ye-logo.v1.2

Відбулась пряма лінія з Міністерством у справах ветеранів України (питання - відповіді)

Суспільство 2955
Під час прямої лінії у Мінветеранів відповіли на низку питань
Під час прямої лінії у Мінветеранів відповіли на низку питань. Фото: Міністерства у справах ветеранів України

На питання додзвонювачів відповіли в Департаменті соціального захисту ветеранського відомства.

У Міністерстві у справах ветеранів України відбулася пряма телефонна лінія, яку ми анонсували раніше, для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), серед яких є і учасники бойових дій та родини загиблих воїнів.

На запитання додзвонювачів докладно відповіли директор Департаменту соціального захисту ветеранського відомства Руслан Приходько, його заступник Руслан Кучук і начальник відділу з розробки та реалізації житлових програм цього ж департаменту Олена Недиба.

— Ми з чоловіком — ВПО з 2014 року. Чоловік — учасник АТО, інвалід ІІ групи. У 2019 році Старобільська районна адміністрація призначила нам виплату грошової компенсації для отримання жилого приміщення для ВПО, які захищали незалежність. Був відкритий рахунок на чоловіка в Ощадбанку. Але гроші ми не отримали. В 2022 році чоловіка мобілізували і 27 листопада 2022 року в лікарні Краматорська він помер. Чи можу я як дружина отримати цю виплату?

— Так. Міністерством у справах ветеранів були ініційовані зміни до Постанови № 280 від 18 квітня 2018 року, які ухвалені Урядом 24.03.2023 р. Зміни спрямовані на визначення уповноваженої особи, яка була включена в розрахунок грошової компенсації. Наразі ви можете за новим місцем проживання як внутрішньо переміщена особа реалізувати своє право на виплату грошової компенсації. Для цього потрібно подати пакет документів до органу соціального захисту за місцем вашого перебування як ВПО. До цього пакету документів мають увійти:

• Заява;
• копії рішення про призначення грошової компенсації;
• довідка про взяття на облік як ВПО;
• та документ, який посвідчує особу

У заяві необхідно зазначити, що грошова компенсація була призначена (не виплачена) на території, де ведуться бойові дії і спеціальний рахунок відкрито. Далі орган соціального захисту як уповноважений орган буде розглядати ваші документи і визначати вас як уповноважену особу для отримання коштів.

Місцева комісія під час розгляду подання від уповноваженого органу має перевірити документи на виплату грошової компенсації і надати рішення про відкриття спецрахунку в Ощадбанку на вас.

Директор Департаменту соціального захисту ветеранського відомства Руслан Приходько поспілкувався з внутрішньо переміщеними особами, серед яких - учасники бойових дій і родини загиблих воїнів

— Я — інвалід війни ІІ групи, воював в Афганістані. Я 20 років стою у Національній гвардії на квартирному обліку в Києві. Зараз я — внутрішньо переміщена особа, проживаю у Полтаві. Є різні накази про те, що ветерани російсько-української війни мають право на житло, але є й інші постанови, які передбачають таке право для тих, хто виконував інтернаціональний обов’язок на території інших держав. Але я 20 років стою на черзі, а вона не просувається. Як мені все-таки отримати житло?

— Вам необхідно звернутися до виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про взяття вас на квартирний облік. До заяви подати копію довідки ВПО, довідки про те, що ви є особою з інвалідністю внаслідок війни. Заява про зарахування на квартирний облік подається відповідно до Правил обліку, затверджених Постановою КМУ № 470 від 11 грудня 1984 року. Протягом місяця вас мають поінформувати: зараховані ви на квартирний облік чи ні. Якщо вам відмовлять, можете звернутися до Мінветеранів, але до звернення рекомендуємо додати:

• їхню відповідь про відмову;
• копію довідки ВПО;
• та копію документа, який посвідчує ваш статус.

Після цього Мінветеранів у межах компетенції може звернутися до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування.

— Я — учасник бойових дій. Мені нараховували пільги на неопалювальний сезон 980 грн. Так було у травні. За червень нарахували 268 грн. Чому так? Я спілкувався з Пенсійним фондом. Сказали, що таку суму нарахували на неопалювальний сезон. Але раніше була більша сума.

— З питаннями щодо нарахування пільг на житлово-комунальні послуги необхідно звертатися до органів Пенсійного фонду України. Для роз’яснень зверніться у письмовій формі. Звернення можна подати у довільній формі, виклавши свою історію та попросивши надати офіційну відповідь-розрахунок пільг на житлово-комунальні послуги за певний період, який ви скажете.

— Я військовослужбовець. Звільнився у січні 2023 року через поранення. Маю інвалідність ІІІ групи. Ми надіслали у січні документи на присвоєння статусу учасника бойових дій (УБД). Однак результату немає до цих пір, я не можу пільги оформити. Також написали заяву на виплату одноразової грошової допомоги, документи прийняли, але ніякої відповіді також немає.

— У вас є статус особи з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни? Пільгами можна користуватися за одним зі статусів — або учасника бойових дій, або особи з інвалідністю внаслідок війни.

Крім того, для тих, хто має статус особи з інвалідністю внаслідок війни, пільги і виплати передбачаються більші, ніж для учасника бойових дій. Якщо вам посвідчення особи з інвалідністю видано безтерміново, немає потреби в оформленні статусу учасника бойових дій.

Згідно з Постановою КМУ №975 від 25 грудня 2013 року, документи на виплату грошової допомоги подаються виключно до ТЦК та СП (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Звідти їх направляють до Міністерства оборони України для розгляду на комісії, де приймається рішення в межах їхніх бюджетних призначень. Щодо виплати вам краще звернутися на «гарячу лінію» Міністерства оборони, а також подати до відомства письмове звернення.

— Я інвалід війни ІІ групи. Отримав контузію та мав інсульт у 2014 році. Я ніяк не можу отримати житло. Не маю ні прописки, нічого, фактично живу на вулиці. Стою на квартирному обліку в Миколаєві. Мер обіцяє дати 200 квартир військовослужбовцям, а інвалідам війни, каже, Київ повинен займатися. Подавав документи на призначення грошової компенсації за житло, але мені лише обіцяють. Чому місто не може придбати мені житло?

— У зв’язку з тим, що у 2022 році кошти, які були передбачені Мінветеранів в бюджеті на виплату грошової компенсації, спрямувалися на підтримку обороноздатності держави і переведені до резервного фонду, фінансування житлових програм не відбувалось.

У цьому році передбачено фінансування. Була подана потреба, відповідно до Постанови КМУ № 719 від 19 жовтня 2016 року, станом на 01.03.2023 р., для виплати грошової компенсації.

По Миколаївській області, потреба на фінансування складає 71,3 мільйона гривень.

Згідно з затвердженим розподілом Урядом України від 26.05.2023 № 463-р, на Миколаївську область спрямовано кошти в обсязі 28 млн. 953 тис. грн. Виплата компенсації здійснюється в порядку черговості за пільговою категорією. Наразі вам найкраще звернутися до регіонального органу соціального захисту Миколаївської ОДА.

Щодо надання житла від міста, то так, на сьогодні це є проблемні питання через обмеженість фінансових ресурсів місцевих бюджетів. У першу чергу кошти спрямовуються на підтримку обороноздатності держави та соціальні виплати. Органи місцевого самоврядування реалізують програми, на які виділені кошти з державного бюджету.

Руслан Кучук, заступник Департаменту соціального захисту ветеранського відомства, відповів на питання додзвонювачів

— Я — мати загиблого військового. Хочу дізнатися, чи є правовою довідка, яку видала військова частина, про те, що мій син брав участь у заходах оборони України з 24 лютого 2022 року для оформлення статусу члена сім’ї загиблого захисника органами праці та соціального захисту населення?

— Перш за все, прийміть наші співчуття. Що стосується вашого питання, то, згідно із Постановою КМУ №740 від 23 вересня 2015 року, визначено перелік документів, необхідний для встановлення статусу члена сім’ї загиблого Захисника/Захисниці України. Рішення про відповідний статус встановлюється управлінням соцзахисту за місцем реєстрації. Однак довідка про участь — не є одним із основних документів для встановлення відповідного статусу.

— Чи можна дізнатися, коли надійде перша частина компенсації за загиблого сина? Він загинув 7 грудня 2022 року. Усі документи оформлені належним чином. Коли очікувати допомогу, чи існують якісь терміни?

— Виплати здійснюються, відповідно до Постанови КМУ №168 від 28 лютого 2022 року. Виплату здійснює силове відомство, у підпорядкуванні якого проходив службу Захисник — у межах своїх бюджетних призначень. Але вона буде, не хвилюйтеся.

— Я 19 січня 2023 року звільнений зі Збройних сил України. Службу проходив у військовій частині 3085. Пройшов МСЕК 08.03.2023 р., отримав ІІ групу інвалідності. До цього часу невідомо про одноразову виплату і нарахування пенсії.

— Це питання комунікації між військовою частиною, де ви проходили службу та інших структур. Для нарахування виплат рекомендуємо звернутись до ТЦК, який звертається до військової частини. У військовій частині, на жаль, не завжди є компетентні фахівці, які своєчасно і правильно оформляють документи.

— Я звільнений з військової служби, доглядаю за батьком, який є інвалідом ІІ групи. Служив у першій окремій бригаді спеціального призначення ім. Івана Богуна. І вже кілька місяців я не можу добитися статусу УБД. Надсилаю до військкомату запити, їх забирають, але відповіді мені не дають. Я телефоную в частину, а там кажуть, що нічого не надходило. Маю 5 копій листів, що комісаріат надіслав документи спецзамовленням.

— Тут має відбуватись комунікація між ТЦК і військовою частиною щодо пришвидшення направлення до них документів. Рекомендуємо зробити наступним чином: написати в довільній формі звернення на Міністерство оборони України, на Генеральний штаб Збройних сил України та прикріпити до нього всі копії листів ТЦК, які були направлені на військову частину та попросити у зверненні вчинити заходи відповідного реагування.

— Я — колишній військовослужбовець військової частини 7015, звільнений за станом здоров’я. Військкомат довгий час не дає запит на військову частину на документи для оформлення статусу учасника бойових дій, невикористану відпустку, невиплачені кошти. Військова частина просто відмовчується і відповіді ніякої не дає.

— Зверніться з офіційним листом до Міністерства оборони України з копією листа ТЦК про відправлення документів на військову частину. Щоб Міноборони посприяло в пришвидшенні направленні цих документів з військової частини. Отже, коли прийде до них лист від Міноборони, військова частина пришвидшить їх розгляд і оформлення.

— Мій син наприкінці 2021 року як учасник бойових дій і ВПО отримав кошти згідно із Постановою КМУ №280 від 18 квітня 2018 року для придбання житла на особистий спеціальний рахунок в Ощадбанку. У зв’язку з повномасштабним вторгненням кошти не були використані. При обороні Маріуполя син потрапив у полон. Станом на зараз він там уже більше року. Чи залишаються кошти на рахунку сина, адже у постанові прописано, що в разі їх не використання протягом року, вони будуть повернуті до бюджету? І чи може бути сума компенсації збільшена, враховуючи інфляцію?

— Під час дії воєнного стану та ще 6 місяців після його припинення кошти зберігаються на рахунку. Особі, яка звільниться з полону, необхідно за новим місцем переміщення звернутися до уповноваженого органу і подати документи про те, що хоче перевести виплату за новим місцем проживання. З приводу перерахунку грошової компенсації у зв’язку з інфляцією, наразі такого не передбачено, оскільки на момент зарахування коштів на спеціальний рахунок, грошова компенсація була виплачена в повному обсязі.

— Після 24 лютого 2022 року залишив місто Рубіжне Луганської області та зареєструвався як ВПО у Софіївській Борщагівці в Київській області. Маю статус УБД з 2015 року. Отримав рішення про виплату грошової компенсації за новим місцем переміщення для включення мене в потребу на 01.06.2023. Чи є у вас дані, щодо кількості осіб, поданих на 1 червня, та скільки з них можуть отримати виплати цього року. Чи буде фінансування цієї програми у наступному році?

— Станом на 14 червня 2023 року, до Мінветеранів подана потреба ще не від всіх областей. Загалом на програми компенсації на придбання житла виділено 5,5 млрд грн., зокрема для осіб з інвалідністю І-ІІ групи (постанова КМУ №719 від 19 жовтня 2016 року) вже виділено кошти в обсязі 1 млрд 699 млн грн, для ВПО з числа УБД та осіб з інвалідністю ІІІ групи внаслідок АТО/ООС виділено 2 млрд грн, для осіб з інвалідністю І-ІІ групи з числа УБД на території інших держав (Афганістан) — 485 млн 704 тис. грн, для осіб з інвалідністю І-ІІ групи внаслідок Революції Гідності — 4,4 млн грн.

— Які існують терміни для присвоєння статусу учасника бойових дій? Мій батько ще у січні подав документи, але статусу не отримав. Документи направляв керівник його підрозділу.

— При Міноборони створена 21 комісія. І в яку комісію були направлені документи — цю інформацію потрібно уточнити у командира.

— Батько стоїть на квартирній черзі. І нам сказали, коли в нього буде посвідчення УБД, тоді можна розраховувати на кошти для придбання житла.
— Коли батько отримає посвідчення учасника бойових дій, потрібно звернутися до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування, де він перебуває на квартирному обліку.

— Хто є членами сім’ї військовослужбовця? Дорослі діти входять до неї?

— До сім’ї військовослужбовця належать батьки, дружина, діти. Якщо дитина навчається, то вважається членом сім’ї військовослужбовця до 21 року. Якщо ні — до 18 років. Якщо діти одружені, то це вже окрема сім’я.

— Я — інвалід ІІІ групи, проживаю в комунальній квартирі площею 27 м кв. Зі мною проживає ще 7 осіб, будинок в аварійному стані. Як отримати житло? Або куди звертатися з приводу отримання позики на будівництво реконструкцію або капітальний ремонт з погашенням її протягом 10 років?

— Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», питання щодо забезпечення житлом за місцем проживання належить до повноважень органів місцевого самоврядування.

— У період з 2014 по 2020 роки я брав участь в АТО/ООС. Є статус учасника бойових дій. На сьогодні я і моя сім’я є тимчасово переміщеними особами. Своє житло втратили через окупацію та зруйнування міста Попасна Луганської області. Двоє дітей навчаються у вишах. Скажіть, якою пільгою скористатися, щоб отримати житло, оскільки нам скоро не буде де жити.

— Має значення, з якого періоду ви маєте статус внутрішньо переміщеної. Якщо — до 24 лютого 2022 року, то відомості про вас є в базі даних ВПО. Тоді ви маєте право отримати компенсацію на житло, згідно з Постановою КМУ № 280 від 18 квітня 2018 року. Якщо ви в базі даних ВПО після 24 лютого 2022 року, то наразі наявні лише кредитно-фінансові механізми (доступна іпотека). Внутрішньо переміщена особа, яка має статус учасника бойових дій або особи з інвалідністю, необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування щодо розгляду питання про зарахування на квартирний облік. Також можна реалізувати своє право на придбання житла у разі прийняття відповідних регіональних програм та їх фінансування.

— У 2014 році Ареф’єв Сергій Олексійович пішов добровольцем в один з батальйонів Херсона і здобув статус учасника бойових дій. 23 березня 2022-го його викрали росіяни, нині його незаконно утримують в Сімферополі, інкримінуючи «шпигунство». Його сім’я зараз перебуває в Одесі як ВПО. Чи маємо ми право на компенсацію з купівлі житла?

— Відповідно до Постанови КМУ № 280 від 18 квітня 2018 року, право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи (довідка в базі даних ВПО до 24.02.2022), з числа УБД, відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які перебувають на квартирному обліку за місцем проживання.

У вашому випадку рекомендуємо подати до органу соціального захисту за місцем перебування на квартирному обліку заяву про призначення грошової компенсації. До заяви додати такі документи, зокрема рішення про перебування на квартобліку, довідку ВПО, посвідчення УБД і додати рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги при Мінветеранів. Рішення про призначення грошової компенсації та визначення розміру приймає місцева комісія.

— Чи може службовець ТРО отримати статус УБД?

— До Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту» у березні 2023 року внесено зміни. Статус учасника бойових дій передбачений і для осіб, які приймали участь у добровольчих формуваннях територіальних громад (ДФТГ), які підпорядковуються командуванню сил територіальної оборони тієї чи іншої військової частини. Але розробити порядок встановлення статусу УБД цим особам КМУ доручив Міноборони. Наразі його ще немає.

Мінветеранів розроблено порядок про надання статусу ветеранів тим особам, які в перший місяць війни — з 24 лютого по 25 березня — взяли до рук зброю і стали на захист Батьківщини. За цей період часу такі особи можуть отримати статус учасника бойових дій без вступу до певного роду військ. Але цей порядок зараз на розгляді в КМУ.

— Я — особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи. П’ятий рік чекаю на виплату коштів на житло із сім’єю. Коли я їх отримаю? Виплату призначено за постановою КМУ №719 у 2019 році. На квартирному обліку перебуваю у Вишгороді Київської області.

— На сьогодні Розпорядженням КМУ від 26.05.2023 № 463-р передбачено спрямувати кошти в обсязі 284 млн. 783 тис. грн на Київську область. Щодо вашої черги рекомендуємо подати запит до Мінветеранів і вам нададуть інформацію. Доєднайте до запиту копію рішення про призначення грошової компенсації та надішліть на електронну адресу Мінветеранів.

— Куди скаржитися, якщо пільговикам відмовляють в безкоштовному проїзді у маршрутках?

— Щодо проїзду, то є певні перевізники, які заключають договори з органами місцевої влади, які відшкодовують їм перевезення пільгових категорій осіб. Але зараз вони не отримують коштів і можуть відмовляти у перевезенні пільгових категорій. У такому випадку пільговику варто звертатися до Державної служби України з безпеки на транспорті. Якщо буде зафіксовано номер автомобіля, маршрут, вони мають на нього зреагувати.

Корисні телефони, департаменту соціального захисту Мінветеранів:

Відділ з надання статусів: +38063 227 14 27, е-mail: [email protected]
Відділ з питань соціальної підтримки: +38063 688 95 96 е-mail: [email protected]
Відділ з розробки та реалізації житлових програм: +38063 688 95 98 е-mail: [email protected]
Відділ по роботі з членами сімей загиблих: +38063 227 14 27 е-mail: [email protected]

Дякуємо Мінветеранів за пряму лінію, та нагадуємо є координатором та формувачем ветеранської політики, що запроваджує у практичне життя інституційну реформу у всіх сферах, які стосуються ветеранів та військовослужбовців. Головне завдання відомства – підготувати наших Захисників і Захисниць до мирного життя, вивчити їхні потреби та проблеми, які виникають на шляху такого повернення, встановити систему гідної опіки сімей загиблих Героїв, аби згадані категорії мали вільний доступ до всього належного їм пакету пільг, послуг та спроможностей.

Наразі триває апробація інструментарію та механізмів, що забезпечують комфортну реінтеграцію воїнів у мирне буття, і однією з форм як безпосереднього консультування, так і зворотного зв’язку з ветеранським середовищем, є прямий діалог з ним держави у різних його форматах.

Автори: Тамара Тисячна і Сергій Чернявський - модератор прямої лінії від Інституту розвитку регіональної преси

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую