ye-logo.v1.2

Як працює російська пропаганда за кордоном: підбірка тижня

Суспільство 888
Російська пропаганда працює різними мовами
Російська пропаганда працює різними мовами. Фото: ілюстративне espreso.tv

Щоб заперечити звірства росармії у Бучі, пропагандисти почали заперечувати геноцид в Сребрениці.

Російські пропагандисти намагаються ставити під сумнів навіть давно доведені історичні факти, заради того, щоб змусити людей сумніватись у російських злочинах в Україні.

Російські пропагандисти заперечують геноцид у Сребрениці

Меморіальний центр Сребрениці опублікував звіт «Заперечення геноциду в Сребрениці в російських ЗМІ». Це показує, як відомі російські ЗМІ, а також блогери, коментатори та політичні діячі заперечували історичні факти про геноцид у Сребрениці, щоб посилити свої наративи заперечення злочинів російських військових в Україні. Основний приклад, проаналізований у звіті, пов'язаний з вбивствами мирного населення у Бучі.


Як пише європейське фактчекерське видання euvsdisinfo.eu, у квітні 2022 року українські війська увійшли до міста Буча. Світові ЗМІ оприлюднили фотографії та відео жертв на вулицях міста, що викликало міжнародне засудження дій російської армії. Російські ЗМІ у відповідь заперечують відповідальність росії за події в Бучі, називаючи їх постановочними провокаціями чи вигадками, подібними до того, що сталося у Сребрениці. Стратегія полягає в тому, щоб прирівняти дві події, Бучу та Сребреницю, щоб дискредитувати достовірність обох, зображуючи їх як сфабриковані наративи.

Лише протягом квітня 2022 року фактчекери зафіксували понад 30 випадків заперечення геноциду в Сребрениці, включно з основними російськими ЗМІ.

Ось приклад мови Першого ТВ, російського державного телеканалу: «до речі, про югославську Сребреницю. Нагадаємо, що це місто стало синонімом геноциду мусульманського населення, який, на думку Заходу, вчинили боснійські серби в липні 1995 року. Але з часом з'явилося багато фактів, які підтверджують, що в місті проводилася добре спланована операція. Сребрениця, за якою стояли західні спецслужби».

У звіті йдеться про те, що різні російські ЗМІ демонстрували схожу мову, термінологію та терміни публікації. Це свідчить про скоординовані зусилля, закономірність, а також про зв'язок між ЗМІ та думкою російського уряду.

У звіті підкреслюється, наскільки небезпечними можуть бути ці операції для населення, і робиться такий висновок: «Вплив таких наративів заперечення може бути значним, оскільки вони формують громадську думку та сприяють скептичному ставленню до добре встановлених історичних істин. Вкрай важливо розпізнавати та критично оцінювати джерела інформації, особливо у випадках, коли заперечення використовується для спотворення історичних подій».

Меморіальний центр Сребрениці опублікував звіт на честь щорічного вшанування пам'яті геноциду в Сребрениці, який був скоєний у липні 1995 року Армією Республіки Сербської (ВРС) у Боснії та Герцеговині. Понад 8300 мусульманських хлопчиків і чоловіків були систематично й навмисно вбиті в місті Сребрениця та його околицях. Міжнародний кримінальний трибунал для колишньої Югославії у 2004 році та Міжнародний суд ООН у 2006 році визнали ці звірства геноцидом.

Маніпуляція про покарання колаборантів

Румунський фактчекерський проєкт veridica.ro розібрав російський фейк, який в тому числі поширюється у англомовних медіа.

Як стверджує прокремлівська пропаганда: нібито громадян України засуджують до в'язниці за листування зі своїми родичами в рф. Фактчекери відмічають, що пропагандисти спотворили зміст повідомлень українських ЗМІ про колаборантів, яких встановила влада.

Так, в соціальних мережах поширюють дописи, що нібито суд у Черкасах засудив жінку до 10 років позбавлення волі за «листування з сестрою з росії» та за «картинку з критикою» Степана Бандери.

Такоє пропагандисти додають, що таких випадків тисячі і що російські військові нібито мають захищати таких людей.

В дійсності ситуація інакша. Жінка надсилала людям у рф фотографії критичної інфраструктури та військових об'єктів із повідомленням, що «їх» потрібно розбомбити. Вона допомагала російським військовим виявляти цілі, дискредитуючи українських військових у соцмережах. У тих же мережах жінка стверджувала, що кордони України необхідно переглянути. В умовах воєнного стану в Україні дії жінки кваліфікували як державну зраду, що призвела до порушення російською армією територіальної цілісності.

Румунські фактчекери відмічають, що мета таких фейків – знайти нові виправдання для продовження війни в Україні.

Маніпуляція навколо санкцій

Портал “По той бік новин” відмічає, що у соцмережах і медіа поширюють маніпуляцію, нібито санкції не діють і що велика кількість алюмінію з держави-агресора росії постачається до Польщі.


Допис у Твіттері супроводжується відео, на якому демонструють піддони з алюмінієвими зливками, що зберігаються просто неба серед контейнерів. Закадровий голос припускає, що метал потрапив до Польщі з росії в обхід санкцій. У коментарях кажуть, нібито санкції відмінили, в інших дописах стверджують, нібито для Польщі головне гроші.

«Ото санкції працюють! З телевізора кричать, що таких санкцій росія ніколи в історії не бачила! І цей алюміній весь з росії», - пишуть у дописі, який потім перекочував до Youtube, а також став інформприводом для публікацій в багатьох українських виданнях.

Насправді такі дописи - типова маніпуляція, адже ні імпорт алюмінію, ні діяльність російських судновласників чи торгового флоту не підпадають під обмеження, запроваджені Євросоюзом.

Тож, якими б несправедливими нам не здавалися такі реалії, казати про обхід санкцій в цьому випадку недоречно.

Польський портал Biznesalert.pl, який спеціалізується на новинах у сфері енергетики та інфраструктури, звернувся за роз'ясненнями до порту Щецин. Журналістам повідомили, що на алюміній нині не поширюється заборона на ввезення до ЄС і Польщі.

“Однак ви повинні знати, що Польща подала заявку на заборону імпорту алюмінію в ЄС та Польщу”, - пояснює представник порту Моніка Возняк-Левандовська.

Що стосується цього алюмінію, то його придбали не для потреб Польщі, а для потреб німецької приватної компанії.
Раніше ЄС обмежив імпорт лише незначної кількості конкретних виробів з алюмінію з Росії: алюмінієвих плит, листів або смуг товщиною понад 0,2 міліметри.

У березні 2023 року президент США Джозеф Байден розпорядився ввести 200% мита на російський алюміній та товари з цього металу, який імпортують до його країни. Причиною такого рішення він назвав війну, яку росія веде проти України.

Також в травні російський алюміній та супутні товари заборонили у Великій Британії.

14 липня Європейська група алюмінієвої промисловості European Aluminum повідомила, що розглядає можливість лобіювання санкцій Європейського Союзу щодо російського алюмінію.

Пропаганда у Ізраілі

Спецслужби Ізраїлю звернулися до співробітників російської розвідки з вимогою припинити кампанію дезінформації ізраїльського суспільства, пише видання Ynet.

Ізраїльські ЗМІ звертають увагу, що в ізраїльському сегменті соцмереж з'явилося багато повідомлень на івриті, які містять проросійську пропаганду. Зазвичай у таких публікаціях є заклики припинити підтримку України. Але останнім часом також з'являються провокаційні повідомлення про внутрішні розбіжності в Ізраїлі на тлі політичної кризи та майбутньої судової реформи.

Ізраїльські спецслужби вдруге звертаються до росії з вимогою не втручатися у внутрішні справи Ізраїлю. Раніше така заява була незадовго до останніх парламентських виборів в Ізраїлі у листопаді минулого року. Тоді в ізраїльському сегменті соцмереж також була активність так званих інтернет-тролів. Повідомлення про кампанію з дезінформації ізраїльтян з'явилися на тлі масових акцій проти судової реформи. Влада намагається реорганізувати судову систему країни. Пропоновані кабінетом Біньяміна Нетаньяху зміни насамперед обмежать повноваження Верховного суду, пише "Крим.Реалії".

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую