ye-logo.v1.2

Фейки про контурні карти, втрати ЗСУ та тарифи: підбірка російської дезінформації за тиждень

Суспільство 4390
Окупанти активізували фейки щодо військових
Окупанти активізували фейки щодо військових. Фото: znaj.ua

Російська пропаганда поширює фейки про військових і навчання у школах.

До Дня Незалежності України російські окупанти активізували не лише ракетні обстріли, але й поширення дезінформації.

Фейк про контурні карти

У мережі активно поширюється відео з нібито навчальною контурною картою України для 11 класу, в якій, як запевняє голос за кадром, вже немає низки областей, зокрема Херсонської, Запорізької, Харківської, Донецької та Луганської, а також Львівської та Закарпатської.

На відео чоловік розгортає карту, де справді можна помітити, що державний кордон України промальований неправильно. «Ось така от нова реальність!», – каже чоловічий голос за кадром.

В анонімних проросійських телеграм-каналах також поширюється нібито фотографія однієї з карт із цього навчального видання, яку авторам буцімто надіслали їхні підписники. У публікаціях йдеться про те, що в новому накладі контурної карти вже немає «половини України».


Відео виявилося підробкою


На скріні «фейкова карта»

Видання «Stop Fake» виявило, що відео є підробкою.

Видання, яке фігурує на відео – це навчальні контурні карти з історії України для 11 класу. Ці карти видавництва «Картографія» рекомендовані Міністерством освіти і науки України для використання у навчальному процесі та є одними з найпопулярніших навчальних видань в Україні.

У 2022 році науково-виробниче підприємство «Картографія» справді надрукувало новий наклад контурних карт з історії України для 11 класу під ISBN (універсальний ідентифікаційний номер, який надається книзі — прим. редактора) 978-966-946-460-6. За цим номером контурні карти 2022 року легко знайти й ідентифікувати серед інших карт.

Журналіст «StopFake« відвідав фірмовий магазин видавництва «Картографія», де продавець-консультант запевнив, що новий тираж нічим не відрізняється від торішнього. Після ознайомлення з останнім виданням згаданої контурної карти стає зрозуміло, що на розповсюдженому в мережі відео знято підробку. В оригінальній контурній карті, яка видається під ISBN 978-966-946-460-6, журналіст «StopFake» не знайшов зображень, продемонстрованих на відео, або тих, на яких державний кордон України промальовано некоректно.



Скрін реальної контурної карти

На зображенні «контурної карти», що розповсюджується в мережі, можна побачити напис: «Завдання: напишіть міста з населенням понад 100 000 жителів; позначте штрихуванням різними кольорами райони компактного проживання в Україні поляків, болгар та кримських татар». В оригінальному виданні є контурна карта з таким самим завданням, однак вона виглядає зовсім інакше.

Інші деталі також вказують на те, що перед нами підробка. В оригінальній контурній карті (2022 року і попередніх видань) можна помітити, що кожна карта має свою назву, а кожна сторінка пронумерована. Зокрема, карта, яка була навмисно відредагована, в оригінальному виданні називається «Населення». На підробленій карті немає ані назви, ані номера сторінки, де ця карта розміщена. Крім того, на підробленій контурній карті дуже дивними виглядають заштриховані навколо «урізаної» України зони – на справжніх контурних картах ми такого не побачимо, бо будь-яке маркування має щось означати й безпосередньо стосуватися завдань на карті.

Виготовити такий підроблений виріб нескладно, тому що в інтернеті можна знайти електронний варіант цієї контурної картки. Найімовірніше, невідомі відредагували окремі сторінки контурної карти, роздрукували та вставили їх до оригінального видання.

Примітно, що у підробленій карті відсутні не лише тимчасово окуповані Росією регіони України, а й частина західних областей країни. Ця особливість вписується у загальний наратив Кремля про те, що на Україну чекає поділ.

Зокрема, раніше "Сайт "Є" неодноразово спростовував дезінформацію про те, що Польща нібито збирається окупувати захід України.

Фейк про втрати ЗСУ

Атакують нас не тільки ракетами, але й продовжують атакувати фейковою інформацією.

Як писав “Сайт “Є” 22 серпня, в ефірі телемарафону під час форуму «Захисники. Перекличка», Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний заявив, що на війні проти російських загарбників загинули майже 9 тисяч українських Героїв.

Втрати російських окупантів за шість місяців - понад 45 тисяч вбитих.

Як пише паблік “Нота Єнота”, буквально на наступний день російська пропаганда запустила черговий фейк для підриву довіри до Збройних Сил України, до влади та віри у нашу перемогу.


Російський фейк про втрати України

Мова йде про фейковий офіційний лист від імені Залужного до секретаря РНБО Данілова зі шаленими цифрами втрат українців у війні.

Фейк розганяли за допомогою пабліків у телеграмі та груп у вайбері.

“Але у цих доморощених фейкометів навіть не вистачило розуму скопіювати офіційний бланк Головнокомандувача. А ще ціла купа помилок. Про стилістику ми взагалі мовчимо. Це психологічна атака на українців у контексті ракетних ударів по Україні сьогодні. Мисліть критично!”, - йдеться у повідомленні фактчекерів.

Фейки про навчання у школах

Низка російських інформаційних ресурсів поширила повідомлення про те, що президент Володимир Зеленський нібито «наказав» 1 вересня по всій Україні відкрити всі школи й заклади вищої освіти. «Закликають батьків готувати дітей до офлайн навчання», – пишуть сайти. Ба більше, в цих дописах повідомляється, що батьки безуспішно намагаються протестувати проти такого рішення, і навіть розклеюють такі собі оголошення з проханням не наражати дітей на небезпеку.

Подібні повідомлення є черговою дезінформацією, яку розповсюджує агітпроп. Росія використовує цю тему, щоб підвищити панічні настрої серед українців напередодні початку нового навчального року. Насправді ж про жодне обов’язкове офлайн-навчання в Україні не йдеться. Варто також наголосити, що президент в Україні не відповідає за освітню політику, за неї відповідає уряд та органи місцевого самоврядування. Тому вже сам факт посилання на президента вказує на неправдивість новини.

Згідно з постановою Кабміну від 24 червня, навчальний рік у кожному регіоні організовуватиметься відповідно до ситуації з безпекою та наявності захисних споруд. Освітній процес буде організований в очній, дистанційній та змішаній формах залежно від індивідуальних умов як у регіоні, так і в кожному окремому навчальному закладі.

Про це повідомляють у Міністерстві освіти і науки України. Також очільник МОН України Сергій Шкарлет додав, що окрім рішення військово-цивільних адміністрацій про те, якою ж буде форма навчання, рішення про це ухвалюють і самі батьки учнів.

Нагадаємо, що у Хмельницькій міській громаді продовжують відпрацьовувати з керівниками освітніх закладів стратегію, відповідно до якої школи будуть працювати з початком нового навчального року.

Як писав “Сайт “Є” у Хмельницькому будуть заклади, які працюватимуть за дистанційною формою. Будуть школи, які працюватимуть за змішаною формою.

“Школи, які не мають свого укриття і не мають укриття поблизу, де могли б сховатися діти і персонал, будуть працювати дистанційно”, - про це заявив заступник міського голови Михайло Кривак.

Фейки про тарифи

Центр протидії дезінформації спростовує основні фейки про підвищення комунальних тарифів.

Так в соціальних мережах поширюють наратив, що нібито “восени для населення підвищаться тарифи на тепло вдвічі”. В ЦПД підкреслюють, що Володимир Зеленський підписав Закон №2479-IX від 29.07.2022. Він запроваджує мораторій на підвищення тарифів для населення протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

Окрім заборони на підвищення тарифів за послуги на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, мораторій діє також на послуги з розподілу природного газу.

Наразі жодної іншої офіційної інформації щодо вартості комунальних послуг немає.

Алгоритм перевірки фейків


Паблік “По той бік новин” створив інфографіку для виявлення фейків. Якщо бачите подібні меседжі, то їх потрібно ретельно перевіряти.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую