 1B; місто Маріямполе, вул. Parko 9; місто Клайпеда вул. Paryziaus Kominos 16A; місто Шауляй, вул. Jablonskio 16. У реєстраційних центрах надається тимчасове житло (до трьох днів), їжа, первинна медична допомога. Потім тим, хто потребує, допоможуть з довгостроковим житлом. Також вам нададуть детальну інформацію про можливості вашого перебування у Литві. Якщо ви вже знаходитесь у Вільнюсі, з питань житла ви можете зв'язатися з www.sylnirazom.lt або за телефоном +370 677 22222.

Реєстрація та житло у Литві

Після реєстрації можна буде подати заяву на отримання дозволу на проживання на 1 рік або національної візи з гуманітарних міркувань на 1 рік. Для зручності пропонується заповнити форму онлайн. Для заповнення є відеоінструкція.

Журналістка з Харкова Олена Гетманенко приїхала до Литви у березні. Фото надано Оленою Гетманенко

Журналістка з Харкова Олена Гетманенко приїхала до Литви у березні. Вона розповідає, що їй житло знайшли майже одразу, але буває по-різному. Є випадки, коли переселенкам-жінкам з маленькими дітьми відмовляють в оренді. Справа в тому, що за законодавством Литви виселяти родини з малолітніми дітьми не можна, навіть, якщо не сплачується оренда.

За словами Олени, багато чого залежить від банальної удачі. Просто оголошення в соціальних мережах працюють далеко не завжди.

“Наприклад, моя знайома знайшла житло під час розмови з таксистом”, - розповідає Олена.

Є кілька корисних посилань для пошуку житла, зокрема, сайт для пошуку безкоштовного житла.

Житло для короткотермiнової оренди можна шукати самостійно за допомогою інтернет-сайтів www.booking.com і www.airbnb.com. На обох сайтах можна вести пошук українською мовою.Житло для довготермiново оренди для перебування в Литвi на більш тривалий час можна знайти за допомогою систем пошуку житла. Найбільш популярні портали: www.aruodas.lt, www.domoplius.lt, www.skelbiu.lt. На кожному з них можливий пошук російською мовою.

Медичні послуги у Литві

Українці у Литві, які зареєструвалися, можуть отримати такі послуги: профілактичний огляд та вакцинація неповнолітніх; невідкладна медична допомога, догляд за вагітністю, післяпологовий догляд та інші послуги з медичної реабілітації біженців, поранених під час бойових дій в Україні; своєчасне транспортування іноземців до лікувальних, лікувальних та реабілітаційних установ. Ці послуги оплачуються Державною касою медичного страхування. Детально про послуги можна прочитати у спеціальній брошурі.

Українці у Литві, які зареєструвалися, можуть отримати низку медичних послуг

Литва також дала можливість біженцям зробити щеплення від COVID-19. Для реєстрації на вакцинацію проти хвороби: короткий номер 1808 (за нелитовським номером +370 66 01 1808).

Також для українців є спосіб отримати безкоштовну стоматологічну допомогу. Таку допомогу надаватимуть стоматологічні заклади в різних містах Литви як дітям, так і дорослим біженцям з війни. Список постачальників послуг можна знайти тут. А Diabeto IQ Club надає безкоштовні інструменти для лікування захворювань (інсулін, голки, смужки для вимірювання рівня глюкози тощо) людям з діабетом 1 типу по всій Литві.

Робота у Литві

Як повідомляють ЗМІ, з 28-ми тисяч українських біженців працездатого віку у Литві 7,6 тисячі знайшли роботу.

"Українці, які працюють, вже заплатили нашій країні понад 3 мільйона євро податків. Я дякую роботодавцям, які працевлаштовують українців, котрі приїхали до нашої країни, і запрошую вас продовжити реєстрацію вільних робочих місць у Службі зайнятості", – сказала міністр Моніка Навіцкене.

Більшість працевлаштованих у Литві українських біженців мають роботу середньої кваліфікації, кожен десятий – високої.

Середній заробіток – 900 євро, а загалом зарплата українських біженців у Литві коливається від мінімальної у 600 євро до майже 2 тисяч євро. Поки що у центрі зайнятості Литви на обліку перебувають понад 8,7 тисячі українців.

Після отримання тимчасового посвідчення на проживання українці автоматично мають право працювати. Є спеціалізовані сайти, які вже пропонують вакансії для українців у Вільнюсі та інших містах: Scobo, cv.lt (для вакансій, що не вимагають литовської/англійської мови). Go Vilnius пропонує контакти основних сайтів для пошуку роботи, а також контакти кадрових агентів. У питаннях працевлаштування громадяни України, після оформлення відповідних документів, можуть звертатися до Центру зайнятості, що знаходиться у Вільнюсі (Zirmunu 139 a), а також інших містах. Контакт – Vaida Navickiene +370 700 79068.

“Роботу ж можна також шукати в профільних групах в соціальних мережах. Дуже добре працюють оголошення щодо надання послуг парукаря, мастра манікюру тощо”, - каже Олена.

А працювати у Литві доведеться, бо на соціально допомогу довго розраховувати не варто.

За словами Олени Гетманенко, є разова виплата в 252 євро, а також допомога на дитину - 70 євро. Крім того, можна отримувати продуктові карти в супермаркеті на 150 євро.

Допомога та освіта

Багато проблем вдається вирішити за допомогою людей в групах в соціальних мережах.

“Сижу в литовських групах. Там переважно люди запитують і їм у коментарі кидають відповіді. Я так знайшла перевізника, який мені ліки зі Львова у Вільнюс привіз. Тому, що не все можна без рецепту в аптеці купити. І дорожче тут. Причому привіз безкоштовно”, - розповіла Олена.

У Литві є три види шкіл: з литовською, польською та російською мовами навчання.

Також переселенцям варто пам’ятати про безкоштовний громадський транспорт у Вільнюсі, але це працює лише при наявності українського паспорту. Є доступні курси литовської мови.

Олена Гетманенко розповідає, що литовці приділяють увагу тому, щоб відволікти біженців від війни.

Олена Гетманенко розповідає, що литовці приділяють увагу тому, щоб відволікти біженців від війни.

“Багато де безкоштовні розваги для українців. Парки, аквапарки, зоопарки. Кожну суботу волонтери організовують табір для українських дітей. Туди можна прийти безкоштовно поїсти, розважатись, взяти якісь речі потрібні та з'їздити на екскурсію”, - зазнає Олена.

Питання освіти для дітей теж вирішується. У Литві є три види шкіл. З литовською, польською та російською мовами навчання.

“Ми без проблем потрапили до другого класу школи з російською мовою навчання. Але у травні відкрилася українська школа. І ще з Харкова до Вільнюса переїхала Харківська приватна школа “Гравітація”, - говорить Олена, яка в Харкові мешкала на Салтівці - районі, який найбільше потерпає від обстрілів.

Нагадаємо, раніше сайт "Є" вже писав про те, що потрібно знати переселенцям про Польщу, Чехію, Словаччину.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую