Гаряча тема:
- Війна
Світлана Макаренко вирощує 130 сортів помідорів
Загалом, на 28 сотках росте понад тисяча різноманітних рослин
Перець, морква, капуста, дині, малина, полуниця, баклажани, огірки, помідори, болгарський перець, безліч квітів, понад 20 видів лікарських трав, ось далеко не повний перелік того, що росте у Світлани Макаренко на подвір’ї та присадибній ділянці. До речі, кожного виду городини тут, щонайменше, 10 сортів. І це на 28 сотках! Сюди ж входить подвір’я з хатою та надвірними спорудами. І аж ніяк не сподіваєшся натрапити на городі у Деражнянському районі на 12-кілограмовий кавун чи арахіс, або тархун чи зубрівку.
Ще здалеку видно, як на подвір’ї буяє зелень: «Та цього року через посуху багато вигоріло!» - скромно зауважує Світлана Анатолівна.
«Першу теплицю збудували у 1987 році»
Світлані Макаренко рослини подобалися з самого дитинства. Мати вчителька молодших класів, а батько був лісником. Чоловік не тільки доглядав, але й – за власним бажанням, розсаджував у лісі рідкісні рослини та плодові дерева. Мабуть, ця любов до природи передалася і Світлані. Після закінчення вузу жінка маже 40 років пропрацювала у Деражнянській СЕС. За словами самої Світлани Анатоліївни, робота і догляд за двома доньками відбирали увесь час, однак вона завжди знаходила можливість приїхати в село до батьків.
«Діти підросли, я вийшла на пенсію, – розповідає Світлана Макаренко. – Приїхала на батьківщину в Розсохи. Садити стала більше. А свою першу тепличку ми з чоловіком змайстрували ще у 1987 році. Пригадую, як тоді посадили огірки сорту «Зозуля». Щороку досаджувала нові рослини: городину, квіти, лікарські трави».
У 2003 році Світлана Макаренко організувала громадську організацію «Крокус», котра об’єднала любителів-городників Деражнянщини.
«Всі знали, чим я займаюся, – розповідає Світлана Анатоліївна. – Бувало, перестрінуть мене дорогою, і давай розпитувати. Тоді я і зрозуміла, що потрібно організовуватися. Нині ми можемо похвалитися чітким розподілом за спеціальностями та напрямками. Є в нас і садівники, і виноградарі, і квіткарі. Є овочівники та ландшафтні дизайнери. Найбільше радує те, що з понад 50 членів нашого клубу «Крокус» чимало молоді. Ми щотижня збираємося у районній бібліотеці. Декілька разів проводила передачі на районному і обласному телебаченні».
Члени клубу є постійними учасниками усіх районних і обласних сільськогосподарських виставок.
Окрім рослин, Світлана Макаренко тримає невеличке господарство: качки, кури та кролі.
«На жаль, я пізно зрозуміла, що рослини мені дорожчі за тварин, – розповідає Світлана Анатоліївна. – Кролі в клітках, а ось качки, то ціла напасть. Вони ж ходять по подвір’ю, і їдять усе. Буває, один листочок коштує більше за ту качку».
«Якщо їх любити, то стане часу на всі рослини»
Подібні побоювання не даремні. Одних лише троянд Світлана Макаренко вирощує понад 70 сортів. Зважаючи на малу земельну ділянку, вихід досить простий: один кущ, один сорт. Лише помідорів пані Світлана вирощує 130 видів. Скажу відверто, назви сортів у мене переплуталися уже на другому десяткові. Чого я тільки тут не побачив. Плоди були різної форм, кольорів і розмірів. Від світло-червоних, здоровенних, як два кулаки, до продовгуватих світло-жовтих, котрі більше нагадували кабачки. За теплицею росте болгарський перець, що межує з червоним пекучим. Поряд – перець синього кольору (спочатку я думав, що то якісь квіти). Далі – огірки.
«Огірків всього 10 сортів, перцю 43 різновиди, – розповідає Світлана Макаренко. – Баклажанів 20 сортів, моркви 12, картоплі 28. Трохи є полуниць – 24 сорти. З картоплі на Хмельниччині я б радила садити російські сорти – слав’янку і тайфун. З української картоплі непоганий врожай дає серпанок і бородянська рожева. Мені самій подобаються картопля, вирощена німецькими селекціонерами: сорти пірол, агаве, бернадет. Росте в мене і понад 20 видів лікарських рослин: лофанд, ехінацея, канупер, ісоп, мордовник, валеріана, тархун, монарда. До речі саме останню рослину використовують в чаях з написом «бергамот»), вівсяний корінь, селера, пастернак, синюха блакитна тощо».
Чоловік Світлани, Ігор Макаренко, підтримує жінку. Хоча деколи жартує: «Та зробила з городу ботанічний сад і випробувальний полігон».
«Є така притча, – каже Світлана Макаренко. – Коли Бог вигнав Адама з раю, він почав дуже хворіти, і звернувся до Бога. І сказав йому Бог: «Скільки тобі лукавий дасть хвороб, стільки і я тоді дам рослин, щоб їх лікувати». І я вірю у це. А як мені вдається викроїти хвилинку для кожної рослини? А ви спробуйте поговорити з кожною. Я переконана, що вони мене розуміють. Тягнуться до мене своїм листячком. Якщо їх любити, то стане часу на всіх».
На думку Світлани Макаренко, ехінацея є чудовим імунним стимулятором, скорцонера або чорна морква виводить з організму радіонукліди. Сік селери кореневої (у народі український женьшень) виводить солі, і є хорошим стимулятором.
А наостанок –городниця дала нам рецепт чаю для стимулювання організму, і попередження або лікування простудних та кишково-шлункових захворювань: ромашка лікарська, материнка (душиця), парило звичайне, звіробій, лофанд, монарда та дроблена шипшина. Усе розділити на рівні частини та запарити. Мед або цукор додавати за смаком.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: