ye-logo.v1.2

Фейк про зброю на Хмельницькій АЕС та поштову марку: добірка дезінформації за тиждень

Суспільство 1353
Не треба забувати про інформаційну гігієну
Не треба забувати про інформаційну гігієну. Фото: detector.media

Пропагандисти пишуть, що на Хмельницький АЕС зберігають ракети Storm Shadow

Російські пропагандисти продовжують створювати фейки про Хмельницьку АЕС.

Подібна активність зазвичай викликана підготовкою звітів або заяв МАГАТЕ стосовно необхідності звільнення від окупантів Запорізької АЕС.

Фейк про зброю на Хмельницькій АЕС

Користувачі соціальних мереж почали поширювати неправдиву інформацію про те, що Збройні сили України нібито почали складувати критично важливе озброєння на Хмельницькій та Рівненській атомних електростанціях, пише видання “Стоп Фейк”.


У таких «новинах» користувачі посилаються на «турків», без уточнення, хто саме і коли зробив таку заяву.

«Як повідомляють турки, українська армія почала складувати критично важливе озброєння, таке як ракети HIMARS, SCALP, Storm Shadow, різні БПЛА-камікадзе та боєприпаси із збідненим ураном, на Хмельницькій та Рівненській АЕС на заході України та у прилеглих регіонах. Оскільки росія не завдавала ударів по атомних електростанціях, найважливіші системи озброєння і боєприпасів почали розміщувати там на великих складах», — пишуть користувачі.

Варто зазначити, що користувачі соцмереж почали активно поширювати інформацію про «складування озброєння» 15-16 вересня. Вже за тиждень, 22 вересня, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) опублікувало чергову доповідь про ситуацію на українських АЕС. У цьому документі йдеться про те, що експерти МАГАТЕ, присутні на українських АЕС, не побачили ніяких порушень з боку ЗСУ чи взагалі будь-кого.

«Цього тижня команди МАГАТЕ з інших українських АЕС та з Чорнобильського майданчика повідомляють про безпечну та надійну експлуатацію ядерних об'єктів, незважаючи на продовження збройного конфлікту», — сказано в документі.
Єдине озброєння, яке виявили експерти МАГАТЕ, помітили на не контрольованій Києвом Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС).

«Під час обходу група не помітила ніякого важкого озброєння, але підтвердила, що міни, про які повідомлялося раніше, залишаються на місці», – йдеться у звіті.


Фейк про перемовини

У TikTok поширюються відео, начебто 4 жовтня 2023 року між Україною та росією відбудуться «мирні переговори». За змістом відео, саме 4 жовтня рф поставить Україні ультиматум: «або мир, або справжня війна, яку росія ще не починала», пише Центр протидії дезінформації.


Проаналізувавши цю дезінформаційну кампанію, аналітики Центру дійшли висновку, що вперше таке відео опублікував російський користувач 11 вересня, у якому він посилався на «заяву» голови ради федерації рф в. матвієнко, начебто «4 жовтня все буде вирішено».

Насправді подібної заяви в. матвієнко не існує, як і того, що 4 жовтня відбудуться «мирні переговори». Ця кампанія є продовженням однієї з сезонних короткострокових кампаній інформаційного впливу, яка вперше була зафіксована у вересні 2022 року та мала ідентичний зміст.

Мета цієї кампанії – підняття морального духу населення рф, залякування українців і створення панічних настроїв.

Фейк про поштову марку


Центр стратегічних комунікацій повідомляє, що кремль продовжує продукувати фейки про ветерана СС «Галичина» Ярослава Гунька.

Нагадаємо, що під час візиту президента України Володимира Зеленського до Канади цього тижня у парламенті цієї країни вшанували оплесками запрошеного на засідання 98-річного ветерана дивізії Ваффен-СС "Галичина" Ярослава Гунька.

Цей інцидент спровокував хвилю обурення, пише Politico. Єврейські правозахисні організації Центр Симона Візенталя і B'nai B'rith засудили вшанування Гунька і назвали це "тривожним і обурливим", зважаючи на те, що він воював у складі дивізії Ваффен-СС "Галичина".

А російські пропагандисти почали створювати фейкові матеріали про Ярослава Гунька. І ось чергова дезінформація.

26 вересня російські медійники повідомили, що нібито «Укрпошта» випустила марку на честь ветерана дивізії Ваффен СС «Галичина» Ярослава Гунька.

Насправді ж останньою маркою, випуск якої оголосила «Укрпошта», стала «Зброя Перемоги. Світ з Україною» із зображенням Challenger 2, Leopard 2, Patriot, CAESAR та M2 Bradley.

Шахрайська підтримка Facebook

Шахраї видають себе за технічну підтримку Facebook. В повідомленнях, які надходять користувачам, пишуть, мовляв, ви зробили помилку під час керування фан-сторінкою, а тому вони припиняють її роботу. Але це повідомлення не від підтримки соцмережі, а від шахраїв, зазначає фактчекерський проєкт “По той бік новин”.


“Щоб вирішити непорозуміння, шахраї пропонують протягом доби перейти за посиланням та подати запит на оскарження. Інакше, мовляв, обліковий запис автоматично стане постійно забороненим”, - пишуть фактчекери.
Експерти зазначають, що люди, у яких на сторінці зав'язаний бізнес, взаємодія з клієнтами — можуть запанікувати і без належної перевірки виконати запропоновані дії. Якщо перейти за посиланням, відкриється сайт із назвою «fvb.ubpages». Щоб вам здалося, що це саме фейсбук, просто якийсь його технічний підрозділ, на сторінці присутня емблема компанії Meta.

Для подачі оскарження на сайті потрібно пройти авторизацію — ніби як для входу в фейсбук. Якщо ви це зробите, введений вами пароль від сторінки отримають шахраї.

“Термін у 24 години прописаний не дарма — це щоб ви все робили поспіхом і не перевіряли, що до чого”, - зазначають фактчекери.

А далі шахраї можуть попросити у вас викуп за відновлення доступу до сторінки. Або ж від вашого імені писати вашим фейсбук-френда з проханням позичити гроші. Як варіант — можуть спробувати скористатися вашим паролем для входу до інших ваших облікових записів (саме тому радять мати до кожного з них автентичний пароль).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую