ye-logo.v1.2

Українці за кордоном: що змінилося з 1 липня для біженців

Суспільство 8403
Польща змінює правила для біженців
Польща змінює правила для біженців. Фото: tsn.ua

Починаючи з липня на українських біженців у Польщі, Чехії та Словаччині чекають нові зміни.

Віднині, 1 липня, в деяких країнах Європейського Союзу змінилися правила перебування для українців. І, переважно, соціальна допомога людям, які втікали від війни, скорочується.

Польща

Зокрема, з 1 липня у низці польських міст скасовуються безкоштовні проїзди громадським транспортом для біженців з України. Але є міста, де ще можна буде користуватися пільгами, проте тільки за певних умов.

YAVP.PL розповідає, як у різних містах Польщі змінюються правила користування автобусами чи/та трамваями з 1 липня для біженців з України.

Так, з 1 липня українці більше не матимуть права безкоштовного проїзду в громадському транспорті Любліна, Вроцлава, Острува Велькопольського, Ельблонгу, Кельце.

У містечку Торунь з 1 липня змінюються правила користування громадським транспортом для біженців з України. Так, їздити безкоштовно й надалі вони зможуть тільки після пред'явлення місячного проїзного квитка з поміткою UKR. Такі проїзні діятимуть на всіх денних і нічних лініях у зоні I або I та II відповідно. З 28 червня оформити їх можна в касах торунського MZK з понеділка по п’ятницю в робочі години. Для цього потрібно надати документальне фото, паспорт або посвідчення особи, видане прикордонниками, або довідку про надання номера PESEL з поміткою UKR. Їздити безкоштовно громадським транспортом у Торуні на підставі місячного проїзного з поміткою UKR біженці з України зможуть до кінця серпня 2022 року.

З 1 липня й у Познані почнуть діяти нові правила користування громадським транспортом для біженців з України. Найважливіші з них такі:

1) безкоштовно можна буде їздити автобусами і трамваями, якщо отримати спеціальну довідку в місцевому ZTM. Така довідка буде чинною протягом 14 днів з моменту видання. Отримати її можна в пунктах обслуговування клієнтів познанського ZTM при пред’явленні українського паспорта або іншого документа, що підтверджує перетин українського кордону з будь-якою країною. Ця тимчасова довідка видаватиметься тільки біженцям, які вперше перетнули кордон України з будь-якою країною, і тільки протягом 7 днів з дня такого перетину кордону.

2) безкоштовно можна буде їздити автобусами і трамваями, якщо купити спеціальний “соціальний квиток” терміном дії на 30 днів за символічною ціною 1 злотий. Такий квиток закодовуватиметься на іменній картці PEKA, відтак біженцям з України доведеться виробити її. Зробити це можна в пунктах обслуговування клієнтів познанського ZTM. На соціальний місячний квиток за 1 злотий матимуть право тільки ті біженці з України, які нададуть довідку з Познанського центру соцвиплат, що вони подали заяву на одноразову грошову допомогу в розмірі 300 злотих, яка виплачується біженцям, починаючи з 23 червня. Соціальні квитки за 1 злотий можна буде придбати найпізніше до 30 вересня.

3) Біженці, які отримали PESEL з поміткою UKR, можуть купити Bilet Metropolitalny, який чинний протягом 30 днів з моменту покупки. Такий квиток є акційною версією популярного місячного проїзного. Вартість Bilet Metropolitalny в зоні А складає 119 злотих. Для його покупки потрібно виробити іменну картку PEKA. Bilet Metropolitalny для біженців з України та їхніх дітей діятиме до 30 вересня 2022 року. Діти біженців з України та молодь до 23 років можуть придбати Bilet Metropolitalny за пільговою ціною 59,5 злотих за 30 днів. Для цього їм так само потрібно мати PESEL з поміткою UKR, іменну картку PEKA , а ще - посвідчення учня будь-якої зі шкіл у Познані або на території гмін: Червонак, Допєво, Душники, Казьмеж, Клещево, Коморнікі, Костшин, Курнік, Любонь, Мосіна, Мурована Гошліна, Побєдзіська, Пущиково, Рокєтніца, Сухий Ляс, Сважендз, Шамотули, Тарново Подгурне, Занємишль.

Нагадаємо, польська залізнична компанія PKP Intercity повідомила про скасування безкоштовного проїзду для біженців з України на всіх напрямках з 1 липня.

Ще з 1 липня уряд Польщі більше не буде платити 40 злотих (близько 276 гривень) на день на харчування і проживання біженців з України. Про це заявив заступник голови МВС Польщі та уповноважений уряду у справах біженців Павел Шефернакер, пише видання “Волинь”.

«Ми переконані, що багато людей у Польщі здатні стати незалежними та адаптуватися», – сказав він і додав, що також будуть винятки.

Для деяких осіб будуть розширені пільги: йдеться про осіб з інвалідністю, вагітних та багатодітних.

Уряд Польщі у спеціальному законі про допомогу біженцям з України спочатку гарантував пільгу на перші 60 днів перебування в країні. Місяць тому він продовжив термін ще на 60 днів, але має намір скасувати ці рішення.

«Ми виплачуємо величезні соціальні кошти – від 300 злотих для кожного до 500+ злотих на кожну дитину та інших осіб, які є можуть претендувати на соціальні виплати. Крім того, ми бачимо, що багато українців шукають роботу, знаходять її та працюють. Ми хочемо стимулювати інших бути активними. Чотири місяці повного захисту – це, на нашу думку, достатній час для адаптації в країні», – сказав політик.

Зазначається, що рішення уряду продиктоване дуже великими видатками на утримання біженців.

Щодо добрих новин, то, Червоний Хрест Польщі роздає спеціальні картки, які дозволяють українським біженцям придбати товари у мережі магазинів KIK.

Про це йдеться на Facebook-сторінці Polski Czerwony Krzy (PCK).

Благодійна акція стартувала минулого тижня. Отримати картки можуть біженці з України, які перетнули кордон після 24 лютого 2022 року в зв'язку з початком воєнних дій.

Завдяки цій картці українці можуть купувати у магазинах мережі KIK одяг, товари для дому та предмети інтер’єру.
Картки видають у всіх містах Польщі. Для участі в акції необхідно відвідати пункт Червоного Хреста Польщі. Адреси центрів можна знайти можна знайти за цим посиланням.

Важливо, при собі необхідно документ, що підтверджує українське громадянство. На карті буде ліміт у 100 злотих. Діяти така карта буде до кінця липня.

Німецька мережа магазинів Kik вийшла на польський ринок у 2012 році. Наразі в країні працює близько 400 магазинів Kik. Серед асортименту – не тільки одяг та аксесуари, але предмети для дому та саду, текстиль, дитячі іграшки, посуд та багато іншого.

З 1 липня Генеральне консульство України у Вроцлаві починає оформлювати закордонні паспорти для українців, яким не виповнилося 12 років. Прийом із зазначених питань буде здійснюватись виключно за попереднім записсом: https://konsulat-ukrainy.pl

Інформація щодо необхідних документів за посиланням https://bit.ly/3NxhJKU

Наразі з технічних причин немає можливості оформлювати закордонні паспорти особам, яким виповнилось 12 років. Наголошують, що Генконсульство прийматиме виключно осіб, які мають повний пакет документів.

Чехія

Президент Чехії підписав закон про зміну програми підтримки українських біженців, повідомляє «Радіо Україна» в Чехії.

Найближчими днями документ буде опублікований і набуде чинності. Зміни стосуються виплат та медичної допомоги.
На безумовну виплату 500 крон (6300 гривень) зараз ще мають право всі новоприбулі, які отримали візу тимчасової допомоги. Цю суму можна отримати ще 5 разів щомісяця, якщо підтвердити скрутне матеріальне становище — відсутність роботи і власності в країні.

За новими умовами, цих 5000 крон біженці вже не отримуватимуть, якщо їм нададуть безкоштовне житло, щоенне багаторазове харчування і гігієнічні засоби. Список адрес безкоштовного розміщення, де постояльців щодня годують і постачають засобами гігієни, Мінпраці надасть Центральний кризовий штаб.

Такі заходи розроблені проти зловживань ромськими мігрантами, які приїжджають у країну заради грошової допомоги.
Щоб отримати наступні виплати, потрібно буде фактично проживати саме в Чехії, а не приїжджати за допомогою з інших країн.

Також в два рази скоротили термін оплати державою медичної страховки — з року до 150 днів. За цей час біженець може знайти роботу, і внески за нього буде платити роботодавець. Держава продовжить оплачувати страхові внески тільки за дітей до 18 років, пенсіонерів та людей з інвалідністю.

Максимальний термін розгляду заяви про візу тимчасового захисту продовжать до 60 днів.

Швейцарія

Змінено граничні терміни виїзду українців зі Швейцарії до України. Положення про поїздки на батьківщину було ухвалено на восьмому засіданні штабу спеціального притулку. Державний секретаріат Швейцарії з міграції (SEM) анонсував, що статус захисту громадян України, які втекли від війни, може бути відкликаний, якщо вони перебувають в Україні понад 15 днів на квартал, повідомляв сайт SchengenVisaInfo.com.

Тобто, усім особам, які мають статус захисту S, дозволено в’їжджати в Україну та повертатися до Швейцарії на термін не більше ніж 15 днів на квартал. Однак це положення не поширюється на осіб, які можуть довести, що у них були важливі причини залишитися на більш тривалий період, наприклад, відвідування серйозно хворого близького члена сім’ї .

Якщо біженці перебувають у третій країні понад два місяці, статус захисту може бути анульований. Державний секретаріат з міграції вважає, що в такому разі, можна вважати, що біженці перебралися до тієї країни. «Якщо людині вже було надано статус захисту в іншій шенгенській державі, їй також не буде надано статус захисту S у Швейцарії», — уточнюється у заяві.

Словаччина

У Словацькій республіці змінюються умови безкоштовного проїзду громадян України на лініях Єдиної транспортної системи. Про це повідомляє Інформаційний центру IDS BK.

З 1 липня 2022 року скасовується безкоштовний проїзд тільки на підставі документа, що посвідчує особу (паспорт/закордонний паспорт).

З липня право на безкоштовний проїзд матимуть ті громадяни України, які крім посвідчення особи (паспорт/закордонний паспорт) також подадуть наступні документи: спеціальний документ «SLOVAK HELP» з червоним штампом з текстом українською мовою, який видається при перетині державного кордону UA-SK; спеціальний документ, що підтверджує набуття статусу тимчасового притулку в першій редакції.

У регіональному автобусному та залізничному транспорті громадяни України можуть безкоштовно їздити із зазначеними документами в день отримання документа та наступні 4 дні.

У громадському транспорті (MHD) можуть їздити до закінчення терміну дії документа «SLOVAK HELP» або документа, що підтверджує тимчасовий притулок без обмежень у часі (або до зміни умов).

Громадяни України також мають право на безкоштовний проїзд, проте лише певні категорії: діти та молодь віком до 18 років та учні загальноосвітніх шкіл, у тому числі один супроводжуючий, зобов’язані продемонструвати: документ про тимчасовий притулок і одночасно підтвердження відвідування школи.

Право на безкоштовний проїзд діє лише в дні навчання в школі від місця звичайного проживання, зазначеного в документі тимчасового притулку, до місця місцезнаходження школи і назад.

Право на безкоштовний проїзд також має супроводжуюча особа, коли вона відвозитиме дитину до школи та коли їхатиме назад зі школи до місця свого проживання і навпаки — коли їхатиме з місця свого проживання до школи, щоб забрати дитину.

Також мають право на безкоштовний проїзд працівники, які їдуть на роботу/з роботи та засвідчують свою особу: документом про тимчасовий притулок і одночасно підтвердження від роботодавця про трудовий договір.

Право на безкоштовний проїзд діє впродовж 60 днів з дня отримання статусу тимчасового притулку з місця звичайного проживання, що зазначено у спеціальному документі про тимчасовий притулок до місця роботи (місцезнаходження роботодавця).

У разі необхідності рекомендуємо пасажирам звертатися до Інформаційного центру IDS BK за електронною поштою: [email protected] або за телефоном: 0948 102 102.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую