ye-logo.v1.2

Відбулася «гаряча лінія» про пенсії, субсидії та пільги (питання-відповіді)

Суспільство 5906

На запитання відповідала заступниця начальника обласного управління Пенсійного фонду області Юлія Ковальчук.

Що буде з пенсіями у наступному році, як отримати пенсійні виплати внутрішньо переміщеним особам, чи можна оформити субсидію в орендованій квартирі?.. Про це та інше йшлося під час телефонної «гарячої лінії», яку ми анонсували для читачів сайту «Є». На запитання читачів відповідала заступниця начальника обласного управління Пенсійного фонду області Юлія Ковальчук. Подаємо найпоширеніші запитання читачів та відповіді на них.

– Живемо удвох з чоловіком. Нещодавно прописали до себе заміжню доньку з онуком. Її чоловік живе окремо й там прописаний. Чи враховуватимуться його доходи при призначенні нам субсидії?

– Пунктами 22, 24 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі – Положення) визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні. На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їхні доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їхнє зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Таким чином, при призначенні житлової субсидії, крім Ваших доходів та доходів Вашого чоловіка, будуть також враховані доходи доньки, її чоловіка та онука, якщо він є повнолітньою особою. Однак розрахунок соціальних норм житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування буде проведений лише на зареєстрованих у цьому житловому приміщенні осіб.

– Мені 8 жовтня виповнюється 75 років. Вікову надбавку мені нарахують з жовтня чи листопада? А коли я її отримаю?

– Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2020 №849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому» з 1 жовтня 2021 року пенсіонерам віком від 75 до 80 років, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень та інших доплат, передбачених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10340,35 грн), встановлено щомісячну компенсаційну виплату до пенсії в розмірі до 400 грн. З 1 березня 2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найвразливіших верств населення у 2022 році» підвищено розміри компенсаційних виплат, зокрема, особам віком від 75 до 80 років компенсаційну виплату підвищено з 400 до 456 грн. Особам, які досягають 75 років після 1 жовтня 2021 року щомісячна компенсаційна виплата встановлюється з дати досягнення ними зазначеного віку. Крім того, з 1 жовтня 2022 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 №963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» для осіб у віці 70 років і більше (до досягнення ними віку 75 років) встановлено щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 300 грн. Щомісяця Пенсійний фонд України проводить автоматичні перерахунки пенсій для осіб, які досягають 75-річного віку, в наступному місяці. Якщо розмір Вашої пенсійної виплати не досягає 10340,35 грн, то з 8 жовтня буде змінено розмір щомісячної компенсаційної виплати з 300 грн на 456 грн. Пенсію в збільшеному розмірі Ви отримаєте в жовтні.

– Мені 71 рік, чоловіку – 72. У нас прописана донька, був ще прописаний зять, але донька з ним розлучилася. Подала документи на субсидію через сільського голову. Але коли зателефонувала у відділ субсидій, який розташований у місті, мені сказали, що маю подати документи особисто. Але мені важко ходити, їхати я не можу. Як мені вчинити?

– Відповідно до пункту 43 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі – Положення) для призначення житлової субсидії громадянин подає за зареєстрованим місцем проживання заяву, декларацію, довідки про доходи (у разі зазначення доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді, фондах соціального страхування) та інші документи, необхідні для розгляду питання. Крім того, заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 до Положення з необхідними документами та/або відомостями можна надіслати поштою або в електронній формі (через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, Портал «Дія»). Також можна звернутися до уповноваженої особи територіальної громади за місцем свого проживання.

– Чи зберігається вікова доплата 75-річним 456 гривень для 80-річних?

– З 1 квітня 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» пенсіонерам, яким виповнилося 80 років і більше, встановлено щомісячну компенсаційну виплату до пенсії в розмірі до 500 грн. З 1 березня 2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищено розміри компенсаційних виплат, зокрема, особам віком 80 років компенсаційну виплату підвищено з 500 грн до 570 грн. Щомісяця Пенсійним фондом України проводяться автоматичні перерахунки пенсій для осіб, які досягають 80-річного віку, в наступному місяці. При досягненні пенсіонером 80-річного віку розмір щомісячної компенсаційної виплати буде змінений з 456 грн до 570 грн.

– Я пенсіонерка, живу разом із дорослим сином у селі. Він ніде не працює, бо в селі немає роботи. Коли я звернулася у сільську раду, щоб подати документи на субсидію, мені сказали, що субсидію не дадуть, оскільки син не працює. Ми живемо на мою пенсію трішки більше 3000 гривень. Чому ми не можемо отримати субсидію, тоді як сусіди з більшою пенсією її мають?

– Відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або складі члена сім'ї домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку та не мають доходів. Зазначена норма не застосовується, зокрема, для повнолітніх осіб, які навчаються за денною формою, перебувають на обліку в центрі зайнятості в пошуках роботи та отримують допомогу з безробіття. Оскільки у складі Вашого домогосподарства є повнолітній син, який не працює, не навчається за денною формою та не отримує допомогу як безробітний, права на призначення житлової субсидії Ви не маєте.

– Чи може отримувати субсидію людина, яка не має українського громадянства?

– Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях. Враховуючи зазначене, людина, яка не має українського громадянства, однак на законних підставах перебуває на її території, має право на призначення житлової субсидії.

– Ми внутрішньо переміщені особи, переїхали до Хмельницького з Херсонщини. Тут винаймаємо квартиру. Чи можемо ми оформити субсидію, якщо власник не хоче укладати угоду?

– Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» житлова субсидія призначається одному з членів домогосподарства, зокрема, які не зареєстровані в житловому приміщенні, але фактично проживають у ньому без укладання договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами. Склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства. Враховуючи зазначене, житлова субсидія внутрішньо переміщеним особам призначається без укладання угоди із власником квартири, при наявності довідки ВПО, в якій адреса фактичного місця проживання співпадає з адресою домогосподарства на яку призначається житлова субсидія.

– У травні мені виповнилося 60 років. В Україні пропрацювала 21 рік і 4 місяці. Ще 13 років і 2 місяці працювала у Польщі. Чи можу я в Україні оформити пенсію?

– З 1 січня 2014 року між Україною та Республікою Польща діє Угода про соціальне забезпечення, яка базується на пропорційному принципі. Тобто, кожна з держав призначає та виплачує пенсію за страховий стаж, набутий лише на своїй території. При цьому право на пенсію визначається виходячи із сумарного стажу, набутого на території обох держав, тобто страховий стаж, набутий на території договірної сторони, враховується для визначення права на пенсію. Для забезпечення реалізації міжнародних договорів використовуються формуляри зв'язку, розроблені та узгоджені компетентними органами договірних сторін. Формулярами зв'язку обмінюються договірні сторони в питаннях підтвердження страхового стажу та призначення пенсій відповідно до міжнародних угод. Для оформлення формуляру особі необхідно звернутись до компетентного органу договірної сторони із заявою та надати документи, що підтверджують трудовий стаж в Україні, а також за кордоном: довідки з місць роботи, номери соціального страхування в іноземних державах і податковий ідентифікаційний номер, точну назву і адресу роботодавця, котрий сплачував за працівника внески на пенсійне страхування. Питання про право на призначення пенсії на території договірної сторони з врахуванням іноземного стажу буде вирішено лише після отримання від іншої договірної сторони формуляру про підтвердження на її території страхового стажу. У 2023 році пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначається при наявності страхового стажу не менше 30 років.

Для підтвердження стажу роботи в Польщі заявниці необхідно звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України з документами, які підтверджують роботу в Польщі. Територіальні органи Пенсійного фонду України заповнюють формуляр, який направляється до Управління соціального страхування в Польщі. При надходженні формуляру про підтвердження стажу в Польщі заявниці буде призначена пенсія за віком, розмір якої обчислений лише з врахуванням українського стажу.

– Жінка з початку повномасштабної війни живе в Німеччині, там працює. Чи зарахується їй стаж в Німеччині для виходу на пенсію в Україні?

– На сьогодні між Україною і Німеччиною угоди про соціальне забезпечення немає. При виході на пенсію в Україні та обчисленні стажу для призначення пенсії, періоди роботи в Німеччині не враховуються.

– Що буде з пенсіями у наступному році? Чи буде звична березнева індексація?

– Розміри пенсійних виплат залежать від прожиткового мінімуму. Тому очікуємо Закон про державний бюджет. Якщо будуть зміни щодо прожиткового мінімуму, відповідно проводитимуться перерахунки пенсій та інших складників, які залежать від прожиткового мінімуму. Отже, якщо зросте мінімальна заробітна плата, то теж будуть переглядатися розміри пенсій деяким пенсіонерам – це зокрема стосується осіб старше 65 років, які мають повний страховий стаж (жінки - 30 років, чоловіки – 35 років). Законодавцем визначено щорічне проведення індексації з березня. Відповідно такий перерахунок буде проведено в наступному році після визначення показника індексації. Також буде проведено автоматичний перерахунок пенсій з 1 квітня для працюючих пенсіонерів щодо зарахування стажу та заробітку.

Загалом, з усіх питань щодо пенсійного забезпечення, страхових виплат, житлових субсидій та пільг, які цікавлять мешканців Хмельниччини, можна звернутися у будь-який сервісний центр Пенсійного фонду області або зателефонувати на «гарячу лінію» головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області: 0-800-501-583.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую