ye-logo.v1.2

Фейки про звільнення Херсону та донорську кров: підбірка тижня

Суспільство 1794
Підбірка фейків від роспропаганди про звільнення Херсону
Підбірка фейків від роспропаганди про звільнення Херсону. Фото: espreso.tv

Російські пропагандисти намагаються сіяти сумніви щодо успіхів українських військ.

Російські пропагандисти активно поширюють дезінформацію, яка стосується звільнення Херсону.

Фейки про звільнення Херсону

Центр протидії дезінформації відмічає, що звільнення Збройними Силами України Херсону супроводжукється різноманітними фейками, які поширюють російські пропагандисти.

Так, ворожі Telegram-канали, з посиланням на видання BBC, поширюють дезінформацію, що українські військові нібито побоюються переодягнутих чеченських бійців в Херсоні.

В оригіналі автор статті детально описує переживання херсонців за воїнів Збройних Сил України, а також можливу спробу росії заманити їх у пастку. Жодних натяків на «страх українських військових» перед чеченцями у тексті немає. Під головною загрозою маються на увазі небезпеки, які залишили російські солдати в обласному центрі після відходу.

“Попри хвилювання херсонців, Збройні сили України добре обізнані в ситуації з відходом, адже, за словами військових, «наша розвідка працює набагато краще, ніж у них. Ми знаємо про їхні плани, про те, які війська перед нами. Крок за кроком ми дійдемо до перемоги». Таким чином, метою дезінформації є дискредитувати наших військових та зародити сумніви щодо їхньої боєздатності”, - відмічають у ЦПД.

Крім того, російські пропагандисти намагаються поширювати меседж, що відео, на яких мешканці Херсону з прапорами зустрічають українських воїнів, є фейковими.

Як пише “Детектор Медіа”, таку інформацію поширюють у соціальних мережах та анонімних телеграм-каналах. У повідомленнях ідеться, що українська розвідка заздалегідь домовилася з місцевими волонтерами про підготовку до приходу ЗСУ, тож активісти зазняли постановчі відео. Мовляв, поневолених українців змушують вдавати радість від приходу ЗСУ. Проте — це неправда.

Насправді Генштаб ЗСУ опублікував серію відео зі звільненого Херсона. Відео створене сьогодні о 15:24, про що свідчать його вихідні дані. Тобто про зняте заздалегідь відео не може йтися.

Окрім цього, такі відео публікувалися й з раніше звільненої Харківщини. Однак пропагандисти знову намагалися це спростувати та назвати відео фейковим і постановчим.

Пропагандисти намагаються спростувати факт того, що українці чекають на звільнення територій. У такий спосіб вони хочуть виправдати свою тезу, що українці раді бачити Росію на своїх теренах.

Оскільки вони переконували понад 8 місяців, що українці радіють росіянам, проте відео свідчать про протилежне.

Ще один фейк, який поширюють пропагандисти, що нібито з приходом української армії почнуться постійні обстріли цивільних. Також нібито всім мешканцям Херсонщини, які співпрацювали з росіянами — «кінець». А таких, за оцінками пропагандистів, «десятки тисяч», пише “Детектор Медіа”.

Насправді українська армія не обстрілюватиме деокуповані території Херсонщини, адже там перебувають як цивільні українці, так і українські війська. Завдавати ударів по звільнених територіях можуть лише росіяни.

Щодо залякування мешканців Херсонщини про «розправу», то таку ж тактику росіяни використовували й під час звільнення Київщини, Чернігівщини, Харківщини. Зокрема пропагандисти писали, що українські військові обстрілювали будинки людей в Бучі через те, що люди брали допомогу від росіян. Також поширювали фейки, що на звільнених територіях каратимуть смертю усіх, хто не підтримує український націоналізм.

Під час контрнаступу на Харківщині в анонімних прокремлівських телеграм-каналах працювали на випередження, запевняючи, нібито Україна запустить меседжі про те, що росіяни катували цивільних на окупованій Харківщині. Також стверджували, що СБУ готує каральну операцію проти лояльних до Росії громадян у Харкові. Також нібито українців каратимуть за отримання російської гуманітарки на тимчасово окупованих територіях.

У такий спосіб російська пропаганда намагається поширювати наратив про «українських нацистів-карателів» та діяти на випередження, щоб приховати злочини російської армії на тимчасово окупованих територіях.

Приклад російських наративів.

Крім того, “Центр протидії дезінформації” відмічає, що ворожі Telegram-канали поширюють повідомлення, що «з приходом України багатьох жителів Херсона призовного віку мобілізують» до лав Збройних сил України. Однак така інформація не відповідає дійсності, оскільки мобілізаційні заходи на всій території України відбуваються за одним алгоритмом.

Українські фактчекери також активно помічають, що пропагандисти намаються поширювати меседж, що звільнення Херсону - це “частина якихось домовленостей”. Але росіяни відійшли на лівий берег Дніпра не через домовленості, а через вдалі дії Збройних сил України, які наносили удари, зокрема, по логістиці росіян.

Фейк про зараджену донорську кров

Низка ресурсів кремлівської пропаганди повідомляють про те, що НАТО нібито відправило для поранених українських солдатів донорську кров, і в ній було виявлено ВІЛ та гепатити різних типів, пише видання “Стоп Фейк”


Приклад фейку.

Джерелом такої інформації став російський телеграм-канал з посиланням на якісь анонімні джерела. Ці «аноніми» нібито й зламали внутрішню базу даних українського прем’єра і вирішили опублікувати першу частину урядових «конфіденційних документів».

Насправді ж ця інформація не відповідає дійсності, а російський агітпроп періодично використовує прийом «зливу» підроблених документів з «анонімних джерел», щоб надавати своїм фейкам більшої переконливості.

Міністерство охорони здоров’я України спростувало фейк про отруєну донорську кров з-за кордону. У МОЗ зазначили, що «за весь період війни Україна жодного разу не зверталася до закордонних партнерів за донорською кров’ю чи її компонентами».

«Україна вибудувала національну службу крові, яка працює за європейськими стандартами та забезпечує доступ пацієнтів до якісних і безпечних компонентів донорської крові у достатній кількості», – заявили у відомстві. Крім того, так званий донорський фронт українці втримують самостійно з перших днів війни – якщо у центрах крові виникає термінова потреба, люди активно відгукуються на запити і закривають такі потреби впродовж кількох годин. Також будь-яка донорська кров чи її компоненти завжди і без винятків проходять лабораторні дослідження, а не вибіркові перевірки, про що написано в «листі».

Фейковий лист МОЗ, який поширювали пропагандисти.

Крім того,у Міністерстві охорони здоров’я України також звернули увагу й на те, що написаний лист не відповідає вимогам до оформлення офіційних документів. У тексті зустрічаються орфографічні помилки, використовується невідповідний стиль написання тощо

У фейковому документі використовуються реквізити, які дійсно використовуються українським МОЗ у діловодстві. Але StopFake з’ясував, що цифровий підпис міністра, а саме: дата і порядковий номер у ньому вже використовувалися в іншому документі. Щоправда, і той «документ» – також фейк, у якому українське МОЗ нібито наказувало «екстрено знищити біологічні патогенні матеріали» на початку повномасштабної війни Росії проти України. І цей «наказ» також спростували в МОЗ України. Сам фейковий документ розміщений на сайті Міноборони РФ як «доказова база» одного з популярних дезінформаційних наративів про «біологічні лабораторії» на території України. Очевидно, автори фейку просто скопіювали QR-код та підпис із цього фейкового документа.

Маніпуляції про електроенергію

Один із наративів роспропаганди стосується електроенергії в Україні. Російські пропагандисти використовують будь-який привід для просування своїх наративів та сіяння сумнівів.

Низка чатів (зокрема тих, що об‘єднують прихильників змови та антивакцинаторів) поширюють маніпуляції про те, що вимкнення електроенергії після ракетних обстрілів є необґрунтованими, і, мовляв, приватні підприємці отримують «надприбутки» від цього. У соцмережах активно обговорюють цю тему і підтримують несуть ці тези далі.  

Фактчекери освітнього порталу “Нота Єнота” зробили пояснення про ситуації з постачанням електроенергії.Але багато конкретики зараз неможливо через воєнний стан


Фактчекери зробили пояснення.

Втрати відбуваються не у виробництві електроенергетики, а у її розподілі. Були незначні пошкодження на деяких ТЕС, які швидко виправили. Тобто йдеться про те, що виробляється стільки ж електрики, як і до масових обстрілів інфраструктури, а от передати її для споживання проблемно. Оскільки терористичними діями росії пошкодилися критично важливі об’єкти, які передають електроенергію від виробничих станцій до місця її споживання. Уявіть рідину, яка рухається по трубах.

Якщо у якомусь місці трубопровід пошкоджений, його вміст не дійде до пункту призначення скільки б його там не було. Власне така ж ситуація і тут, основна маса виробленої електрики на підконтрольних Україні електростанціях передається трансформаторними підстанціями та лініями електропередачі високого класу напруги (від 110 кВ і вище). Оскільки частина таких зруйнована, транспортування електроенергетики відбувається ЛИШЕ тими, які уціліли, цього не достатньо для доставки повного обсягу електроенергії.

Видача електроенергії, виробленої атомними, тепловими чи гідроелектростанціми, здійснюється в мережі НЕК "Укренерго" (підприємство, що керується державою) через розподільчі пристрої високого класу напруги від 110 кВ і вище (150 кВ, 220 кВ, 330Кв, 750 кВ). Приватні регіональні розподільчі компанії розпоряджаються мережами та підстанціями з класом напруги до 110 кВ. Їхні мережі призначені для отримання електроенергії з магістральних мереж з великою напругою, перетворення цієї напруги до рівня, який можуть прийняти споживачі (0,4 кВ або 220 В) та безпосередньо передачі її споживачам. Тобто пошкоджені державні об’єкти.

НЕК "Укренерго" також виконує функції головного диспетчерського центру. Виконання будь-яких команд диспетчера для всіх інших учасників ринку електроенергії є обов'язковим. В нинішніх умовах всі відключення відбуваються або внаслідок аварій, або по команді диспетчера (віялові відключення). Це може бути складений на якийсь період часу доведений графік (в залежності від кількості використання потужностей та їх забезпечення). В нинішніх умовах - це в основному дається команда, яка формується залежно від ситуації. Дійсно, вночі використовується менше електроенергії ніж вдень, але все одно цього забагато для тих ліній, які залишилися неушкодженими.

Доставка та використання електроенергії повинна виходити в нуль, тобто скільки виготовлено стільки і використано. Якщо вироблено умовно 10 гВт така ж кількість має бути спожита. Сьогодні є можливість доставити лише певну кількість електроенергії (її замало і для найменш пікових годин). Відповідно, протягом усього дня відбуваються вимкнення для балансування.

Це стосується ситуації у країні в цілому.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую