ye-logo.v1.2

Продаж антибіотиків, розстріл солдат і знищення врожаю: підбірка фейків тижня

Суспільство 1856
Підбірка фейків тижня
Підбірка фейків тижня. Фото: slovoidilo.ua

Пропагандисти запускали фейки про армію та врожай.

Цього тижня фейки, які стосувалися українців були різноманітними. Наприклад, російська пропаганда почала поширювати брехню, що нібито український військовий розстріляв солдата за невиконання наказу.

За інформацією Центру протидії дезінформації, у соцмережах поширюють фото нібито «рапорту» про розстріл солдата. У документі на фото йдеться, що солдата буцімто розстріляли за невиконання наказу.

Цим фейком російська пропаганда намагається залякати «звірствами в українській армії» та дискредитувати українську армію.


Фейк має багато неточностей

Раніше пропагандисти вже розповсюджували схожий фейк, що за наказом командувача Нацгвардії «на українських військових, які здаються в полон, чекає розстріл».

Центр протидії дезінформації звернув увагу на орфографічні та фактологічні помилки нового так званого документа. Молодшого лейтенанта назвали «младшим»; прізвище Куцин переклали та вийшов «Куцін»; «04.06.22г» — буква в кінці означає «год», а має бути «р.» — «рік». Крім того, «рапорт» написаний на ім'я полковника Дмитра Брижинського, який був командиром окремої механізованої бригади «Холодний Яр» до 21 січня 2022 року. Замість нього командиром став полковник Руслан Шевчук.

Крім того, російські ЗМІ поширили інформацію, що Україна буцімто з вертольота підпалює поля з пшеницею. Зокрема, йшлося про Херсонщину. «Цей фейк є частиною меседжу, що світову продовольчу кризу та голод «провокує Україна», пише, — «Детектор медіа».

Інший меседж, який вкладається у цей наратив, що нібито у Ростовській області фермери знаходять на пшеничних полях конструкції з лінзами, розраховані на те, що в сонячний день відбудеться загоряння врожаю.


Росіяни вигадують фейки про знищення врожаю, щоб відвернути увагу від власних дій

«Ймовірно, саморобні пристрої – справа рук українських диверсантів. На відео один з очевидців показує невелику ділянку пшениці, що вже горіла. Таких лінз на полі було виявлено декілька», – йдеться у повідомленні пропагандистів.

Насправді саме російські військові знищують поля з урожаєм, зокрема обстрілюють сільськогосподарські угіддя запалювальними снарядами. Раніше поліція Херсонської області вже відкрила кримінальні провадження через цілеспрямоване знищення врожаю російськими військами.

«Щодня виникають масштабні пожежі, уже вигоріло сотні гектарів пшениці, ячменю та інших зернових культур, вигорають полезахисні смуги та ліси. Як відомо, знищення хліба є одним з найтяжчих злочинів у воєнний час. Нині від ворожих обстрілів потерпають як деокуповані населені пункти області, так і ті, що тимчасово перебувають під окупацією», — розповіли правоохоронці раніше. Крім того, пожежі на пшеничних полях від обстрілів Росії були в Дніпропетровській і Запорізькій областях.

Про ще одне відео, яке поширюють з різноманітними описами, розповіли фактчекери проєкту «По той бік новин».

У соцмережах активно поширюють відео, на якому можна побачити, як двірник завдає ударів мітлою: спочатку чоловікові, а потім і жінці. У підписі стверджують, буцімто пара вирішила обклеїти стовпи в київських дворах проросійськими листівками. От двірник і покарав їх. «Сподіваюсь в СБУ теж дав інформацію…», — пише один із поширювачів Ігор.



Версія під відео виглядає неправдоподібно

Щоправда, жодних доказів цьому він не наводить. За словами Ігоря, відео він взяв з телеграм-каналу «Репортер Украина».

Журналісти прогортали кілька десятків останніх дописів, але так його там і не знайшли. Натомість у мережі повно публікацій з цим самим відео, але з іншою версією події. Стверджують, мовляв, причиною конфлікту стало те, що безхатьки (та сама пара) кривдили дворових собак. От двірник їх і покарав.

З українських видань про це написало «РБК-Україна». За джерело інформації у них слугує… телеграм-канал «Київський двіж». Тому просто зазначимо, що ця версія виглядає найправдивішою — хоч самої причини конфлікту на відео не показано, натомість принаймні видно собак.

Це відео охоче поширюють на проросійських сторінках і телеграм-каналах. Очевидно для того, щоб показати, який хаос і безлад відбувається в Україні. Легенди окупантів найрізноманітніші. Наприклад, на каналі «Лента дна» розповідають, буцімто (наводимо дослівно, бо це практично неможливо перекласти українською без втрати всього «колориту»:

«Дворнік жьостко отхлєстал вєніком намусорівшіх хамов. Только посмотрітє, как містєр «Боєвая метьолка» із Одєсси отколошматіл нєвєж. Качєствєнниє боі бєз правіл».

У коментарях до одного з таких дописів взагалі стверджують, що людей побили за… російськомовність.

«Ми не знаємо причини конфлікту. Так само ми не впевнені, де він відбувається і хто люди, яких ми бачимо на відео. Ті, хто його поширює, не наводять жодних підтверджень своїй версії подій. Укотре вас закликаємо, якщо ви не впевнені в правдивості інформації, не поширюйте її», - пишуть фактчекери.

Також цього тижня Центр протидії дезінформації спростовує основні фейки про нові правила продажу антибіотиків у аптеках. Нагадаємо, що пацієнти отримуватимуть електронний рецепт для придбання антибіотиків за власні кошти уже з серпня 2022 року. Це перший етап у впровадженні електронного рецепта на всі рецептурні препарати в Україні та перший крок у розв'язанні проблеми неконтрольованого вживання лікарських засобів.

Через це нововведення в мережі виникають фейки. Наприклад, «Ніхто не продасть антибіотики в аптеці, якщо в тебе сімейний лікар в одній області, а ти в іншій!».

В Центрі протидії дезінформації відмічають, що для запобігання смертельним випадкам при неконтрольованому вживанні лікарських засобів, з серпня пацієнти почнуть отримувати електронний рецепт для придбання антибіотиків. Це перший етап впровадження такого правила на всі рецептурні препарати в Україні.

Електронний рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Обов’язковою умовою лише є реєстрація в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Також поширеним є фейк, що «якщо немає смартфона – прощавай лікування!». Варто зазначити. що якщо заклад охорони здоров’я, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, або в пацієнта немає смартфона, лікар повинен виписати паперовий рецепт.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую