Гаряча тема:
- Війна
Пропагандистське відео в Німеччині та новини, створені штучним інтелектом: підбірка дезінформації за тиждень
Окрім російської пропаганди фейкові новини генерує й штучний інтелект.
Російська пропаганда продовжує активно працювати за кордоном, зокрема, у Німеччині, намагаючись зменшити підтримку України.
Як пише видання “Стоп Фейк”, деякі користувачі соцмережі, а також проросійські групи поширюють нібито скриншот «новини» із сайту Deutsche Welle із назвою «Примусова мобілізація на підконтрольних Києву областях України може бути спецоперацією Кремля». У публікаціях йдеться про те, що такі «новини» – це нібито черговий приклад роботи «західної пропаганди» щодо відбілювання української влади та очорнення росії.
Насправді зображення, що зустрічається в мережі, найімовірніше, було навмисно відредаговано з метою поширення дезінформації. Справа в тому, що на російськомовній чи будь-якій іншій версії Deutsche Welle такої публікації немає.
На сайті Deutsche Welle можна знайти статті про примусову мобілізацію, але йдеться про незаконні мобілізаційні заходи, які проводить росія на тимчасово окупованій території України
На те, що публікацію з такою назвою вигадали пропагандисти, вказує і той факт, що журналістка на ім'я Олеся Галкіна ніколи нічого не писала для Deutsche Welle. Більше того, журналістам StopFake не вдалося знайти жодного згадування про Олесю Галкіну в відкритих джерелах. Найімовірніше, це ім'я було вигадане — так само як і назва неіснуючої статті.
Пропагандистське відео для Німеччини
Російські пропагандисти повсякчас намагаються показати, що допомога Україні шкодить країнам Європи. Цього разу пропагандисти поширюють ролик, авторами якого нібито є члени партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD). У відео показують німецьких військових, які прийшли в гості до місцевої сім'ї та відібрали майже усе майно. Після цього військові країни-члена НАТО змушують німців вітатися із ними у нацистській манері, прославляючи Зеленського.
Як пише видання “Вокс Чек”, це чергове відео кремлівської пропаганди. Насправді ролик не є соціальною рекламою, а всі актори на відео — росіяни.
Зворотний пошук окремих фрагментів з відео у Google Images показав, що ролик поширювали у мережі щонайменше з 26 липня 2023 року. Також фактчекери визначили, що допис найбільше поширювали саме у німецькомовному сегменті у твіттері. Користувачка Ванесса Білі вперше опублікувала цей ролик.
Раніше Ванесса Білі неодноразово поширювала фейки та підігравала російській пропаганді. До прикладу, дослідники Інституту стратегічного діалогу у Великій Британії виявили 28 осіб, медіа та організацій, які поширювали дезінформацію щодо конфлікту у Сирії з січня 2015 року по грудень 2021 року. Зокрема експерти проаналізували 47 000 твітів і 817 постів у фейсбуці. Однією з таких пропагандисток Інститут масової інформації називає Ванессу Білі. Також на Радбезі ООН росія використала теорії змови Білі як докази.
Крім того, за допомогою інструмента PimEyes, який ідентифікує людей по фото, ми визначили, що акторами німецького ролика є росіяни. На початку відео можна побачити жінку, яка є нібито військовою у Німеччині та віддає наказ підлеглим забрати усе з квартири. Насправді це російська акторка Юлія Мандріко, яка грає різні ролі, зокрема і роль російського судді.
Інші актори теж росіяни.
Крім того, пропагандисти назвали авторами відео членів партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD) через те, що позиція останніх збігається з кремлем. AfD — це ультраправа партія у Німеччині, яка підтримує росію. Співголова партії Аліс Вайдель виступала проти притягнення володимира путіна до відповідальності за воєнні злочини. Також партія AfD просила уряд накласти вето на надання зброї Україні, а деякі її депутати відвідували тимчасово окуповані території на Сході України. Утім, на офіційних сторінках партії немає жодних згадок про відео, яке поширюють пропагандисти.
Отже, росіяни зняли ролик, який насправді не є соціальною рекламою. Для підсилення своєї пропаганди та надання легітимності використали партію «Альтернатива для Німеччини», яка підтримує рф.
Фейк польської радіостанції
Польська радіостанція Radio Zet поширила інформацію проте, що вибух одного з гранатометів, які поляки подарували керівнику поліції Польщі Ярославу Шимчику в Україні, підірвав довіру України і США до Польщі. Нібито через цей інцидент Володимир Зеленський їздив територією Польщі без відома польських спецслужб. Це — неправда, пише “Детектор медіа”.
Речник польських спецслужб Станіслав Жарин спростував цю інформацію та заявив, що подібні вкиди «розраховані на те, аби принизити структури, відповідальні за безпеку Польщі». За поширення фейку польську радіостанцію оштрафувала Національна рада з питань телебачення і радіомовлення Польщі.
Подібні фейки поширюються для того, аби дискредитувати Польщу та створити видимість, що між сусідніми країнами, які підтримують одна одну, є напруга.
Варто зазначити, що у світі фейки поширює не лише російська пропаганда. Ще одна загроза поширення дезінформації - новини, створені штучним інтелектом.
Новина, створена штучним інтелектом
Як пише освітній портал “Нота Єнота”, новина «Сербія замовила в Ірану 20 тисяч «шахедів» - неправдива. Це вигадка штучного інтелекту.
Штучний інтелект генерує зв'язний текст у заданому йому жанрі, але інформацію, згенеровану нейромережами, слід перевіряти.
Так на початку серпня заступник міністра закордонних справ Сербії Горан Алексич мав візит в Іран, де зустрівся із заступником очільника МЗС Ірану Алі Багері Кані.
Є сайт Terror Alarm (сайт та твіттер), який кілька років працює над створенням новин за допомогою штучного інтелекту. Засновники сайту вказують: «Terror Alarm тепер ідентифікує себе як майже штучний загальний інтелект «AGI». Також автори пишуть, що більшість твітів у їхній стрічці у Твіттері створено штучним інтелектом і не відповідають дійсності.
Деякі українські медіа почали поширювати новину про те, що «Сербія замовила в Ірану 20 тисяч шахедів – ЗМІ».
Посилаються на боснійське видання etto.ba. Але це медіа було не першим. До цього цю новину опублікувало інше боснійське видання Osloboenja, яке посилається на інший боснійський незалежний сайт The Geopost, який пише, що він бореться з дезінформацією та пропагандою.
У тому матеріалі йдеться про зустріч заступників міністрів закордонних справ Сербії та Ірану, яка дійсно відбулася. А далі - посилаються на Міністерство закордонних справ Ірану. А далі посилаються на заяви міністерства - хоча таких заяв немає. Також посилаються на ресурс Terror Alarm, який генерує новини за допомогою штучного інтелекту.
Для того, щоб зрозуміти, що новина фейкова, достатньо уважно прочитати новину:
«Делегація міністра закордонних справ Сербії у Тегерані замовляє 20 000 безпілотників Shahed-36, а Тегеран на це каже: «Немає перешкод для покращення зв'язків». Останні 2 роки Іран озброює православних фундаменталістів у Росії, Вірменії та Сербії проти католицького світу». Штучний інтелект генерує зв'язний текст, але який не враховує те, що відбувається. Тому і виходять такі опуси.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: