ye-logo.v1.2

Фейки про контрабанду зброї, дефіцит у магазинах та посилення ворожнечі: як працює російська пропаганда за кордоном

Суспільство 2195
Російська пропаганда атакує вигадками країни ЄС
Російська пропаганда атакує вигадками країни ЄС. Фото: tmcinfo.com.ua

В країнах ЄС продовжує активно циркулювати російська пропаганда.

Російська пропаганда за кордоном не збавляє обертів. Основні фейки протягом останнього тижня стосувалися дискредитації постачання зброї в Україну, просування наративів, що санкції не працюють, а також, що українським біженцям не потрібно допомагати.

Дискредитація постачання зброї в Україну

Російська пропаганда продовжує проводити лобістську кампанію, яка направлена на дискредитацію постачання західної зброї для України.

Кіпрське видання cyprus-daily.news пише, що повідомлення нібито “Європолу відомі випадки контрабанди зброї з України” є фейком і частиною подібної кампанії.

Кіпрське видання повідомило про російські фейки щодо зброї

“Звинувачення в потенційній причетності України до схем нелегального продажу західної зброї почали активно з’являтися в західній пресі з кінця червня. Експерти вважають це частиною інформаційно-лобістської кампанії росіян з блокування поставок зброї в Україну, а також скоординованої російської спецоперації зі зриву поставок зброї зі США в Україну”, - відмічають журналісти кіпрського видання.

Так, російські ЗМІ поширюють інформацію про те, що нібито Європол володіє інформацією про випадки контрабанди зброї з України.

Крім того, у деяких європейських медіа з’явилося маніпулятивне повідомлення, що нібито Європол виявив ознаки «організованого вивезення зброї» з України. А за даними організації, злочинці експортують до Європи «значну кількість вогнепальної зброї та боєприпасів». Про це повідомив німецький телеканал SWR з посиланням на конфіденційний звіт Європолу, надісланий до Ради ЄС.

Також були заяви, що поліція побоюється, що деякі біженці можуть мати при собі зброю для захисту. Документ, підготовлений Європолом, присвячений наслідкам бойових дій в Україні та можливій терористичній загрозі для ЄС.

В результаті поширення цієї інформації, спікер Європолу Ян Оп Ген Оорт не підтвердив ознак контрабанди зброї з України. Він заявив, що у звіті йшлося не про конкретні інциденти, а лише про потенційну загрозу можливого зростання нелегального обігу вогнепальної зброї в ЄС через війну в Україні.

А несподіваний резонанс, який викликав коментар представника Європолу через роботу російської пропаганди, яка додала маніпуляцій, змусив журналістів звернутися за поясненнями до його керівництва.

Тези про шкоду санкцій

Ще один тезис, який постійно просуває російська пропаганда за кордоном, про те, що нібито західні санкції впливають на США, Великобританію та країни ЄС сильніше, ніж на росію. Ці тези просуваються за допомогою фейків у соціальних мережах.

Як повідомляє видання “Стоп фейк”, користувачі соцмереж поширюють зображення, нібито зроблені в одному із супермаркетів Великої Британії.

Пропагандисти вигадали фейк про дефіцит лампочок

У повідомленні на фото сказано: «Через підвищений попит магазин продає лише дві лампочки на людину». У публікаціях розповідають, що британці напередодні подорожчання комунальних послуг масово скуповують енергозберігаючі лампочки.

«Вони думають, що енергозберігаючі лампочки заощадять їм комуналку на роки вперед – і згребли усі. Це ось полиця в Шеффілді», – сказано у публікації на пропагандистському інформресурсі. У прокремлівських телеграм-каналах посилаються на передплатників, які поділились цими фото.

Але, як з’ясувалося, оригінальні знімки було зроблено у США і викладено на популярному інтернет-ресурсі Alamy, де їх може придбати будь-який користувач. В описі до фотографій сказано, що порожні полиці та табличку про нормування цього товару було знято у роздрібному магазині Target в окрузі Контра-Коста, Сан-Рамон, Каліфорнія, 12 березня 2020 року. Фото полиць, на яких були дезінфікуючі засоби для рук та інші предмети першої необхідності, 15 березня вже публікувалися американським ЗМІ Newsweek. Саме ці товари активно скуповували у перші дні початку пандемії COVID-19.

На оригінальних фото на банері видно такий напис: «Обмежується кількість засобів дезінфікування до шести в одні руки». Згодом його було відредаговано у фоторедакторі: змінено напис на банері, додано упаковки з лампочками, змінено цінники. Але ракурс, з якого були зроблені кадри, розташування полиць, навіть розмір банера та заломи на його полях повністю ідентичні світлинам, зробленим у США два роки тому.

Так російська пропаганда поширює фейки про те, що країни ЄС через санкції, прийняті проти росії, відчувають «немислимі» економічні труднощі. Зокрема, StopFake спростовував існування німецької соціальної реклами, яка пропонує «мити лише чотири ділянки тіла, «щоб роздратувати путіна»». Також інформесурси кремля постійно маніпулюють інформацією на тему паніки в європейських країнах через скорочення поставок російського газу.

Фейкова стаття у Болгарії

Німецьке видання Dw.com у Болгарії опублікувало інтерв’ю з політичним радником Європейського кліматичного фонду Юліаном Поповим, який зробив викриття статті, яка встигла ввести в оману тисячі болгар.

У Болгарії розвінчали популярну статтю з фейками про Україну

Мова йде про те, що у Болгарії видання опублікувало матеріал “Немає битви за Україну. Є війна проти росії”, в якому посилалося на неіснуючих експертів, інституції та ЗМІ, щоб аргументувати тезу про те, що “війна в Україні є мерзенним проектом США”.

Юліан Попов відмічає, що більшість людей, які поділилися матеріалом з великою кількістю фейків, навіть, не задумувались над тим, що в тексті може буде неправда. І що це є проблемою для суспільства, адже створює простір для маніпуляцій.

“В Болгарії немає інституції, немає механізму переслідування таких явищ, якщо не юридично, то принаймні у журналістському середовищі”, - каже викривач.

За його словами, у болгарському сегменті Facebook циркулює величезна кількість таких фейкових історій. І так працює російська пропаганда: вони бачать, за які історії люди чіпляються, і починають запаковувати в них фейки.

Створення напруги між Україною та Польщею

Російська пропаганда все ще намагається створити напругу між поляками та українцями та зводить наклеп на нашу країну. Про це заявив прес-секретар міністра координатора спецслужб у Польщі Станіслав Жарин.

Жарин навів приклади останніх фейків, які просуває кремлівська пропаганда у Польщі. Зокрема, що нібито «до поляків у своїй країні поводяться гірше, ніж сміття, через допомогу для біженців з України» або що нібито «українці домінують у деяких польських містах». Також серед фейків такі наративи: «У Польщі русофобія має системний характер»; «Серед іноземних добровольців, яких Росія вбиває, переважають поляки».

“Хоча може скластися враження, що російська атака втратила свій імпульс, пропаганда, спрямована проти України, набирає обертів і стає все більш жорстокою та абсурдною - ніби вона мала бути проекцією майбутніх військових дій росії", - сказав речник міністра координатор спецслужб.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую