ye-logo.v1.2

Ракетні обстріли: чим б’ють росіяни по українських містах і як від них врятуватися

Суспільство 3599
Результат ракетного удару по Вінниці
Результат ракетного удару по Вінниці. Фото: ДСНС України

Ворожі ракети можна розділити на два типи: балістичні та крилаті.

Масштабна війна з російськими загарбниками триває вже 142 доби. Тож для українців сигнали повітряної тривоги, на жаль, стають звичним явищем. Оскільки люди починають до них звикати, особливо в містах віддалених від лінії фронту, вони все частіше можуть нехтувати небезпекою. Натомість окупанти надалі стріляють по мирному населенню. Так сталося й 14 липня, коли росіяни запустили кілька ракет «Калібр» у самий центр Вінниці. Внаслідок ворожої атаки загинули понад два десятки людей. Зокрема, діти. Тому сайт «Є» вирішив нагадати, якими саме ракетами агресор обстрілює наші міста й поради, які допоможуть від них врятуватися.

Володимир Зеленський 13 липня заявив, що за час масштабної війни росія випустила по українських містах вже майже три тисячі ракет. Загалом їх можна розділити на два типи: балістичні та крилаті. Перші різко злітають й після згорання пального по балістичній траєкторії падають у визначену точку. У разі відхилення можуть повертатися на визначений напрямок кілька разів за політ.

Натомість крилаті ракети дещо повільніші та мають менший заряд. Однак завдяки постійній роботі двигуна вони можуть маневрувати й змінювати напрямок руху. Зокрема, щоб оминати зону дії протиповітряної оборони. Однак таку змінну траєкторію оператор повинен внести перед запуском ракети.

Видання «Тексти» виділяє кілька основних видів ракет, якими загарбники б’ють по Україні.

Наскільки далеко й звідки можуть летіти російські ракети. Інфографіка: ТЕКСТИ.org.ua

Наскільки далеко й звідки можуть летіти російські ракети. Інфографіка: ТЕКСТИ.org.ua

«Іскандер-М» — це балістична ракета наземного базування, прийнята на озброєння у 2006 році. Нею ворог може бити з росії, білорусі та тимчасово окупованих територій. Її максимальна дальність польоту становить 500 кілометрів. Ця ракета розрахована на знищення стаціонарних наземних об’єктів, укріплень, сховищ, штабів. Саме «Іскандери» перші вдарили по Україні 24 лютого.

«Іскандер-К» — це експериментальна балістична ракета, прийнята на озброєння у 2007 році. Тож ймовірні лише поодинокі її запуски. Також є ракетою наземного базування. Однак може пролетіти до 2 тисяч 500 кілометрів. Вона розрахована на знищення бункерів, людей на площі, укріплень, складів, цистерн і сховищ.

Російські окупати 8 квітня вдарили по залізничному вокзалі у Краматорську ракетою «Точка-У». Фото: АрміяInform

Російські окупати 8 квітня вдарили по залізничному вокзалі у Краматорську ракетою «Точка-У». Фото: АрміяInform

«Точка-У» — радянська балістична ракета наземного базування. Була прийняті на озброєння ще у 1975 році. Максимальна дальність її польоту становить 120 кілометрів. Розрахована на знищення особового складу й техніки противника, штабів і складів. Не вважаться точною зброєю.

«Калібр» — крилата ракета морського базування, прийнята на озброєння у 2004 році. Вважається основною сучасною ударною ракетою росіян. Максимальна дальність польоту «Калібру» сягає 2 тисяч 500 кілометрів. Таким чином окупанти можуть бити цими ракетами не лише з Чорного, а й Каспійського моря. «Калібр» розрахований на знищення стаціонарних наземних об’єктів, укріплень, сховищ, штабів.

Уламок однієї зі збитих ракет «Калібр», які 14 липня летіли у Вінницю. Фото: Командування Повітряних Сил

Уламок однієї зі збитих ракет «Калібр», які 14 липня летіли у Вінницю. Фото: Командування Повітряних Сил

«Онікс» — крилата ракета, яка може бути запущена з моря або з берега. Прийнята на озброєння у 2002 році. Може пролетіти до 300 кілометрів. «Онікс» розрахований на знищення кораблів і наземних цілей.

«Х-555» — крилата ракета, яку можуть запустити з літака. Вона прийнята на озброєння у 2000 році, але не є сучасною розробкою, а модифікацією радянської «Х-55». Тож не вважаться точною зброєю. Може пролетіти до 3 тисяч 500 кілометрів. Призначена знизувати наземні цілі.

«Х-101» — ще одна крилата ракета повітряного базування. Прийнята на озброєння у 2012 році. На відміну від попередньої вважається точною зброєю й може пролетіти до 5 тисяч 500 кілометрів. Призначена знищувати стратегічні наземні цілі у віддалених регіонах.

«Х-22» — радянська крилата ракета 1968 року. Також випускається з літака, але не є точною. Може пролетіти до 600 кілометрів. Саме «Х-22» росіяни запустили у торговий центр у Кременчуку.

Правило двох стін, або Як врятуватися від ракетного удару

Найперше правило — почувши сигнал «повітряної тривоги», перейдіть у найближче бомбосховище чи найпростіше укриття. До останніх належать цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги та підземні переходи.

Як розповіли у Центрі протидії дезінформації при РНБО України, від небезпеки вас має відділяти щонайменше дві стіни. Одна ймовірно зруйнується від удару ракети, а друга візьме на себе різноманітні уламки. Тому ховатися безпечно у місці, яке розташоване за другою від фасаду опорною стіною. Зазвичай це тамбур, коридор або передпокій. Тому, якщо вам здається, що будинок нестійкий, підвалу нема, а сховище зайняте, лишайтеся біля опірних стін — вони витримають.

«Ви повинні чітко знати, що з укриття є щонайменше два виходи. Підвал чи гараж з одним виходом може перетворитися на пастку, якщо його завалить уламками будинку чи там спалахне пожежа», — наголосили у Центрі протидії дезінформації.

Згідно з довідником «У разі надзвичайної ситуації або війни», перед тим, як йти в укриття, перекрийте вдома газ, електрику та воду, зачиніть вікна й вентиляційні отвори. Якщо ви не можете самостійно вийти з приміщення, повідомте про це сусідів. В укриття не можна брати легкозаймисті речовини й речовини зі сильним запахом, громіздкі речі та тварин. У споруді заборонено курити, шуміти й без дозволу запалювати свічки. Слід дотримуватися дисципліни та якнайменше рухатися.

«Не покидайте укриття до повідомлення про відбій повітряної тривоги. Раніше вийти з нього можна, якщо воно пошкоджене», — зазначено в довіднику.

Однак небезпека на вас може очікувати й після завершення обстрілу. Ні в якому разі не підходьте до уламків ракет і підозрілих металевих предметів. Наприклад, «Іскандери» й «Точки-У» можуть нести касетні боєприпаси. Тобто вона розкривається в повітрі й на землю падає низка маленьких бомб. Однак не усі вибухають. Від них найчастіше страждає цивільне населення, зокрема діти, які плутають суббоєприпаси зі звичайними уламками.

Крім того, видання «Тексти» попереджує про хімічну небезпеку. До уламків ракети не лише не можна торкатися, а й вдихати випари. Через токсичне пальне можна отруїтися й померти.

«Небезпечно вдихати пари й ковтати пальне, «зливати» його для заправки тракторів чи автомобілів, виготовляти з ракет зі залишками пального сувеніри, копирсатися в них. Воно обпікає дихальні шляхи, отруює ґрунти, водойми й тамтешніх мешканців. Очевидно, що в разі падіння в полі про навколишні посіви треба забути, а ґрунт ретельно перевірити», — йдеться у матеріалі видання «Тексти».

До теми: Під час повітряної тривоги супермаркети й криті ринки Хмельниччини мають евакуйовувати своїх відвідувачів

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую