ye-logo.v1.2

У Хмельницькому хочуть продати маєток кінця ХІХ століття: яка його історія

Суспільство 11931
Ця будівля витримана у стилі модерн і є оригінальним зразком забудови Проскурова кінця ХІХ – початку ХХ століття
Ця будівля витримана у стилі модерн і є оригінальним зразком забудови Проскурова кінця ХІХ – початку ХХ століття. Фото: ЯдвигаВереск/ uk.wikipedia.org

Його в 1890 роках збудував повітовий скарбник і колезький радник Михайло Плісов.

Хмельницька міська рада планує виставити на аукціон маєток кінця ХІХ століття, який розташований на вулиці Європейській, 5. Про це свідчить проєкт рішення виконкому.

Згідно з ним, міська рада має у майбутньому розглянути питання приватизації нежитлового будинку на вулиці Європейській, 5. Його загальна площа становить 175,5 квадратних метрів. За скільки саме його заплановано продати поки не відомо, адже поки що не оголошено відповідного аукціону.

Однак зрозуміло, що потенційний власник буде повинен підписати охоронний договір і берегти будівлю, адже вона є місцевою пам’яткою. Зокрема, про історію цього маєтку писав історик і краєзнавець Сергій Єсюнін у «Зводі пам’яток історії та культури України, Хмельницька область, місто Хмельницький».

За його інформацією, цей цегляний одноповерховий будинок зведений 1890 роках повітовим скарбником, колезьким радником Михайлом Плісовим. Витриманий у стилі модерн і є оригінальним зразком забудови Проскурова кінця ХІХ – початку ХХ століття. Тож він цінний як частина історичного середовища району маєтків, який сформувався у районі вулиць Комерційної (нині Грушевського) та Старобульварної (нині Героїв Маріуполя та Європейської).

«В особняку часто гостювали друзі Михайла Плісова. Наприклад, родина службовця проскурівського окружного цукрово-акцизного управління Семена Верейського. Один з його синів, Георгій, народився в 1886 році у Проскурові та став досить відомим художником», — зазначив Сергій Єсюнін.

Тож саме у цьому будинку в 1980 році був відкритий художньо-меморіальний музей Георгія Верейського. Він діяв до 1988-го. Нині ж його фондова колекція, яка сягає понад двох тисяч найрізноманітніших творів, фотографій, особистих речей та інструментів, зберігається у Хмельницькому обласному художньому музеї.

Зі середини 1990-х років цьому маєтку розміщувалися «Хмельницькархпроект» та інші установи. Тепер же його заплановано приватизувати.

Нагадаємо, торік Хмельницька обласна рада продала колишню будівлю музичного училища на вулиці Проскурівській, 79. Вона теж є місцевою пам’яткою, яку можна розділити на дві частини: перша, що зі сторони стадіону «Поділля», збудована наприкінці ХІХ століття, інша — в першій половині ХХ століття.

Цей випадок можна назвати досить успішним прикладом приватизації. Стартова ціна перевищувала вісім мільйонів гривень. Однак під час запеклих торгів теперішній власник запропонував в рази більше — 25 мільйонів 600 тисяч 100 гривень. Будівлю придбало хмельницьке товариство з обмеженою відповідальністю «Проскурівінвестмент». Воно належить місцевому колекціонеру старовинних хатніх ікон і директору музею-бібліотеки Подільського товариства імені Григорія Савовича Сковороди Олександру Чернову.

Читайте також: Запеклі торги: вартість оренди магазину у селі на Хмельниччині зросла в 40 разів

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую