ye-logo.v1.2

Можливі сценарії аварії на Запорізькій АЕС, або Як врятуватися під час ядерної катастрофи

Суспільство 3846
Запорізька АЕС перебуває під російською окупацією з 4 березня
Запорізька АЕС перебуває під російською окупацією з 4 березня. Фото: з фейсбуку «Енергоатому»

Небезпечною є не радіація, а її рівень.

Початок масштабної російсько-української війни ознаменувався загрозою радіаційної катастрофи, яка нависла над світом. Спершу 24 лютого росіяни захопили Чорнобильську АЕС, а 4 березня — Запорізьку. Остання має шість енергоблоків, що робить її найбільшою атомною електростанцією в Європі. Попри це вона та її працівники досі перебувають в окупації. Щобільше, для залякування міжнародної спільноти росіяни періодично обстрілюють територію станції. Сьогодні ж, 11 вересня, ЗАЕС повністю зупинилася.

За інформацією «Енергоатому», 11 вересня о 03:41 ночі Запорізька АЕС була повністю зупинена. Від мережі відімкнули її енергоблок №6. Тепер триває підготовка до його розхолодження та переведення у холодний стан.

«Останні три доби шостий енергоблок працював на критично низькому рівні, забезпечуючи лише потреби ЗАЕС, адже через російські обстріли були пошкоджені всі лінії зв’язку атомної електростанції та енергосистеми України. Після поновлення працездатності однієї з ліній електроживлення було прийнято рішення про відключення енергоблока й переведення його у найбільш безпечний стан — холодний зупин», — пояснили у пресслужбі НАЕК «Енергоатом».

Однак додають, що для недопущення аварійної ситуації на станції необхідно припинити рашистські обстріли ліній зв’язку ЗАЕС з енергосистемою та створити навколо неї демілітаризовану зону. Фактично такої ж позиції дотримуються представники МАГАТЕ.

Чорнобиль чи Фукусіма: який сценарій аварії найбільш вірогідний

Не зовсім правильно думати, що Запорізька АЕС може повторити долю Чорнобиля. Між цими атомними електростанціями є низка відмінностей. По-перше, ЗАЕС має інший тип реакторів з вищим рівнем захисту й меншим обсягом пального. По-друге, кожен зі шести реакторів розташований у товстій оболонці з армованого залізобетону. Така оболонка має запобігти викиду радіоактивних речовин або хоча б зменшити його масштаб. Крім того, вона покликана захищати реактор від зовнішніх загроз. Наприклад, стихійних лих чи падіння літака.

Вперше в історії людства хтось у ході війни захоплює атомну електростанцію та перетворює її в об’єкт для обстрілів і ядерного шантажу. Фото: з фейсбуку «Енергоатому»

Вперше в історії людства хтось у ході війни захоплює атомну електростанцію та перетворює її в об’єкт для обстрілів і ядерного шантажу. Фото: з фейсбуку «Енергоатому»

Однак вперше в історії людства хтось у ході війни захоплює атомну електростанцію та перетворює її в об’єкт для обстрілів і ядерного шантажу. Тому важко спрогнозувати наслідки прямого ракетного удару. Втім, це є не найгіршим сценарієм. Такої думки дотримується експерт Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки України Дмитро Гуменюк.

«На мою думку, безпосереднє потрапляння ракети в гермооболонку енергоблока не призведе до того, що ядерна установка буде повністю зруйнована. Але пошкодження цілісності гермооболонки, яка утримує продукти поділу, що виділяються в результаті роботи установки, це теж погано», — розповів Дмитро Гуменюк в інтерв’ю виданню «DW».

Наприкінці серпня після російських обстрілів в даху деяких будівель Запорізької АЕС з’явилися пробоїни. Фото: з твіттеру Maxar Technologies

Наприкінці серпня після російських обстрілів в даху деяких будівель Запорізької АЕС з’явилися пробоїни. Фото: з твіттеру Maxar Technologies

Натомість більш вразливим місцем є сховище відпрацьованого ядерного палива. Там нараховується 170 контейнерів з майже двома тисячами тонн урану, що більше ніж у всіх шести енергоблоках. Хоча ці контейнери досить міцні й навіть мають витримати удар з гранатомета, вони не розраховані на артилерійських або ракетний обстріл. Їх пошкодження може спричинити серйозне забруднення довкілля. Однак на відміну від Чорнобильської катастрофи під час викиду з пошкодженого сховища в повітря не потрапить небезпечний радіоактивний йод, адже він давно розпався. Його викид можливий, наприклад, після вибуху реактора. Далі ця речовина розкладається впродовж восьми днів.

Представники Державної інспекції ядерного регулювання України припускають, що досить ймовірним є повторення японського сценарію. Навіть у вимкненому реакторі деякий час паливо продовжує виділяти тепло. Щоб його охолоджувати, атомна електростанція має мати безперебійне живлення. У 2011 році через землетрус і цунамі Фукусімська АЕС втратила зовнішнє електропостачання. У такому разі мали спрацювати дизельні генератори, але вони теж вийшли з ладу. Як наслідок, ядерне паливо нагрілося до такої температури, що розплавило захисну оболонку й витекло на зовні, у море.

Побоювання, що такий поворот подій спіткає Запорізьку АЕС не даремне. Через постійні обстріли 25 серпня вона вперше в історії була від’єднана від української мережі. Поки що все обійшлося, але небезпека не минула. У такому разі радіоактивні речовини можуть потрапити у Каховське водосховище, а далі — у Дніпро й Чорне море.

Хто найбільше постраждає внаслідок можливої аварії на Запорізькій АЕС?

За будь-яким зі сценаріїв найбільша загроза нависла над працівниками атомної електростанції та жителями Енергодару. Для багатьох серйозна аварія може стати смертельною. Щодо решти областей України й країн світу, то спрогнозувати рівень небезпеки важко.

Найперше все залежатиме від масштабу викиду радіоактивних речовин. Сама по собі радіація несмертельна та є природним явищем. Навіть у кожному з нас від самого народження є радіоактивні елементи. Важливим є їх рівень, який може перетворитися на смертельний. Тобто у деяких частинах країни радіаційний фон майже не зазнає змін, а десь — осяде надто багато небезпечних речовин.

Якби аварія на ЗАЕС сталася 4 вересня, то постраждали б не лише Південь Запорізької області, Херсонщина та Крим, а й Туреччина, Греція, Болгарія, Молдова й Румунія. Інфографіка: Українського гідрометцентру

Якби аварія на ЗАЕС сталася 4 вересня, то постраждали б не лише Південь Запорізької області, Херсонщина та Крим, а й Туреччина, Греція, Болгарія, Молдова й Румунія. Інфографіка: Українського гідрометцентру

На це впливатимуть погодні умови. Зокрема, напрям і швидкість вітру, вологість і опади. Один з таких розрахунків оприлюднив Український гідрометцентр. Якби аварія на Запорізькій АЕС сталася 4 вересня, то хмара радіоактивних речовин пролетіла б територією Запорізької та Херсонської областей і Криму. Пройшовши над Чорним морем, повітряні маси почнуть переміщатись на Туреччину, Грецію, Болгарію, Молдову та Румунію. Якби ж вітер змінив свій напрямок, ситуація була б іншою. Небезпечна хмара могла б піти на росію. Тому ми просто не можемо знати, наскільки масштабною може бути аварія та якими тоді будуть погодні умови. Проте маємо знати, що робити, якщо катастрофа дійсно станеться.

Що потрібно мати вдома, щоб пережити радіаційну аварію?

За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, якщо ви будете перебувати вдома, а не у протирадіаційному сховищі, то вам найперше потрібно мати скотч, плівку, щільну тканину… Вони необхідні, щоб ущільнити вікна та двері, заклеїти вентиляцію. Це допоможе уникнути потрапляння радіоактивного пилу у вашу оселю.

Обов’язково потрібні мило й шампунь, щоб змити з себе радіоактивний пил. А також — змінний одяг і взуття та герметичні пакети. Подбайте про кількаденні запаси їжі та води, яка повинна зберігатися у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною буде їжа, яка зберігалася у холодильнику чи морозильній камері. Пам’ятайте, що кип’ятіння води не позбавить її від радіації. Потрібно мати й запас необхідних для вас ліків і засоби зв’язку. Останні найперше необхідні, щоб дізнаватися інструкції від органів влади. Тому на випадок зникнення Інтернету чи мобільного зв’язку, варто мати портативний радіоприймач на батарейках та їх запас. При собі потрібно тримати документи на випадок евакуації.

Послідовність дій у разі радіаційної аварії

Якщо дійсно станеться така катастрофа, найперше вас про неї може попередити система зовнішньо оповіщення. Сигнал буде таким ж як під час повітряної тривоги. Тому потрібно буде, наприклад, увімкнути радіо, щоб дізнатися подальші інструкції. Якщо ж у вас на мобільному телефоні увімкнений застосунок «Повітряна тривога», то вам надійде сповіщення про ядерну загрозу з відповідним голосовим повідомленням.

У такому разі найперше, що вам потрібно зробити, це негайно зайти в укриття, підвал або всередину будівлі. Заберіть туди й домашніх тварин. Там вам потрібно обмежити потрапляння повітря з двору. Тому закрийте та заклейте вікна, двері й вентиляцію. Далі тримайтеся якнайдалі від них, стін і стелі, адже радіоактивний матеріал осідає на зовнішніх сторонах будівлі.

Також варто себе знезаразити. Для цього зніміть верхній шар одягу. Таким чином ви позбудетеся 90 відсотків радіоактивного матеріалу. Одяг потрібно знімати обережно, щоб не розтрусити пил, і покласти його у герметичний контейнер, який слід тримати якомога далі від людей і тварин.

«Якщо є можливість, прийміть душ з милом, а голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками чи вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха. Далі вдягнуть чистий одяг»,— йдеться в інструкції Міністерства охорони здоров’я.

Опісля допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вищеперераховані дії. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі. Паралельно слідкуйте за повідомленнями від рятувальників, поліції або місцевої влади. Вони оголосять подальші інструкції. Зокрема, про можливу евакуацію з небезпечної зони.

Отож, захистити себе від впливу радіації можливо лише за умови дотримання трьох основних правил: перебувайте в укритті, стежте за офіційною інформацію та виконуйте вказівки органів влади.

Нагадуємо правила йодної профілактики

У разі аварії на атомній електростанції може статися викид радіоактивного йоду. Його надзвичайно швидко поглинає щитоподібна залоза, особливо у дітей, що потім може спричинити серйозні захворювання. Зменшити негативні наслідки допоможе профілактика калій йодидом. Держава закупила необхідну кількість цього препарату, тож у кожній громаді є визначені місця його безоплатної видачі.

Однак приймати цей препарат потрібно лише, коли ви почуєте відповідне повідомлення від влади. Якщо ви захочете завчасно провести профілактику, то це не врятує вас від радіоактивного йоду, а навпаки — серйозно нашкодить вашому здоров’ю. Крім того, після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивного йоду. Тому таким людям не потрібно приймати калій йодиду, адже він принесе більше шкоди, ніж користі. Виняток з правила — вагітні жінки й жінки, які вигодовують груддю, навіть якщо вони досягли 40 років.

До теми: Ракетні обстріли: чим б’ють росіяни по українських містах і як від них врятуватися

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую