ye-logo.v1.2

Буржуйки, електрообігрівачі та утеплення, або Як не замерзнути, якщо зникне газ

Суспільство 3804
Містянам варто подбати про альтернативне житло в селі
Містянам варто подбати про альтернативне житло в селі. Фото: ілюстративне pixabay.com

Поради, як безпечно приготуватися до зими в умовах війни.

Масштабна війна показала, що міста є досить вразливими. Вони замкненні в єдиний ланцюжок мереж, які постачають тепло, газ, воду та електроенергію. Через перебитий газопровід чи розбомблені котельні люди щонайменше на тижні можуть залишитися без опалення. Не виключено, що взимку росія вдасться до такого терору. Наприклад, ворог вже бив по Криворізькій, Вуглегірській, Охтирській теплоелектростанціям. Тож хоча держава має забезпечити українців газом і електроенергією, вже варто готуватися до непередбачуваних ситуацій.

Голова громадської організації «Хмельницький енергетичний кластер» Степан Кушнір вважає, що містянам варто подбати про альтернативне житло в селі. Воно не має залежати від більшості центральних мереж. Зокрема, у будинку повинні бути твердопаливний котел або хоча б грубка, запас дров і криниця поблизу. Для опалення краще використовувати тверді породи деревини: дуб, граб, клен, ясен. Також варто мати електрогенератор і пальне для нього.

Однак для таких мінімальних потреб як зарядження мобільного телефону можна використати сонячні панелі. Такі портативні зарядні пристрої коштують від тисячі гривень. Навіть без жодних екстрених ситуацій у пригоді будуть ліхтарики зі сонячними панелями.

«Особливо важливо мати таку альтернативу людям з маленькими дітьми або тим, у кого є проблеми зі здоров'ям. Якщо у вас немає житла за містом, воно може бути у ваших родичів і друзів. Тож завчасно домовтеся з ними, що у разі екстреної ситуації вас на деякий час там прихистять. Жителі сіл також повинні підготувати свої будинки, адже до них можуть приїхати родичі», — зазначив Степан Кушнір.

Оселю можна утеплити навіть підручними засобами

Спершу варто оцінити, де найбільше тепла ви втрачаєте. Це можуть бути стіни, вікна, стеля… Навіть поверхнево оглянувши свою оселю можна визначити її слабкі місця. Наприклад, де взимку дує чи підтікає.

Далі потрібно відштовхуватися від наявних у вас коштів. Якщо є можливість, замініть старі вікна на енергоефективні склопакети. В іншому разі їх варто утеплити. Найперше заклейте усі шпарини. Краще використовувати силіконові герметики, але можна скористатися підручними засобами. Наприклад, поролоном і ганчірками. Також можна спробувати наклеїти на скло прозору теплозберігаючу плівку.

Інфографіка: з фейсбуку Energy Evolution UA

Інфографіка: з фейсбуку Energy Evolution UA

Цупкі штори теж зменшать втрати тепла через вікна. Однак вони як і меблі не повинні закривати батареї. Крім того, переконайтеся, що двері щільно прилягають до дверної коробки. Взимку їх можна завісити старою цупкою ковдрою.
Щоб зменшити втрати тепла через підлогу, її потрібно застелити килимами. Про всяк випадок запасіться теплим одягом і ковдрами, адже цієї зими в квартирах може бути прохолодніше, ніж зазвичай.

Чи варто купувати буржуйку

На початку масштабної війни деякі жителі окупованих і оточених ворогом територій рятувалися від холоду за допомогою буржуйок. Вони мають кілька переваг: доступна ціна й невеликий розмір. Однак їх перевищує кількість недоліків і небезпек.

За словами Степана Кушніра, якщо ви живете у приватному будинку й у вас є змога, краще встановити твердопаливний котел. На відміну від нього, буржуйка може опалювати лише одну кімнату. До того ж тепло від неї зберігатиметься недовго. Тому може стати лише тимчасовим порятунком в екстреній ситуації. Натомість у квартирах їх взагалі не можна використовувати. Є надзвичайно високий ризик, що згорить весь будинок.

Для опалення краще використовувати тверді породи деревини: дуб, граб, клен, ясен. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Для опалення краще використовувати тверді породи деревини: дуб, граб, клен, ясен. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Якщо вам все ж таки довелося використати буржуйку у своїй оселі, обов'язково дотримуйтеся правил безпеки. Її потрібно поставити на металевий лист за метр-півтора від стін та інших поверхонь. Щоб не задихнутися чадними газами, потрібно вивести її димохід назовні. Крім того, поблизу мають бути вогнегасник і датчик чадного газу.

Готуємося до зими, але не забуваємо про безпеку

У будь-яку мить кожен з нас може постраждати від російського обстрілу. Однак і без ворожих атак власною недбалістю можна наробити лиха. Наприклад, спричинити пожежу. Тож як підготуватися до морозів, але зробити це безпечно, розповів начальник відділу агітаційної та пропагандистської роботи центру забезпечення діяльності Державної служби з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області Віталій Гречанюк.

Якщо ви використовуєте для опалення піч, то вже зараз потрібно перевірити її стан. Вона повинна бути справною та відремонтованою. Під час опалювального сезону раз на три місяці потрібно очищати димар від сажі. З горища необхідно прибрати усі займисті предмети, які впритул наближені до димаря. Крім того, печі та інші опалювальні прилади повинні мати протипожежні розділки (відступки) від горючих конструкцій відповідно до будівельних вимог.

Несправне пічне опалення може спричинити пожежу. Фото: ілюстративне ДСНС України

Несправне пічне опалення може спричинити пожежу. Фото: ілюстративне ДСНС України

Кілька років тому для опалення люди почали частіше використовувати пелети. Вони виділяють багато тепла, приміщення швидше обігрівається, а після їх згоряння практично не залишається попелу. Також вони можуть використовуватися у захисних спорудах чи бункерах.

Натомість мешканці багатоквартирних будинків мають менше варіантів альтернативного обігріву. Вони можуть використати електричні обігрівачі, але обов'язково заводського виробництва. Водночас масово купувати такі обігрівачі — не найкраща ідея, адже електромережа може просто не витримати навантаження.

«Проводи миттю нагріваються до такої температури, що металічні жили плавляться. Якщо в місці короткого замикання є займисті матеріали, вони миттєво спалахують. Тому таку проблему потрібно розв'язувати спільно. Перед початком експлуатації електричних приладів потрібно обстежити електричну мережу будинку, залучивши відповідних фахівців. Крім того, електроенергію потрібно економити. Наприклад, гріти максимум одну кімнату, а не всю квартиру. Також у багатоквартирному будинку за можливості варто встановити генератор на випадок відключення електроенергії», — зазначив Віталій Гречанюк.

Якщо ж пожежі уникнути не вдалося, негайно телефонуйте рятувальникам за номером «101». Вкажіть точну адресу, місце виникнення займання, наявність людей, а також повідомте своє прізвище та номер телефону, з якого надійшло повідомлення. За можливістю евакуюйте людей, гасіть пожежу водою, піском та іншими підручними засобами.

Читайте також: Ракетні обстріли: чим б'ють росіяни по українських містах і як від них врятуватися

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую