ye-logo.v1.2

Українці у Словаччині: що потрібно знати тим, хто тікає від війни

Суспільство 6989
В
В'їзд до Словаччини дозволений всім українцям, які втікають від війни в Україні, а також громадянам інших країн, які перебувають в Україні. Фото: news.google.com

Актуальна інформація для українців, які знайшли або шукають прихисток у Словаччині.

Починаючи з 24 лютого, з часу повномасштабного вторгнення росії на територію України, з нашої країни виїхали майже 4 мільйони людей.

Із них до Польщі – 2,3 мільйона людей, до Румунії – 602,4 тисячі, ще 385,2 тисячі українців перебралися в Молдову, 359 тисяч людей – в Угорщину, 278 тисяч – до Словаччини. 271,3 тисячі людей поїхали до Росії. Найменше – 9,9 тисячі осіб – перетнули кордон із Білоруссю.

“Сайт Є” вже писав про те, що потрібно знати переселенцям про Польщу та Чехію. Тепер черга Словаччини.

Умови в’їзду до Словаччини

В’їзд до Словаччини дозволений всім українцям, які втікають від війни в Україні, а також громадянам інших країн, які перебувають в Україні. Наразі момент в’їзд можливий також для осіб, які не мають діючого проїзного документа (біометричного паспорта). У такому випадку необхідно попросити тимчасового або політичного притулку (азилу).

Якщо українці приїжджають з малолітніми дітьми, рекомендовано мати при собі принаймні свідоцтво про народження дитини. Особам без дійсного паспорта рекомендовано мати при собі інші документи (наприклад, посвідчення особи, водійські права, посвідку на проживання в Україні, свідоцтва про народження дітей тощо). У разі перетину кордону дитини без супроводу, компетентний орган у співпраці з поліцією координує розміщення дитини в обраному закладі.

Після прибуття до Словаччини громадянам України не потрібно реєструватися на сайті, також на них не поширюється обов’язок ізоляції з метою запобігання поширенню COVID-19. Також для в’їзду не потрібно надавати тест на COVID-19. Наразі можна в’їхати до Словаччини з домашніми тваринами без паспорта та вакцинації. При перетині кордону власники тварин мають заповнити спеціальний бланк.

Для громадян України та інших осіб перетин кордону можливий через такі пункти пропуску, як Убля, Вишнє Нємецьке та Вельке Слеменце.

Моніторинг ситуації на українському кордоні здійснюється на сайті mapotic.com, або у звіті, який регулярно оновлюється.

Більше інформації на https://www.ukraineslovakia.sk/.

Пункти прийому для тих, хто тікає від війни

На прикордонних переходах Вишне Нємецке та Убля є декілька державних, гуманітарних та громадських організацій, які безкоштовно пропонують прибуваючим їжу, одяг та гігієнічні засоби, медичну та психологічну допомогу, намети для відпочинку.

Також у цих пунктах можна отримати консультації щодо можливостей проживання та пересування в Словацькій Республіці та ЄС, інформацію про транспорт, безкоштовні SIM-карти з пакетами мобільних даних.

Зняти гроші або обміняти гривні на прикордонних переходах неможливо. Для обміну гривні необхідно користуватися обмінними пунктами у великих містах, банки наразі не пропонують таку можливість. Готівку (EUR) можна зняти в банкоматі.

Після перетину кордону словацька влада просить українців відвідати центр великої місткості, де, після запиту на житло, компетентні особи зможуть направити до місця, де вам буде запропоноване термінове житло. Якщо ви вирішите шукати житло «наосліп», є велика ймовірність того, що через обмежені можливості місць проживання, вас не буде де розмістити. Також ось посилання з інформацію про великі центри біженців від війни.

Транспортування від пункту перетину кордону до місця тимчасового проживання узгоджується на місці. Деякі муніципалітети надають людям, які проживають в Україні, безкоштовний приміський транспорт. Також доступні послуги таксі.

Перукарка з Харкова Дар’я Сухіна ніколи не була у Словаччині. Вона з донькою самотужки дісталася до кордону, де її зустріли волонтери.

За її словами, волонтери одразу питають, чи є куди вам їхати, де переночувати.

Дар’я знала, що їй потрібно у Кошице, де на них з донькою чекав знайомий. Тож волонтери допомогли з місцевим мобільним зв’язком, пауербанком та відвезли дівчат до Кошице.

Тимчасовий притулок

Тимчасовий притулок надається для захисту іноземців від війни, наслідків гуманітарної катастрофи або систематичного чи масового порушення прав людини в країні походження. Це найшвидша форма захисту, яка надасть іноземцям доступ до житла, харчування, охорони здоров’я та дозволить їм залишатися та працювати в Словацькій Республіці. Тимчасовий притулок надається до 4 березня 2023 року.

Для тих, хто хоче отримати тимчасовий притулок, можете подати заяву особисто в спеціальних реєстраційних центрах в:

Хуменному (Chemlonsk 7)
Міхайловцях (Sportova 31)
Нітрі (Akademicka 4)
Братиславі (Bottova 7)

Заяви на тимчасовий притулок також приймають у відділеннях Міграційної поліції у справах іноземців в Братиславі, Тренчіні, Жиліні, Банскей Бистріці, Ружомберку та в Рімавскей Соботе.

Відділення Міграційної поліції у справах іноземців у Дунайскій Стреді, Трнаве, Прешове та Кошіціах приймають заяви на тимчасовий притулок лише від вагітних жінок, сімей з дітьми (якщо хоча б одна дитина має менше 6 років), осіб старше 65 років та інших уразливих груп населення. Для інших осіб буде надано транспорт до спеціальних реєстраційних центрів.

Перш ніж подавати заяву в поліцію особисто, ви можете зареєструватися ТУТ - таким чином, у поліції вже будуть ваші дані і обробка вашого запиту пройде швидше.

Якщо у вас є закордонний паспорт, документ, що засвідчує особу або інший документ, статус тимчасового притулку буде надано негайно. Якщо документа немає, рішення за вашою заявою буде ухвалено не менше ніж до 30 днів. Якщо ваше прохання про тимчасовий притулок буде задоволено, вам буде видано документ про дозвіл на перебування.

Дар’я розповіла, що в неї не було жодних проблем з оформленням тимчасового притулку. Для цього їй потрібен був лише її паспорт та біометричний паспорт дитини. Якщо є біометрика, то свідоцтво про народження не обов’язкове.

Також обов’язково знати адресу, за якою будете мешкати. Щодо фінансової допомоги, то вона оформлюється окремо. У Словаччині вона складає 68,80 євро на особу. У випадку Дар’ї допомога складає 130,90 євро, як на особу з дитиною. Харків’янка розповіла, що вона не оформлювала банківську картку, а зможе отримувати допомогу готівкою.

Медична допомога

Українці, які отримали тимчасовий притулок, але не мають державного медичного страхування, мають право на отримання невідкладної медичної допомоги. Для отримання такої медичної допомоги достатньо пред'явити, що ви є претендентом на тимчасовий притулок або що він вам наданий.

Заявники на отримання тимчасового притулку та резиденти України, які зараз перебувають у Словаччині, без державної медичної страховки можуть зробити щеплення проти COVID-19 у Словаччині.

Особи, які проживали в Україні, мають право на невідкладну допомогу до подання заяви про надання притулку (міжнародної охорони), додаткового захисту чи тимчасового притулку, але не довше 30-ти днів з дня в’їзду на територію Словацької Республіки.

Тобто, на відміну від Польщі та Чехії, у Словаччині з медичною допомогою для українців буде складніше.

Робота та освіта

Якщо вам наданий тимчасовий притулок, ви можете працювати в Словаччині без необхідності отримання додаткових дозволів. Однак, ви не можете вести підприємницьку діяльність.

Якщо ви є громадянином України або членом сім’ї громадянина України (дружина чи батько неповнолітньої особи) і ви подали заяву про надання притулку (міжнародної охорони), ви все одно можете працювати до закінчення дев’яти місяців з моменту початку процедури надання притулку (міжнародної охорони).

Після подачі заяви на тимчасовий притулок ваша дитина може йти до школи в Словаччині.

Відвідайте дитячий садок, початкову чи середню школу, куди ви хотіли б віддати свою дитину. У школі з'ясують рівень знань та володіння словацькою мовою і зарахують вашу дитину до відповідного класу. Вашу дитину також навчатимуть словацької мови.

Дар’я розповіла, що їй дуже допомогли люди, в яких вона мешкає. Вони майже в буквальному сенсі за руку водили її по інстанціях, коли вона оформлювала необхідні папери. Саме вони й допомогли їй знайти роботу. Вже з понеділка Дар’я буде працювати у перукарні, поки що асистенткою.

“Люли, в яких ми з донькою мешкаємо, казали, що поки мені можна не ходити на роботу. Але це моє бажання. Я хотіла повернутися до роботи і вони мені допомогли знайти роботу за спеціальністю”, - каже Дар’я.

Практична інформація, поради та посилання на сайти, пов'язані з пошуком роботи в Словаччині, можна знайти ТУТ.
Вакансії для україномовних кандидатів можна знайти, наприклад. на сайті ISTP.sk чи Profesia.sk.

Коментарі:

Valeska 07.01.2023 07:21

How ukrainians can get job in slovakia

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую