ye-logo.v1.2

Субсидія 2023-24: актуальні питання про призначення та перерахунок

Суспільство 4977
Цієї осені розмір допомоги може зрости, зважаючи на підвищення тарифів на електроенергію, що сталося влітку
Цієї осені розмір допомоги може зрости, зважаючи на підвищення тарифів на електроенергію, що сталося влітку. Фото: ілюстративне pixabay.com

Вже зовсім скоро розпочнеться опалювальний сезон, а отже за комунальні послуги доведеться платити більше, ніж влітку.

У жовтні українцям перерахують житлову субсидію на опалювальний період 2023-2024 років. Через зростання тарифів на електроенергію, що вдбулося влітку, очікують збільшення кількості домогосподарств, які матимуть право на неї. Про це повідомила директорка департаменту Пенсійного фонду України (ПФУ) Олена Охріменко.

«З 1 червня був підвищений тариф на електроенергію. Тож розуміємо, що починаючи з опалювального періоду, будуть додаватися люди, які користуватимуться правом на субсидію. Очікуємо 20 відсотків в середньому від тих, хто був отримувачем житлових субсидій на опалювальний період. Це здебільшого ті, хто користується електроопаленням», — каже посадовиця.

За словами Олени Охріменко, зараз в Україні приблизно шістсот тисяч отримувачів субсидії. У зимовий період їх було понад два мільйони. Тож і на цей опалювальний сезон передбачають таку ж кількість. Але все буде залежати від того, наскільки зміняться доходи населення.

У ПФУ зазначають, що звертатися за призначенням субсидії потрібно не всім. Автоматично допомогу перерахують домогосподарствам, яким призначена субсидія на неопалювальний період 2023 року та яким вона була призначена у розмірі нуль гривень на неопалювальний період.

А от нове звернення на отримання субсидії потрібно писати тим, хто подав заяву на припинення її отримання та користувався пільгою на оплату житлово-комунальних послуг, а на опалювальний період бажає отримувати житлову субсидію, та тим, у кого відбулися зміни у складі зареєстрованих осіб, зміни соціального стану тощо.

Субсидія для внутрішньо переміщених осіб

Також можуть отримувати субсидію внутрішньо переміщені особи (ВПО), які не зареєстровані, але фактично мешкають у житловому приміщенні. ВПО не обов'язково мають подавати договір оренди житла, однак у такому разі посадові особи виконавчого органу роблять акт обстеження щодо фактичного проживання та передають до ПФУ. Це необхідно для того, щоб визначити склад сім`ї та підтвердити те, що зазначено в декларації, бо в цьому приміщенні можуть бути зареєстровані інші особи.

Для отримання субсидії ВПО потрібно подати такі документи:


— заяву;
— декларацію про доходи та витрати, в якій зазначається склад домогосподарства;
— паспорт та ідентифікаційний код;
— довідку про статус ВПО.

Оформити субсидію можна в:


— уповноваженої посадової особи сільської, селищної, міської ради;
— Центрі надання адміністративних послуг;
— сервісному центрі ПФУ.
Також це можна зробити онлайн через:
— портал Дія;
— вебпортал електронних послуг ПФУ;
— мобільний застосунок ПФУ.

До речі, після закінчення строку отримання житлової субсидії домогосподарствам, у складі яких є ВПО, автоматичне призначення не відбувається, а заявник повинен знову звернутися з відповідним переліком документів для її призначення на наступний період. Крім того, виплати ВПО, допомога за розміщення ВПО за програмою «Прихисток» та інші види допомог від міжнародних організацій не будуть зараховані громадянам до середньомісячного сукупного доходу при призначенні житлової субсидії.

Відповідно до постанови Кабміну від 16 вересня 2022 року були внесені зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій. Тепер в зоні бойових дій або на деокупованих територіях особи, житло яких постраждало від обстрілів, можуть отримувати субсидію. Нараховувати виплати будуть за використання побутових електроприладів для обігрівання житлових приміщень. Застосовуватися будуть соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення.

Деякі нюанси у призначенні субсидії

При визначенні права на субсидію особам, які мають у власності більше одного житлового приміщення, не враховується житло, яке знищене або непридатне для проживання внаслідок бойових дій або з інших причин. При цьому має бути відповідна інформація в державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, або наявне документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування такого факту знищення/пошкодження житлового приміщення.

Якщо члени сім'ї, які зареєстровані, але не мешкають у домогосподарстві, подадуть підтверджувальні документи про фактичне місце їхнього проживання, тоді доходи таких членів сім'ї при розрахунку субсидії не враховуються. Тоді соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на зареєстрованих за цією адресою членів домогосподарства, які фактично в ньому проживають. Рішення в такому разі приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства або документів, що підтверджують «непроживання» особи за адресою домогосподарства.

Для осіб, які втратили роботу в період воєнного стану і зареєстровані у Державній службі зайнятості як безробітні та їм призначена допомога з безробіття, при розрахунку житлової субсидії до доходу замість суми отриманої заробітної плати за попереднім місцем роботи враховується розмір призначеної допомоги із безробіття за повний місяць, що передує місяцю звернення за призначенням субсидії. Тобто за субсидією можна звернутися через місяць після першої виплати.

Кому не пощастить з субсидією?

Право на призначення житлової субсидії втрачають домогосподарства, які мають борги за оплату комунальних послуг за три місяці та більше, якщо такий борг перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 гривень). Але у разі, якщо сплата заборгованості підтверджена або ухвалений договір про її реструктуризацію, або вона оскаржена в судовому порядку, житлова субсидія може бути надана.

Субсидія не призначається, якщо загальна площа квартири перевищує 130 квадратних метри та 230 квадратних метрів у будинках.

Не буде допомоги, якщо будь-який член сім'ї домогосподарства, що претендує на субсидію, протягом року перед її призначенням придбав або продав товару на суму понад 50 000 гривень.

Якщо в особи на депозитному банківському рахунку понад 100 000 гривень або є облігації внутрішньої державної позики на загальну суму понад 100 тисяч гривень, субсидію не призначать.

Якщо особа має транспортний засіб, з року випуску якого пройшло менш як 5 років та/або більше одного транспортного засобу, з року випуску якого пройшло менш як 15 років, субсидії не буде. Мопед та причеп в такому разі не належать до транспортних засобів.

Не призначать субсидію, якщо у складі сім'ї є повнолітні, які не працюють і при цьому не мають статусу безробітного, а також якщо є особи, які не сплачують ЄСВ протягом трьох місяців.

Житлова субсидія не призначається (зокрема на наступний період), якщо у складі домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60-ти днів. До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном – протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. Соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховують.

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон – з 1 травня до 30 вересня, на опалювальний - з 1 жовтня до 30 квітня. Тож під час розрахунку житлової субсидії з жовтня будуть враховані доходи членів домогосподарства за І та ІІ квартали 2023 року.

Крім того, для призначення житлової субсидії у 2023 році на тверде та рідке пічне побутове паливо заява та декларація подаються до кінця календарного року.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую