ye-logo.v1.2

Фейки про хмельницького маніяка та зміну комендантської години: добірка тижня

Суспільство 1395
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: kanaldom.tv

У хмельницьких соцмережах поширювали фейк про маніяка

Російська пропаганда активно намагається нагнітати паніку серед населення України. Цього тижня пропагандисти запустили дезінформацію про зміну комендантської години та подорожчання житла.

Окрім роботи російської пропаганди та шахрайств, трапляються в мережі й інші локальні фейки.

Фейк про хмельницького маніяка

У Хмельницькому шириться фейк про маніяка, який вбиває людей та вирізає частини тіла. Про це повідомили в Хмельницькому районному управлінні поліції.


«В інформаційному просторі Хмельниччини почала поширюватися фейкова інформація про зловмисника, який начебто вбиває людей та відрізає частини тіла. Повідомляємо, що ця інформація не відповідає дійсності», - зазначили правоохоронці.

Також поліцейські додають, що зараз ворог активно використовує ІПСО (інформаційно-психологічна спецоперація), щоб сіяти паніку серед населення. Тому радять намагайтися отримувати інформацію з офіційних джерел, не панікувати та не поширювати фейків.

Фейк про зміну комендантської години

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, у TikTok масово поширюють відео про те, що з 25 жовтня в Україні змінюється графік комендантської години. Автори відео посилаються на голову ВР Руслана Стефанчука, який нібито заявив, що це необхідно для контролювання населення під час зимового періоду.


Автори відео також просять перейти за посиланням і дізнатися, яка комендантська година буде в тому чи іншому населеному пункті.

“Насправді ніяких нових графіків комендантської години не існує, а посилання, за якими користувачів закликають перейти – ведуть на різні телеграм-канали і сторонні сайти. Окрім того, голова ВРУ також не робив подібних заяв, оскільки рішення про графік комендантської години входить у компетенцію очільників ОВА”, - йдеться у повідомленні ЦПД.

Подібні відео з клікбейтними заголовками створюються з метою підняття охоплень ресурсів і залучення нових користувачів.

Дезінформаційна кампанія про подорожчання цін на житло

У соцмережах нагнітають паніку стосовно подорожчання життя в Україні. Це роблять російські боти, пише Центр стратегічних комунікацій.

Мова йдек про фейк, що "на побитих війною українцях наживаються, постійно піднімаючи ціни. Через те, що ціни ростуть, люди в Україні скоро почнуть голодувати, пишуть користувачі соцмереж".


Фактчекери відзначають, що подібні коментарі пишуть російські боти на замовлення однієї з координаційних груп пропагандистів. У цій та їй подібним спільнотам дають вказівки користувачам соцмереж щодо поширення наративів, які матимуть психологічний вплив на українське суспільство.

Так, росіяни отримали завдання писати невдоволені коментарі щодо підняття цін від імені українців, аби склалося враження, що українське суспільство – нестабільне, а українська влада розкрадає людей.

Насправді ціни на товари та послуги в Україні підвищуються саме через росію. Адже виробництво страждає через руйнування окупантами інфраструктури, замінування та порушення постачання; попит на безпеку зріс, а отже зросли і ціни на відповідні товари; довіра до бізнесу знизилася через війну.

Та й паніки з приводу цін в Україні немає – українці не голодують, працюють, допомагають армії та роблять все, аби пришвидшити перемогу.

Фейк про заборону спілкування з мешканцями окупованих територій

Російські пропагандистські медіа пишуть про те, що в Україні нібито забороняють будь-які спроби контактів населення мешканцями окупованої частини Запорізької області».

Крім того, пропагандисти заявили, що нібито в Україні вводять санкції проти людей, які спілкуються з тими, хто вже живе в росії.

Таке твердження — чергова вигадка пропагандистів, пише видання “Стоп Фейк”.

За даними фактчекерів, таким чином, роспропаганда поширює дезінформаційний наратив, спрямований на те, щоб вказати на нібито кращий рівень життя на тимчасово окупованих територіях порівняно з іншими регіонами та наголосити, що Україна не зацікавлена у звільненні окупованих територій і поверненні громадян, які там проживають.
Ці заяви не відповідають дійсності. Жодних санкцій на спілкування з мешканцями тимчасово окупованих територій не існує. Перешкодами є проблеми зі зв'язком та безпека людей в окупації, але й ці перешкоди — наслідок збройної агресії рф в Україні та насильницького захоплення збройними силами рф українських земель.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України нагадує про правила життя в окупації, де серед іншого українцям рекомендується в жодному разі не втрачати зв'язок з рідними та близькими на вільних територіях.


Також в Інституті масової інформації акцентують увагу на тому, що якщо, наприклад, журналісти хочуть поспілкуватися з жителями окупованих територій, то лише на них (журналістах) лежить відповідальність за безпеку та повну конфіденційність героїв матеріалів, які живуть в окупації. Комунікація має бути максимально захищеною та безпечною.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую