ye-logo.v1.2

«Польські найманці воюють замість українців»: нові фейки російської пропаганди у Європі

Суспільство 2147
Компанія Meta заблокувала тисячі акаунтів, які поширювали російські фейки
Компанія Meta заблокувала тисячі акаунтів, які поширювали російські фейки. Фото: promoteukraine.org

Росія намагається виправдати поразки в Україні за допомогою фейків.

Успіх українських військ і деокупація Харківської області призвели до поширення нових фейків російської пропаганди, в тому числі у країнах європейської спільноти.

Новий російський фейк у Польщі

Урядовий центр безпеки у Польщі попередив своїх громадян про нові брехливі наративи Кремля. Мова йде про звинувачення Польщі та НАТО в участі у військових діях в Україні.

"Це спроба неправдиво виправдати невдачі російської армії проти українського наступу", - попереджає Центр безпеки.


У Польщі озвучили російські наративи

Так, серед останніх фейків, які просувала кремлівська пропаганда, є такий наратив: «польські найманці є значною силою, яка воює на боці України, і вони захопили Донбас».

Російська пропаганда має переконати читачів, що «кількість іноземних найманців з Польщі в лавах ЗСУ під Святогірськом перевищує кількість громадян України». Інші дописи росіян також мають акцентувати увагу на тому, що «в районі Херсона в лавах ЗСУ нібито воюють найманці зі США, Польщі, Франції, Німеччини та Нідерландів та інших країн», – вказує Центр безпеки.

Іноземні спостерігачі на псевдореферендумах - це маніпуляція

Російська пропаганда намагається показати, що за псевдореферендумами на окупаних територіях слідкували іноземні спостерігачі. Однак, це є маніпуляцією. Так, одним з таких наглядачів виявився чеський комуніст Яромир Вашек, який вже багато років живе у Луганську.

За словами аналітика чеського Інституту політики та суспільства Романа Маци, Вашек “старанно слугує російським військовим злочинцям”.

Кілька днів тому Вашек зіграв «іноземного спостерігача», організованого російськими окупантами. Після чого, у москві на пропагандистському телебаченні розповідав, “як усе пройшло вільно та демократично”.

Яромир Вашек – громадський діяч, голова громадської організації "Товариство дружби квазіреспублік".


Діяльність вашека є дуже сумнівною

“Вашек багато років працює в окупованому Луганську та час від часу навідується до Чехії. Мабуть, не лише любов до комунізму та Радянського Союзу тягне його на окупований Росією схід України. Він фотографує і знімає маленьких дітей. Потім він завантажує сотні їхніх фотографій і відео до своїх соціальних мереж. Вашек відчуває особливу слабкість до маленьких гімнасток або маленьких дівчаток у радянській військовій формі, які декламують радянські вірші про війну та будівництво. Діти з окупованих територій живуть у поганих умовах військової диктатури та є більш уразливими до сексуальних хижаків. Потім Вашек пише дивні та збочені статуси в соціальних мережах про дітей, яких фотографує та знімає на відео. Він також привозив молодих дівчат з окупованої росією території України до Чехії та відвідав з ними Палату депутатів. Там дівчата познайомилися з колишніми членами комуністичної партії Чеської Республіки”, - підкреслив Роман Маца.

Знищення двох російських пропагандистських мереж

Однією з головних тем в іноземних медіа цього тижня є ліквідація двох російських пропагандистських мереж, які активно поширювали дезінформація.

Сайт “Є” раніше писав, що пропагандисти поширюють сфабриковані проросійські публікації, які видають за публікації відомих іноземних джерел.

Після кількох журналістських розслідувань наразі Facebook ідентифікував 60 таких фейкових ЗМІ. Хоча раніше говорилося про 30 подібних ресурсів, включаючи газету The Guardian у Великобританії та німецьку Der Spiegel. Однак замість справжніх новин, які повідомляли ці ЗМІ, фейкові сайти містили посилання на російську пропаганду та дезінформацію про Україну.

Варто зазначити. що мережа тролів також заплатила понад 100 000 євро за рекламу у Facebook, щоб поширити власний контент.

«Я вважаю, що це, ймовірно, найбільша і найскладніша операція російського походження, яку ми зірвали з початку війни в Україні на початку цього року», — сказав керівник Facebook Девід Агранович на прес-конференції.

Хоча експерти не змогли встановити прямого винуватця, вони виявили, що російські посольства поширювали контент із пропагандистської мережі. Серед іншого, у дописах звинувачували Україну у фабрикації масових вбивств у Бучі.

Що стосується другої мережі, то мова йде про понад 1600 фейкових акаунтів у Facebook використовувалися для поширення пропаганди серед аудиторії в Німеччині, Італії, Франції, Великобританії та Україні, пише csmonitor.com.

Підроблені облікові записи в соціальних мережах потім використовували для поширення посилань на фейкові новини та інші проросійські пости та відео у Facebook та Instagram, а також на платформах, зокрема Telegram і Twitter. Мережа була активна протягом усього літа.

Продаж українцями “стінгерів” в Німеччині - фейк

Російська пропаганда продовжує проводити лобістську кампанію, яка направлена на дискредитацію постачання західної зброї для України. Зокрема, далі просувати наратив, що зброя, яку постачають Україні - перепродається. Подібна дезінформація проводиться з метою зменшити постачання зброї та допомоги Україні. Одним з елементів такої діяльності - є поширення фейків.

Раніше “Сайт “Є” є вже приводив приклади дискредитації та фейків про нібито контрабанду зброї з України. І ось свіжий приклад.

У соцмережах за кордоном поширюється чутка про нібито затриманих українців після виявлення незаконного обігу важкої зброї. Однак, за словами влади, це фейк.

У фейковому повідомленні йшлося, що нібито поліція у Бремені заарештувала українців, які продавали зенітно-ракетні комплекси типу «Стінгер», а також інше важке озброєння. Ця зброя спочатку мала бути доставлена в Україну зі США.

Є різні варіанти цих фейків, які поширюються німецькою та англійською мовами.

Ці твердження зазвичай супроводжуються коротким відео, на якому видно важку зброю, що лежить на землі біля ніг невідомої людини. Станом на 21 вересня 2022 року він мав понад 130 000 переглядів у Твіттері.


В Німеччині просувають фейк про торгілю зброєю та українців

Але поліція Бремена спростувала ці дописи, заявивши, що це - фейк. А скріншот із відео, який поширювали у дописах теж виявився зміненим у фоторедакторі.

“Поліція Бремена не має жодного відношення до цього відео і не затримувала жодного українця, який торгує зброєю», — йдеться в офіційному Twitter міської поліції, пише dpa-factchecking.com.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую