ye-logo.v1.2

Чи потрібно приймати йод для профілактики, і чому після 40-ка років йодид калію не потрібен?

Здоров'я 9692
Варто пам
Варто пам'ятати, що йодид калію захищає лише щитоподібну залозу і не може захистити інші органи. Фото: ілюстративне pixabay.com

У Міністерстві охорони здоров'я відповіли на найпоширеніші питання щодо йодної профілактики.

У зв'язку із захопленням рашистами Запорізької атомної станції існує реальна загроза терактів та радіаційної катастрофи. Тому питання захисту від радіації сьогодні досить актуальне, адже в людей виникає чимало запитань щодо йодної профілактики. Фахівці Міністерства охорони здоров'я підготували відповіді на найпоширеніші запитання.

* Чому розчин йоду неефективний, адже в його складі той самий йодид калію?

Інші види йодних розчинів (спиртовий розчин, розчин Люголя, повідон-йод) не всмоктуються та не накопичуються в щитоподібній залозі, отже не захистять від радіоактивного йоду. Йдеться як про приймання всередину, так і про нанесення йодних сіточок. Прийом зазначених препаратів в кращому випадку не принесе жодного ефекту, в гіршому ж – зашкодить (хімічні опіки ротової порожнини, стравоходу тощо). Тому єдиним препаратом для ефективної йодної профілактики залишається йодид калію.

* Чому йодид калію не рекомендовано вживати після 40-ка років?

Після 40-ка років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, отже прийом йодиду калію може завдати більше шкоди, ніж користі.
Варто пам’ятати, що йодид калію захищає лише щитоподібну залозу і не може захистити інші органи.

* Якщо жінка, старша за 40 років, вагітна або годує грудьми, чи потрібно їй приймати йодид калію?

Так. У цьому випадку приймати йодид калію потрібно. Під час вагітності та годування грудьми щитоподібна залоза жінки є активнішою, ніж у інших жінок, і кількість радіоактивного йоду, що поглинається, зростає.

* Як розрахувати потрібну дозу препарату дітям?

Необхідну дозу допоможе розрахувати лікар. Украй важливо не плутати міліграми (мг) і мікрограми (мкг). Зокрема, препарат, доступний для йодної профілактики в Україні, містить 125 мг активної речовини в одній таблетці.

* Чи потрібно приймати калій йодид людям, у яких видалена щитоподібна залоза? А якщо видалена одна доля?

Якщо вам повністю видалили щитоподібну залозу, калій йодид приймати не потрібно. У разі, якщо видалення було частковим й одна доля залишилася, потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем.

* Коли приймати калій йодид?

Препарат не можна використовувати «для профілактики». Його приймають одноразово виключно після оповіщення від офіційних органів влади.

Оптимальним є прийом йодиду калію за 6 годин до впливу радіоактивного йоду. Зважаючи на малу ймовірність прогнозування такої ситуації, допустимим для прийому препарату є проміжок часу від 24 годин до моменту надходження радіоактивного йоду до організму та до 8 годин після його впливу.

Раніше сайт «Є» писав про те, чи правда, що у Хмельницькому лікарі почали видавати таблетки калію йодид

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую