ye-logo.v1.2

Фейки про обстріли, шахрайство на Хмельниччині та знищення ботоферми в Україні: підбірка тижня

Суспільство 1601
Підбірка дезінформації за тиждень
Підбірка дезінформації за тиждень. Фото: espreso.tv

Підбірка дезінформації, яку поширювали у мережі

Цього тижня у медіа-просторі з’явилося декілька фейків, які стосувалися Хмельницької області.

Ракетний обстріл заводу у Шепетівці

Як писав “Сайт “Є”, цього тижня міністерство оборони країни-агресора заявило про ракетний обстріл Шепетівського ремонтного заводу, що є фейком.

Інформацію про обстріли підприємства у Шепетівці активно поширюють російські державні змі та користувачі у соціальних мережах.



“Високоточним ударом вкс росії у Хмельницькій області на Шепетівському ремонтному заводі знищено цеха ремонту ракетно-артилерійського озброєння ЗСУ”, - йдеться у повідомленні.

Як видно з всіх світлин, що викладали протягом дня чиновники та правоохоронці, обстріл відбувся далеко за містом, а не на території Шепетівки. Більше того, ракети впали на відкритій місцевості, а не у цехах.

Тож російські пропагандисти в чергових раз поширюють фейк.

Фейки про обстріли Запоріжжя

Крім того, російська пропаганда активно поширювала фейки про обстріли у Запоріжжі.

Так, окупанти двічі обстріляли Запоріжжя. Російські військові атакували житлові квартали міста сімома ракетами С-300. Серйозних руйнувань зазнали житлові будинки. Під завалами опинилися мешканці. Доки в місті розбирали завали після ранкового ракетного обстрілу, знову пролунали вибухи і постраждала цивільна інфраструктура.

Як пише паблік “По той бік новин”, після першого удару по місту російські пропагандистські видання, проросійські телеграм-канали та колаборанти спочатку розганяли тему, що це ЗСУ обстріляли житлові квартали, а потім змінили риторику і повідомили, що ціллю ракетних ударів стали не житлові будинки, а «неймовірна кількість військової техніки».


Фейки про обстріли пропагандисти поширюють не вперше

Вже не вперше російська пропаганда використовує такі фейки, щоб приховати власні злочини. Наприклад, коли росіяни обстріляли торгівельний центр у Кременчуці.

Так, ґрунт почали готувати за годину до обстрілу. О четвертій ранку на одному із пропагандистських сайтів, посилаючись на запорізького колаборанта-пропагандиста Володимира Рогова, написали, що українські військові після «референдуму» посилили обстріли Запорізької області.

Очевидно окупанти хотіли видати власний обстріл за обстріл Збройних сил України, які вирішили «помститися» за псевдореферендум. Але саме місто не перебуває в окупації, тут не було фейкових голосувань. Цю новину не «підхопили», тому перекласти провину на ЗСУ у пропагандистів не вийшло.

Далі окупанти змінили риторику та видали традиційний фейк про обстріл «складів боєприпасів та ракетно-артилерійського озброєння». Перед другим ударом по Запоріжжю той же колаборант Рогов видав іншу заяву про те, що збройні сили України буцімто стягнули на лінію зіткнення більше зброї та людей, ніж за увесь час «спеціальної військової операції». Ці слова Рогова підхопили державні пропагандистські видання, а проросійські телеграм-канали почали писати «інсайди», що росіяни масово завдають ударів у бік Запоріжжя, але не по житловим будинкам, а нібито по великій кількості особового складу української армії, які готувались до наступу на Мелітопольському/Бердянському напрямку. До усього українська влада нібито замовчує потрапляння по військових об'єктах на околиці міста.

На фото і відео з місця події видно, що постраждали багатоповерхівки та приватні будинки. Зокрема, секретар Запорізької міськради Анатолій Куртєв повідомив про пошкодження понад 40 багатоповерхових будівель. У двох будинках зруйновано по цілому під‘їзду, а в одному з будинків значних руйнувань зазнали дах, вікна та водопровід. Також пошкодження зазнали 11 домогосподарств приватного сектору міста.

Крім того, постраждали люди – до медичних закладів Запоріжжя доставлено 12 пацієнтів, шпиталізовано – 9 людей. Один пацієнт знаходиться у важкому стані. Серед травмованих двоє дітей – хлопчики 4 років. Попередньо відомо, про трьох загиблих.

Після того, як з’явилась ця інформація, проросійські пабліки відкоригували і свій меседж. Вони не приховували, що удари наносили по цивільній інфраструктурі Запоріжжя, але житлові будинки в очах окупантів стали об'єктами цивільної інфраструктури, які «використовуються бойовиками Зеленського та іноземними найманцями як військові бази та місця зберігання зброї з боєприпасами».

Уроженка Шепетівки просуває наратив про перемовини з кремлем

В останній місяць одним з головним наративів роспропаганди було просування теми перемовин з рф на їх умовах.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки відмітив виступ уродженки Шепетівки, спікерки ради федерації росії Валентини Матвієнко.

6 жовтня, перебуваючи в Індонезії на майданчику «парламентської двадцятки», вона запропонувала український делегації «негайно сісти за стіл переговорів».

"Давайте просто сьогодні на майданчику парламентської "двадцятки" сядемо за стіл переговорів: парламент Росії, парламент України. Давайте спробуємо зрозуміти один одного, знайти домовленості", - заявила вона.

Секретар РНБО Олексій Данілов порадив голові Радфеду рф Валентині Матвієнко подумати не про переговори, а про покаяння і лінією захисту в Гаазі.

"Порада Матвієнко: думайте не про мирні угоди, а про покаяння перед зрадженою Батьківщиною, вбитими вами українцями та про лінію захисту в Гаазі.

Ви голосуєте руками, які по лікті в українській крові. Не відволікайтесь на речі, які вас вже не стосуються.
Перемовини будуть, але тільки з новою російською владою. Але тоді ви будете вже дуже далеко".

Насправді, переговорна тема вже давно і методично просувається вищим керівництвом росії.

До Матвієнко 4 жовтня, це робив спікер Кремля Пєсков.


Росія поширює наратив про перемовини

До цього з різницею в 10 днів фразу «переговори з Україною» вжив голова фракції ЛДПР у Держдумі Слуцький.

З цього приводу варто нагадати, що саме Володимир Зеленський був ініціатором прямих переговорів з путіним ще на початку свого президентства, і така зустріч справді відбулася в Нормандському форматі у грудні 2019 року.

Вона планувалася як перша в рамках переговорного процесу на найвищому рівні з метою врегулювання наслідків російської агресії у Криму та на сході України. Однак російське керівництво швидко втратило інтерес до розмов, тому нормандська зустріч президентів була першою і водночас останньою.

Перед початком повномасштабного російського вторгнення 2022 року весь світ умовляв путіна не робити цієї фатальної дурниці. Ще на початку лютого президент України висловлював готовність до прямих переговорів з путіним. Проте у відповідь Пєсков заявив, що для такої зустрічі «потрібне розуміння, що буде на виході та що буде обговорюватися. Такого розуміння поки немає». Іншими словами, відхилив мирну ініціативу Києва.

Після початку повномасштабної війни Зеленський також неодноразово закликав диктатора сісти за стіл переговорів. «На всій території України тривають бої. Давайте сідати за стіл переговорів. Щоб зупинити загибель людей», – сказав він на другий день вторгнення.

Переговори урядових і парламентських делегації, які тоді тривали в Білорусі і Туреччині, москва вела з позиції сили, висуваючи завідомо неприйнятні вимоги. А пропозицію Києва прямої зустрічі президентів Кремль знову відхилив.
Криза переговорного процесу навесні та влітку була викликана міжнародним резонансом від виявлення свідчень масових злочинів російських окупантів проти мирного населення на Київщині. В москві «образилися» через те, що історія стала публічною і заперечували свою вину.

Тоді ж у квітні Володимир Зеленський публічно окреслив чіткі та зрозумілі «червоні лінії» для України: «Якщо буде знищено наших людей у Маріуполі, якщо буде оголошено референдум на будь-яких окупованих територіях України, Україна вийде з будь-яких переговорів».

При дотриманні цих умов Україна не виключала можливості для переговорів. У червні Зеленський був готовий обговорювати завершення війни та умови виходу окупантів з території України. «У мене немає великих бажань зустрічатися… Ніхто не хоче говорити з росією з однієї причини. Вони нас вбивали, нас окуповували, тому віри нема. Але, я думаю, що як не було складно, треба використовувати всі можливості», – казав він.

Втім, поки російська армія наступала на Сєвєродонецьк і Лисичанськ, у кремлі не хотіли говорити про перемовини.
Але контрнаступ ЗСУ на Харківщині змусив росіян знову вдавати з себе голубів миру. Справжню ціну їх миротворчих заяв найкраще характеризує те, що водночас вони своїми ж руками спалили переговорні мости: провели фейкореферендуми та здійснили незаконну анексію окупованих українських територій.

Фейкові листи на Хмельниччині

Але фейки просуває не лише російська пропаганда, але й шахраї.

Цього тижня про випадки шахрайства заявила голова облради Віолета Лабазюк.


Фейковий лист, який надсилають шахраї

Так, на Хмельниччині шахраї надсилають листи до керівників підприємств, бізнесу та приватним особам з проханням перевести кошти на допомогу для ЗСУ.

Номер рахунку відправляють у приватні повідомлення та на електронні адреси компаній. Розсилку роблять від імені голови Хмельницької обласної ради Віолети Лабазюк. Про це повідомила сама посадовиця.

«Офіційно. Цей документ – ФЕЙК! Хмельницька обласна рада не надсилає подібних листів і не займається збором коштів», - зазначає вона.

Про аферистів повідомили правоохоронні органи. Людей, які отримали подібні листи, просять звернутись до поліції.

Про те, що в області знову активізувалися шахраї, які телефонують або розсилають листи від імені адміністрації та вимагають гроші, раніше також повідомив голова ОВА Сергій Гамалій. Очільник області теж закликав всіх бути пильними і пам'ятати, що адміністрація не збирає фінансову допомогу.

Мережа ботів, що поширює фейки

Мережі російських ботів, які поширюють фейки, знищують по всьому світу. Нещодавно “Сайт “Є” писав про знищену мережу, яка поширювала пропаганду у Німеччині.

Тепер про знищення ботоферми повідомила українська кіберполіція.

Ботоферма нараховувала понад 50 тисяч ботів у соціальних мережах та поштових сервісах. Про це повідомив начальник Департаменту кіберполіції під час брифінгу у Military Media Center.

Юрій Виходець зазначив, що спільно з Головним слідчим управлінням Нацполіції встановлено чотирьох організаторів мережі ботоферм.

Для реалізації злочинної схеми фігуранти залучали громадян рф та жителів тимчасово окупованих територій України. Виконавці отримували оплату за створені акаунти у російських рублях через заборонені в Україні електронні платіжні системи.

Начальник Департаменту кіберполіції додав, що фейкові сторінки використовувалися для поширення недостовірної інформації щодо війни, виправдання окупації українських територій та пропаганди у вигляді дописів та коментарів у соцмережах.

Правопорушники генерували майже 3 тисячі фейкових акаунтів на тиждень. Загалом мережа ботоферм налічувала більше 50 тисяч ботів. Крім цього, фігуранти здійснювали рекламування фішингових шахрайських сторінок.

За словами Юрія Виходця, під час проведених обшуків вилучено майже 35 тисяч SIM-карт різних мобільних операторів України та інших держав, а також комп’ютерну техніку, мобільні телефони та документацію.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую