ye-logo.v1.2

Під час війни більшість українців вважають необхідним обмежити себе у розвагах і покупках

Суспільство 2350
Через війну більшість громадян змінили колишні звички та поведінку
Через війну більшість громадян змінили колишні звички та поведінку. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Війна більше фізично, ніж психологічно виснажила громадян.

На четвертому місяці масштабної війни українці продовжують демонструвати досить хороший рівень життєстійкості. Щоправда, вона змусила багатьох змінити колишні звички й поведінку. Зокрема, нині 59% громадян вважають за необхідне суттєво обмежувати себе у розвагах і покупках. Про це свідчать результати 14-го загальнонаціонального опитування «Маркери війни», проведеного соціологічною групою «Рейтинг».

За інформацією «Рейтингу», українці на четвертому місяці масштабної війни надалі демонструють хороший рівень життєстійкості — 3,8 бала з 5 можливих. Складові цього показник: психологічна стійкість і підтримка фізичного здоров’я не зазнали суттєвих змін, хоча дещо знизилися проти квітня.

Відносно високий показник психологічної стійкості (3,9 бала) найперше забезпечується цікавістю громадян до того, що відбувається навколо, нормальним харчуванням, планами на майбутнє, впевненістю у своїх рішеннях і відсутністю жалю про минуле.

Рівень психологічної стійкості українців. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Рівень психологічної стійкості українців. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Найбільше нині українці потерпають від втоми. Лише 36% опитаних її не відчувають. А також — їх від нестачі повноцінного сну, який мають лише 44% респондентів. Такі реакції організму є природними для стресу. Попри це інші емоційні й моральні показники громадян перебувають у кращому стані.

«Жінки мають нижчий рівень життєстійкості, ніж чоловіки. Також вона знижується з віком. Наявність роботи позитивно впливає на життєстійкість. У регіональному розрізі найгірша ситуація зі життєстійкістю спостерігається серед мешканців східних областей країни, де нині є основна лінія фронту, найбільше руйнувань і смертей», — зазначили представники соціологічної групи «Рейтинг».

Індекс фізичного здоров’я українців. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Індекс фізичного здоров’я українців. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Також встановлено, війна більше виснажила українців фізично, ніж психологічно. Наразі показники фізичного стану громадян становить 3,7 бала з 5 можливих.

Життя під час війни

Природно, що війна викликає у людей велику кількість почуттів і думок, які часто суперечать одне одному. Життя стає чорно-білим і набуває однозначності та категоричності. Люди часто стикаються з високим рівнем стресу, переживають «провину вцілілого», «травму свідка» та інші подібні стани. Це впливає на зміну звичної поведінки й пріоритетів, які вони мали у мирний час.

Наприклад, нині 59% опитаних вважають за необхідне суттєво обмежувати себе у розвагах і покупках. Натомість 36% переконані, що потрібно намагатися жити повноцінним життям.

Нині 59% опитаних вважають за необхідне суттєво обмежувати себе у розвагах і покупках. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Нині 59% опитаних вважають за необхідне суттєво обмежувати себе у розвагах і покупках. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Молодь до 35 років менш схильна до самообмежень. Також менше обмежують себе люди, які повноцінно або частково працюють. Ймовірно вони вважають, що їх фронт — економічний, тобто сплата податків і допомога війську.

Опитані вважають найбільш прийнятною поведінкою в умовах війни ходити у спортзал (84%), відвідувати салони краси (67%), святкувати власний день народження (62%). Менш прийнятними — дозвілля на природі, зокрема смаження шашликів (42%), відвідування ресторанів і кафе (37%), придбання дорогих продуктів й одягу (36%).

Опитані найменш прийнятним вважають придбання дорогих продуктів та одягу. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Опитані найменш прийнятним вважають придбання дорогих продуктів та одягу. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Отже, спорт як ознака здорового способу життя та підтримки себе в хорошій фізичній формі і догляд за собою є позитивною поведінкою, дозволеною під час війни. Інші позиції вірогідно вважаються надлишковими, такими, без яких можна обійтися.

Довідково. Чотирнадцяте загальнонаціональне опитування «Психологічні маркери війни» тривало впродовж 18-19 червня в усіх частинах України, крім тимчасово окупованих. За цей час представники рейтингу опитали 1 тисячу 200 громадян. Статистична похибка не перевищує 2,8%. Тож результати дослідження зображують загальні настрої українців.

До теми: Українці продовжують повертатися до своїх робочих місць — результати опитування

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую