ye-logo.v1.2

Поради як зберегти тепло: готуємося до зими в умовах війни

Суспільство 3494
Щоб економити на опаленні, нам не потрібно мерзнути
Щоб економити на опаленні, нам не потрібно мерзнути. Фото: ілюстративне з фейсбуку Держенергоефективності

Хоча лише липень, вже потрібно готуватися до морозів і різних сценаріїв війни.

Скільки ще триватиме масштабна війна з російськими загарбниками, точно спрогнозувати неможливо. Тож українцям потрібно готуватися до різних варіантів розвитку подій. Зокрема, що активні бої триватимуть і взимку. Прийдешню холодну пору року Володимир Зеленський вже назвав найскладнішою за всі роки незалежності. З одного боку держава має подбати про запаси газу для безпроблемного проходження опалювального сезону, а тарифи для населення не зростатимуть. Але є одне «але». Найбільшою загрозою є пошкодження або знищення окупантами нашою енергетичної інфраструктури. Тоді кожен заощаджений градус тепла чи кіловат електроенергії буде внеском у перемогу.

Отож, спершу розкажемо, як триває підготовка до нового опалювального сезону. Зокрема, чи вистачить газу та чому важлива енергоефективність. Нижче наведемо прості, але дієві поради, які допоможуть населенню зменшити споживання енергоресурсів. За основу візьмемо настанови, розроблені в Німеччині.

З газом, але не без проблем

За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, до початку опалювального сезону «Нафтогаз» мусить закачати у сховища 19 мільярдів кубів газу. З них станом на 15 липня Україна вже має 11,3 мільярда кубів. Решту ще потрібно імпортувати з Європи та добути з власних родовищ. Попри воєнні дії державна компанія «Укргазвидобування» майже не зменшила видобуток блакитного палива. Крім того, на середину липня Україна вже має 1,5 мільйона тонн вугілля. Це у два з половиною рази більше, ніж визначені офіційними документами гарантовані запаси на цей час.

Однак окупанти можуть бити ракетами по газосховищах, електростанціях, котельнях і мережах. Наприклад, ворог вже обстрілював наші нафтопереробні заводи, чим і спричинив паливну кризу. Тому в будь-якому випадку доведеться заощаджувати. Зокрема, уряд планує змінити температурний режим у квартирах.

«Опалювальний сезон почнеться вчасно. Для цього в нас є всі передумови. Але ми маємо перестати взимку жити з відкритими вікнами та обігрівати вулицю. Вважаємо, що оптимальна температура в оселі має коливатися в межах +18..+20 градусів, але в жодному разі не нижче +16. Як ми переживемо цю зиму — залежить від кожного з нас. Готуватися до холодів варто саме зараз», — наголосив міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов.

Збережемо нашу незалежність: економити мають і в країнах ЄС

Зі загального обсягу енергоресурсів, які споживає Євросоюз, майже 24 відсотки припадає на блакитне паливо. Його використовують для виробництва електроенергії та опалення осель. Це робить країни ЄС залежними від росії, чим користується агресор. Окупанти вже припинили постачати газ у Фінляндію, Польщу й Болгарію, які відмовилися платити рублями. А з 11 липня зупинили транзит «Північним потоком-1». Мовляв, для проведення ремонтних робіт. Таким чином росія намагається зірвати підготовку Євросоюзу до опалювального сезону, щоб шантажувати відключенням газу посеред зими.

Тому Єврокомісія активно шукає альтернативи російському газу й робить запаси на зиму — до жовтня сховища мають бути заповнені на 90 відсотків. Однак для деяких країн це лише частковий вихід зі ситуації. Прогнозується, що навіть з повними сховищами у холодну пору Німеччина зможе протриматися без російського газу два з половиною місяці. Тому в цій країні активно заговорили про енергоефективність.

Міністерство економіки та захисту клімату Німеччини запустило просвітницьку кампанію «80 мільйонів разом для змін в енергетиці». У ній зібрано дієві поради для населення, як кожен може зменшити витрати газу й електроенергії. «Кожна зекономлена кіловат-година енергії сприяє нашій незалежності, знижує тиск витрат і допомагає нам досягти наших кліматичних цілей», — зазначено в офіційній заяві.

Як Хмельницький готується до опалювального сезону

З 1 червня за опалення та гарячу воду в місті відповідає лише одне комунальне підприємство — «Хмельницьктеплокомуненерго». Для зменшення витрат воно «поглинуло» більш дотаційні «Південно-Західні тепломережі».

За словами міського голови Олександра Симчишина, наразі «Хмельницьктеплокомуненерго» готується до найскладнішого в історії опалювального сезону. Загальна вартість запланованих ремонтних робіт сягає майже 45 мільйонів гривень. З них вже освоєно орієнтовно 20 мільйонів. Фактично йдеться заходи, які дозволять зменшити споживання газу. Вже відновлено ізоляцію понад половини теплових мереж, замінено на попередньо ізольовані труби 2 тисячі 500 метрів мереж на 40 ділянках, замінено чотири котли тепловою потужністю до 100 кіловат, відремонтовано 28 котелень, 43 центральних теплових пунктів, шість когенераційних установок…

Такі заходи дають свій ефект. Про це наприкінці травня розповів заступник міського голови Василь Новачок. Модернізація та реконструкція котелень дозволила попереднього опалювального сезону зменшити споживання газу на 10 мільйонів кубометрів. А це 267 мільйонів гривень. Також важлива термомодернізація бюджетних установ і багатоквартирних будинків. Наприклад, утепленні заклади освіти у Хмельницькому економлять від 25-и до 40 відсотків тепла.

Прості поради, які допоможуть хмельничанам заощадити тепло та електроенергію

Найкращий спосіб зберегти тепло в оселі — утеплити її стіни й дах. Додатково підвищити енергонезалежність власної оселі також можна за допомогою сонячних батарей. Втім, є значно дешевші заходи. Наведемо кілька порад, розроблених Міністерством економіки та захисту клімату Німеччини.

Порада №1: щоб економити на опаленні, нам не потрібно мерзнути. Навіть один градус може заощадити до шести відсотків енергії. Тому ввечері знижуйте температуру в житловому приміщенні. Це допомагає зменшити витрати під час сну.

Порада №2: батареям потрібна свобода. Не закривайте їх шторами, декоративними панелями, диванами чи будь-якими іншими меблями. Тільки так радіатори зможуть працювати ефективно. Це допоможе заощадити до 12 відсотків тепла.

Порада №3: ефективне провітрювання. Регулярне, але правильне провітрювання також заощаджує тепло. На короткий час потрібно вимкнути опалення та навстіж відкрити вікна та двері. Так оселю потрібно провітрювати впродовж п’яти-десяти хвилин. Натомість неефективне провітрювання — залишати вікна прочиненими на цілий день.

Порада №4: подбайте про вікна та двері. Потрібно заклеїти вікна поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі та додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця виходу та входу труб з оселі. Також тепло в оселі затримують цупкі штори та жалюзі, але вони не повинні закривати батареї. Тримайте міцно зачиненими двері у приміщення, які не опалюються.

Порада №5: замініть душову лійку. Енергоефективні душові лійки обладнані обмежувачем потоку. Вони мають менший напір і концентрують воду. Як наслідок, заощаджують до 30 відсотків гарячої води. Крім того, варто знизити температуру води та час прийняття душу.

Порада №6: іноді використовуйте холодну воду. Мило видаляє бруд навіть без гарячої води. Тому ми з упевненістю можемо використовувати холодну воду для миття рук. Це зменшує щоденне споживання енергії.

Порада №7: заощаджуємо, куховарячи. Найперше завжди накривайте каструлю кришкою. Також вимикайте плиту (крім індукційних плит) незадовго до закінчення приготування їжі, адже залишкове тепло зазвичай сильніше, ніж очікувалося. Випікайте при низькій температурі та використовуйте кілька рівнів духовки одночасно. Використовуйте функцію конвекції — йдеться про нагрівання невеликого простору за допомогою вентилятора, яким оснащена духова шафа.

Порада №8: використовуйте світлодіодні лампи. Освітлення оселі споживає значно більше електроенергії, ніж ми думаємо. Якщо замінити старі лампи розжарювання та галогенні лампи на нові світлодіоди, можна заощадити до 80 відсотків енергії. Купуючи їх, завжди звертайте увагу на етикетку енергоефективності ЄС.

Береженого Бог береже, або Готуємося до екстремальних умов

Через бойові дії можуть зникнути газ, централізоване теплопостачання, вода й електроенергія. Це не стане значною проблемою для власників пічного опалення та твердопаливних котлів. Однак їх вже потрібно подбати про запаси дрів на зиму. Для решти — такий розвиток подій може стати серйозним випробуванням. Кілька корисних порад наводить брошура уряду Швеції «Якщо настане криза чи війна».

Згідно з нею, кожному до приходу холодів потрібно запастися шерстяним одягом, теплим і зручним верхнім одягом, шапками, рукавицями, шарфами, пледами, кариматами, спальними мішками. А також — різноманітними обігрівачами, свічками, батарейками, ліхтариками. Слід мати й запаси харчів, які можна споживати без додаткового приготування або які не потребують багато часу та води. Наприклад, різноманітні консерви.

«Зберіться в одній кімнаті, а решту — закрийте. Вікна затуліть пледами, а підлогу накрийте килимами. Далі під столом зробіть «будиночок», щоб зберегти якомога більше тепла (тобто звісьте стіл ковдрами, щоб там можна було спати — авт.). Однак не забувайте про небезпеку займання. Перед сном загасіть всі свічки та інші альтернативні засоби для опалення. Регулярно провітрюйте приміщення, щоб туди надходив кисень», — зазначено у довіднику.

Також експерти рекомендують придбати буржуйку. Людям вже цьогоріч доводилося обігрівати за їх допомогою свої оселі в окупованих або оточених ворогом містах. Варто мати й цупку плівку. Якщо внаслідок ракетного удару розіб’ється скло, нею можна буде швидко заклеїти вікна й запобігти швидкому охолодженню приміщення.

Читайте також: Ракетні обстріли: чим б’ють росіяни по українських містах і як від них врятуватися

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую