ye-logo.v1.2

Русофобія в Освенцимі, спалення книг та виселення біженців: які фейки поширювала російська пропаганда в країнах ЄС

Суспільство 1591
Чергові російські фейки за кордоном стосуються вигаданих антиросійських матеріалів
Чергові російські фейки за кордоном стосуються вигаданих антиросійських матеріалів. Фото: ілюстративне chpravda.com

Кремлівські пропагандисти почали самі вигадувати антиросійські фейки.

Російська пропаганда протягом тижня в країнах ЄС працювала у різних напрямках. Так наративи були направлені проти українських біженців, постачання зброї в Україну. Крім того, пропагандисти намагалися поширювати вигадані “антиросійські матеріали”.

Російські ЗМІ за допомогою лояльних медіа у країнах ЄС маніпулюють темою прихистку українських біженців. Про це зокрема повідомляє Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України.

«Кремлівські медіа протягом двох діб поширили десятки матеріалів про те, як мешканці Європи втомилися від українців та виганяють вимушених переселенців на вулиці», - йдеться у повідомленні.

Центр протидії дезінформації зібрав фейки про біженців

Зокрема, розповсюджувалися матеріали: «Британці втомилися від українських біженців та хочуть їх вигнати», «Від українських біженців у Бельгії вимагають залишити будинки», «Європа, зокрема Словаччина, завила від українських біженців», «У Польщі втомилися від українських біженців та позбавляють їх прав», «Нідерландські родини почали виселяти українських біженців».


Інформація про відношення до біженців у Нідерландах

Як наголосили в ЦПД, у такий спосіб росія намагається дискредитувати українців та переконати власне населення, що світ втомився від війни в Україні.

Як повідомляв Укрінформ, з України з початку війни по 16 червня виїхало 7,704 мільйона осіб, а з початку повномасштабної війни до України повернулися 3,4 мільйона громадян. 

У світі з минулого року ставлення до біженців стало більш позитивним. Про це свідчать результати опитування, проведеного Ipsos («Іпсос») у 28 країнах до Всесвітнього дня біженців.

Опитування засвідчило, що сприятливіше ставлення до біженців супроводжувалося допомогою їм. Зокрема, двоє з п’яти опитаних (40%) повідомили, що вони вживали заходів для підтримки біженців протягом останніх 12 місяців.

Варто відзначити, що російські наративи активно підхоплюють в Угорщині. Так, місцевий сайт не лише ультимативно написав, що 2000 українських біженців вже виселили, але й додав маніпуляцію, що “чомусь українські біженці не відчувають величезної гостинності, яку в минулому виявляли до мігрантів на Близькому Сході та в Африці”.


Картинка до матеріалу підібрана маніпулятивно

Ще угорські ЗМІ активно висвітлювали тему дефіциту та подорожчання енергоресурсів в країнах ЄС. Причому в матеріалах прив’язували постачання зброї в Україну до цін на газ, поширюючи наративи рф.

Ще один меседж, який кремлівська пропаганда намагається поширювати у країнах ЄС, що нібито росіяни активно захоплюють західну військову техніку, яка постачається в Україну.

Подібні заяви, поруч зі ще одним меседжем, що “нібито західна техніка, яка постачається в Україну, перепродається”, поширюються для того, щоб закласти сумніви у платників податків країн ЄС у необхідності підтримувати Україну. Більше того, подібні заяви масово є фейком.

Ось приклад. Росія нібито захопила в Україні французькі самохідні артилерійські установки САУ Caesar, пише "Детектор медіа"

Про це заявив французький політик Режіс Кастельно в Telegram, а також російський завод «Уралвагонзавод», який в коментарях попросив передати «подяку президенту Макрону». Ці коментарі поширили російські ЗМІ.

Генштаб Збройних сил Франції назвав цю інформацію фейком.

«Ця інформація є неправдивою. Ми її категорично відкидаємо. Ми обговорили це з нашим українським партнером», – йдеться в повідомленні генштабу.

Як повідомили в Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ, джерелом інформації про захоплення САУ названо маловідомого французького політика (ймовірно член Комуністичної партії Франції, опозиціонер до чинного президента цієї країни) Режіса де Кастельно.

Жодних підтверджень або доказів він не наводить, а посилається тільки на коментар у своєму Telegram-каналі, який нібито залишили представники російського заводу.

«Це доказ того, що постачання Україні озброєння сильно б'є по нашому ворогу і він намагається посіяти серед французів недовіру до ЗСУ і створити враження, що посилати зброю в нашу країну марно», – наголошується в повідомленні.

Нагадаємо, Caesar – це самохідна артилерійська установка нового покоління. Вона дозволяє вражати цілі противника на відстані 20 кілометрів.

Фейк про музей в Освенцимі

Ще один фейк, про який написали майже всі світові медіа, стосувався музею Освенцим.

Музей Аушвіц-Біркенау стверджуває, що він був об’єктом «примітивної» пропаганди, яку російські державні установи розповсюджували в соціальних мережах.

Представники музею заявили, що в публікаціях у соцмережах поширили фейк, що нібито антиросійські наклейки розмістили навколо колишнього табору смерті Освенцим на півдні Польщі.

Як пише aljazeera.com, фейкові зображення були опубліковані в Твіттері офіційними російськими сайтами, включаючи російську делегацію з контролю над озброєннями у Відні, також зробили ретвіти Міністерством закордонних справ росії.

Представники музею спростували російський фейк

“Висвітлення фальшивих зображень, мабуть, має на меті зобразити росіян як об’єкт злісної русофобії, йдеться у заяві музею. Деякі дописи стверджували, що наклейки – справа рук українців”, - йдеться у публікації.

Фейк про спалення книг

Ще один подібний фейк, який поширювали в соціальних мережах, у Німеччині. Фейковий меседж звучить так: “в Україні спалюють усі російськомовні книги”, пише radioguetersloh.de.

Німецькі ЗМІ пишуть, що Україну звинувачують у спаленні всієї російської літератури. Але це неправда. Журналісти підкреслюють, що заява, що нібито Президент України Володимир Зеленський наказав спалити «всі російськомовні книги» є фейком.

А фактами є те, що після початку повномасштабного вторгнення рф на територію України Верховна Рада прийняла закон, що друкована продукція з росії та білорусі більше не може ввозитися в Україну. Крім того, 5 травня Мінкульт оголосив про вилучення з бібліотек російськомовної «пропагандистської літератури». Сюди входять тексти, які заперечують війну росії проти України чи ставить під сумнів територіальну цілісність країни.

Але мова про спалення не йде.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую