ye-logo.v1.2

Історії з окупованого Криму показали у Хмельницькому

Суспільство 1644
Авторам зроблених світлин російська окупаційна влада заборонила відвідувати півострів на строк від 10 до 35 років
Авторам зроблених світлин російська окупаційна влада заборонила відвідувати півострів на строк від 10 до 35 років. Фото: автора

Виставка про людей, які залишилися вдома попри залякування та погрози, арешти, суди, катування і приниження гідності з боку російських силовиків.

Сьогодні, 7 лютого, у Хмельницькому відкрили фотовиставку «Історії з окупованого Криму». Хмельничанам показали 22 світлини, які показують життя родин політичних в’язнів, політично вмотивовані судові процеси та інші моменти Криму в часи окупації. Авторами знімків стали журналісти-фрілансери, фотокореспонденти Аліна Смутко, Тарас Ібрагімов та Альона Савчук. Світлини зроблені з 2014 по 2019 рік, допоки автори не отримали заборону відвідувати півострів.

Хмельницький став першим містом в Україні, де презентували виставку фотографій. Організували її на першому поверсі торгово-розважального центру «Woodmall». Як розповідають ініціатори виставки, таким чином вони намагаються на фоні звірств, які нині чинить російська армія на новоокупованих територіях, розповісти, що відбувається в окупованому Криму. А також нагадати українцям про те, що в Криму є велика кількість політичних в’язнів, наразі їх нараховують понад півтори сотні.

Виставку відкрили напередодні річниці незаконної анексії росією Кримського півострова.

«Більшість цих людей є кримськими татарами. З них 15 ув’язнені за журналістську діяльність. Вони є або професійними журналістами, або громадянськими журналістами. Тобто, це звичайні люди, які в умовах окупації, коли в Криму практично була знищена незалежна журналістика, почали знімати події на свої мобільні телефони, робити стріми у соцмережах про те, що відбувається в Криму, – говорить голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. – Ця фотовиставка – це не тільки наш знак солідарності, що Крим і Україна єдині. Але й про те, що широкомасштабна збройна агресія рф почалася не рік тому в лютому, а в 2014 році з окупації Криму і міста Севастополь. І саме зі звільненням Криму ми зможемо сказати, що Україна відновила свою територіальну цілісність».

Презентовані знімки – невелика частина історій з окупації, які автори змогли записати.

Під час презентації фотовиставки була присутня одна з авторів представлених робіт – Альона Савчук. Впродовж 2016-2018 років вона висвітлювала судові процеси над українськими політв’язнями в Криму, спілкувалася з їхніми сім’ями. За це ФСБ заборонила їй в’їзд на територію Криму та росії на десять років.

Альона Савчук розповіла, як працювала в окупованому Криму.

«Це історії передусім про кримськотатарські сім’ї. Але, окрім них, є люди, які потерпають через інші моменти – проукраїнські активісти, свідки Єгови, анархісти, ті, що не згодні з політичним ладом, який є зараз. Тобто люди страждають за свою національність, свою віру та свої політичні погляди, - зазначає Альона Савчук. - Чим цінна саме така виставка – ми намагаємося фокусуватися на історіях окремих людей. За усіма меседжами новин в соцмережах ми намагаємося показати людину, пояснити чому вона зробила такий вибір. Хочу сказати, що багато з тих чоловіків, яких саджають зараз, прекрасно знали, що в один момент за ними прийдуть. Але вони свідомо обрали це. Важливо не забувати цих людей, не виключати їх зі списків на обмін. Потрібно пам’ятати, що вони сидять вже по 5-7 років, їх треба визволяти».

У Хмельницькому виставка «Історії з окупованого Криму» триватиме до 16 лютого. Після того її покажуть у Кропивницькому, Чернівцях, Одесі, Луцьку та Львові.

Фотовиставка створена Центром прав людини ZMINA у співпраці з Представництвом Президента України в АР Крим.

Також фотографії раніше презентували у Хорватії на саміті Кримської платформи.

У Хмельницькому фотовиставку можна переглянути у ТРЦ «Woodmall» до 16 лютого.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую