ye-logo.v1.2

Фейки про продаж електроенергії, Херсон та рішення суду у Гаазі: підбірка тижня

Суспільство 2402
Підбірка основних російських фейків за тиждень
Підбірка основних російських фейків за тиждень. Фото: lb.ua

Росіяни створили порцію фейків про рішення суду у Гаазі, яким конфлікт на Донбасі визнано міжнародним.

Російська пропаганда намагається поширювати свої наративи майже по кожному медійному приводу, який з’являється в інформаційному просторі.

Пропагандисти за допомогою фейків ставлять під сумнів повідомлення та факти, в яких росія є агресором.

Фейк про продаж електроенергії

“Укренерго” повідомляє, що в інтернеті поширюються неправдиві повідомлення про те, що Україна нібито продає електроенергію країнам Європейського Союзу попри повне припинення її експорту з 11 жовтня.

"У засобах масової інформації та соцмережах поширюється інформація, що нібито Україна експортує надлишкову електроенергію до країн ЄС", — йдеться у повідомленні.

У компанії наголосили, що це — фейк або свідома інформаційно-психологічна операція.

"Це абсолютна брехня і свідома дезінформація. Мета поширювачів — збурити суспільство, змучене відключеннями електроенергії та перемикнути увагу від російських ракетних ударів, через які в українців перебої зі світлом", — зазначається в дописі.

В "Укренерго" нагадали, що експорт електроенергії з України був зупинений з 11 жовтня за наказом Міністерства енергетики.

"До 10 жовтня Україна справді експортувала електроенергію в ЄС, чим заробляла для держави відчутні кошти. Після масованої ракетної атаки 10 жовтня експорт припинений і не здійснюється. Цю інформацію легко перевірити в численних європейських відкритих джерелах, насамперед на офіційній платформі даних ENTSO", — повідомили у компанії.

Пресслужба "Укренерго" закликала перевіряти інформацію, яку поширюють ЗМІ та соціальні мережі й користуватись офіційними комунікаційними майданчиками "Укренерго".

Фейки про Херсон

Російські медіа після деокупації правобережної Херсонщини поширюють повідомлення про «провокації», які Збройні сили України нібито готують на звільнених від окупантів територіях.

Зокрема, прокремлівські медіа запевняють, що український уряд «заборонив відвідувати Херсон» нібито через «підготовку там нової провокації на кшталт Бучі», пишуть фактчекери проєкту “Стоп Фейк”.

«Нова Буча» – це меседж російської пропаганди, що виник після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Подібними меседжами російські медіа реагують на кожні факти злочинів російських солдатів щодо цивільних осіб, які можуть трактуватися як воєнні злочини.

Російські медіа після деокупації українськими захисниками Херсона взялися поширювати дезінформацію про міфічні «провокації», які Збройні сили України нібито готують на звільнених від окупантів територіях Херсонщини. Зокрема, прокремлівські ЗМІ запевняють, що український уряд «заборонив відвідувати Херсон» нібито через «підготовку там нової провокації на кшталт Бучі».

Але у Херсонській області розпочалися процесуальні дії. Станом на 13 листопада слідчі задокументували понад 400 російських воєнних злочинів, продовжують виявляти тіла убитих – і цивільних, і військових. Перший заступник Міністра внутрішніх справ України Євген Єнін повідомив, що на звільненій частині Херсонщини виявлено катівні, в яких окупанти ймовірно знущалися з українців.

Російські пропагандисти використовують таку тактику для приховування злочинів російської армії. Зокрема про «Бучу-2» на Харківському напрямку пропагандисти на випередження писали офіційні повідомлення про кількість жертв серед цивільних, пише “Детектор медіа”.

Про ще один фейк повідомили у Центрі протидії дезінформації.

У ЦПД заявили, що пропагандисти поширюють наратив, що нібито українська влада проводить “каральні заходи проти мешканців Херсона”.

“Як повідомляють екстрені служби, українські силовики на даний момент вже стратили 39 проросійських жителів міста, а також вивезли 74 особи у невідомому напрямку”, - йдеться у меседжі.

Центр протидії дезінформації відмічає, що це фейк.

Подібними повідомленнями росіяни намагаються відвернути увагу від наслідків їх воєнних злочинів, які вони вчиняли у Херсоні.

Фейки про рішення суду в Гаазі щодо збиття малайзійського Boeing 777

Центр протидії дезінформації відмічає, що російські пропагандисти намагаються просувати фейки щодо рішення Окружного суду Гааги стосовно збиття малайзійського Боїнгу.

Так, Окружний суд Гааги засудив Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), Сергія Дубинського та Леоніда Харченка до довічного ув'язнення. Їх визнали винними у катастрофі малайзійського "Боїнга" в небі над Донбасом у липні 2014 року та смерті 298 людей. Суд вважає провину Гіркіна (Стрєлкова) доведеною. Харченко та Дубинський вважаються учасниками запуску ракети. Суд постановив взяти їх під арешт. Також винні у збитті літака мають виплатити компенсації рідним загиблих - понад 16 мільйонів євро. Четвертого обвинуваченого - Олега Пулатова (який влітку 2014 року був підполковником запасу ВДВ Росії) - визнали невинним.

Крім того, у своєму рішенні суд встановив, що на час аварії рейсу МН17 на території України вже тривав міжнародний воєнний конфлікт між Україною і так званою ДНР, яка перебувала під контролем Російської Федерації.

Таке роз'яснення суддя Гендрік Стейнгаус зробив під час оголошення рішення, яке відбулося в четвер у судовому комплексі Схіпгол.

За його словами, суд встановив, що в той період РФ здійснювала загальний контроль над "ДНР". Так, у багатьох керівників "ДНР" було російське громадянство і "тісні зв'язки з РФ". Як приклад суддя навів перехоплені розмови між тодішнім представником Кремля Сурковим і тодішнім так званим керівником "ДНР" Бородаєм. "Окрім цього, РФ допомагає в боротьбі (проти України), надаючи матеріально-технічне забезпечення, фінансування, постачаючи колони зі зброєю, які перетинають кордон", - зазначив суд.

Нагадаємо, що з 2014 року кремль намагається відсторонитися від факту збиття малайзійського Boeing 777, внаслідок чого загинуло 298 осіб.

Попри вирок суду, роспропаганда все ще намагається дезінформувати світ, поширюючи тези з категорії «не все так однозначно».

Так, російські змі подали матеріали, де пишуть, що суд назвав конфлікт неміжнародним. Це - фейк. Адже є окреме роз'яснення.

Метою поширення таких повідомлень є бажання кремля уникнути відповідальності за скоєний злочин та затягнути час із видачею злочинців, що перебувають у рф.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую