ye-logo.v1.2

Атака у Facebook, шахраї у WhatsApp та фейк про оплату за транспортування газу: дезінформації за тиждень

Суспільство 2855
Маніпуляція у соцмережах використовують і шахраї
Маніпуляція у соцмережах використовують і шахраї. Фото: sokrat.training

Шахраї використовують довірливих людей, щоб заволодіти їх акаунтами та грошима.

В соціальних мережах з'являються фейки та дезінформації не лише через російську пропаганду, але й через діяльність шахраїв та маніпуляторів.

Фішингова атака у Facebook

Центр протидії дезінформації розповідає про фішингову атаку, яка зараз масово відбувається у соціальній мережі Facebook.

Так, адміністраторам груп у Facebook почали приходити повідомлення у месенджер, нібито через серйозні порушення спільноти їх сторінку буде заблоковано протягом 24 годин.

Щоб цього не сталося, шахраї пропонують перейти за посиланням та оскаржити рішення про блокування тієї чи іншої групи.

Центр закликає у жодному разі не переходити за посиланнями сумнівного типу. Мета шахраїв – змусити перейти користувачів за такими посиланнями, щоб у подальшому отримати доступ до сторінки у Facebook або заволодіти персональними даними користувачів, зокрема банківськими рахунками.

Окрім того, адміністрація Facebook не надсилає сповіщення подібного змісту в особисті повідомлення. Якщо ви отримали таке повідомлення, потрібно надіслати скаргу на допис і заблокувати джерело його розповсюдження!

“Якщо ж ви стали жертвою шахраїв і втратили доступ до своєї сторінки у соцмережі — зверніться до кіберполіції або інших компетентних органів”, - пишуть у ЦПД

Фейк про те, що за транспортування газу можна не платити

У соціальних мережах поширюють фейк про те, що мовляв за транспортування газу можна не платити. Цей фейк підкріплюють документом - ухвалою суду. Ухвала справжня, але вона вирвана із контексту, пише освітній проєкт “Нота Єнота”.


Тож, у соціальних мережах поширюється документ із підписом, що нібито суд скасував плату за доставку на газ. Документ справжній, проте він ніяк не скасовує плату за доставку на газ. У цьому документі вказано номер судового наказу - 301/1815/21 від 22 липня 2021 року.

Справа у тому, що коли користувач не сплачує доставку (транспортування) газу, відповідна компанія - у цьому випадку АТ «Оператор газорозподільної системи «Закартпатгаз» - подає заяву до суду з проханням відкрити наказне провадження у справі несплати боргу. Суд перевіряє, чи заяву відповідає законодавству, зокрема Цивільно-правовому кодексу і задовольняє заяву: видає судовий наказ. Відповідно до цього наказу, фігурантка справи повинна була сплатити 3589,17 грн боргу та 227 грн судового збору.

Це так звана скорочена процедура, яка можлива, коли немає спорів. Людина не сплачує за користування послугою, компанія звертається до суду, людину у судовому порядку притягують до сплати. Якщо ж людина не погоджується із цим, тоді вона звертається в установлений законом термін до суду. Таким чином, виникає спір. Компанія каже: у вас борг. Людина каже: я не погоджуюся. У результаті, за скороченою процедурою суд не може розглянути таку справу. Відповідно, у випадку, який поширюють в мережі, жінка подала до суду заяву, що вона не погоджується із судовим наказом.

Відповідно, суд скасовує судовий наказ, але чітко зазначає те, що заявлені вимоги (про сплату боргу) можуть бути розглянуті судом в судовому порядку. А отже компанія АК «Оператор газорозподільної системи «Закартпатгаз» повинна подати в суд заяву, має відбутися судове засідання із обома сторонами, розглянуті докази з обох боків і тоді буде прийнято рішення.

“Але ті, хто поширюють фейк про можливість не платити за транспортування газу цього не розкажуть. Вони взяли тільки перше речення судової ухвали, вирвали з контексту і надали власного трактування. Слідкуйте за руками: суд скасовує судовий наказ щодо виплату боргу і каже подавати загальний позов. А в мережі кажуть: суд скасовує борг за транспортування газу”, - пояснюють фактчекери.

Журналісти вияснили, що ця історія мала продовження. АК «Оператор газорозподільної системи «Закартпатгаз» звернувся до суду із позовною заявою.

Отож, після скасування отого судового наказу, “Закарпатгаз подає” позов, суд його розглядає, борг за цей час у жінки зростає і в результаті суд 24 грудня 2021 року приймає рішення на користь «Закарпатгазу». Жінка має сплатити борг у розмірі 4777,85 гривень, а також судовий збір у розмірі судовий збір в розмірі 2270 грн. Жінка, до речі, як і представники компанії, на судове засідання не з'явилися. Але Фактчекери відмічають, що, так звані, блогери цілеспрямовано вводять в оману людей, які не розуміються у юридичних тонкощах і хочуть платити менше. До речі, транспортування газу - це не щось нове. Така послуга була раніше, просто приходило усе одним платежем. Зараз приходить окремо платіжка за спожитий газ і окремо за його транспортування.

Маніпуляції про реєстр військовозобов'язаних

У соціальній мережі Facebook  поширюють розганяють російську маніпуляцію, яка покликана зірвати мобілізацію та посіяти внутрішню ворожнечу, пише фактчекерський проєкт "По той бік новин".



Через сторінку «Офіційно», на аватарці якої для солідности використали український герб, пишуть, буцімто «найближчими днями всі чоловіки від 18 до 60 років, які є в реєстрі військовозобов'язаних отримають повістки!» Щоб перевірити, чи є ви або ваші рідні в цій базі, пропонують перейти за посиланням.

Допис вподобало близько тисячі людей.

Більшість коментаторів — типові боти, люди з закритими або порожніми обліковими записами, трапляються також росіяни. Але знаходяться також довірливі українці, які на це повелися.

"Усе це фейк і шахрайство. Мета вкиду — затягнути якнайбільше людей на сумнівні телеграм-канали. Реєстрі військовозобов'язаних дійсно створили і вже запустили, проте він закритий і не передбачає поголовного вручення повісток", - зазначають фактчекери.

Якщо перейти за посиланням — відкриється телеграм-канал «Офіційно Україна». В ньому лише один допис із запрошенням від самого Зеленського доєднатися до «закритого офіційного каналу України». Щоб ви це якнайшвидше зробили, уточнюють, що «запрошення дійсне тільки обмежений час».

Якщо ви натиснете на посилання (окрім як ви викажете інформацію про себе, вказану у вашому телеграмі). Вас просто перенаправить на ще один телеграм-канал «Infofakt Україна — офіційний канал України». Доступ до нього ви отримаєте тільки після схвалення адміністратором.

Фактчекери нагадують, що ніякого офіційного телеграм-каналу в України немає. Всі українські органи влади мають свої сайти на домені «gov.ua». Існують верифіковані сторінки президента, Верховної ради та інших відомств у соцмережах, проте ми не радимо їх сприймати, як надійне джерело інформації. 

Хай там як, навіть ці обліковки не мають жодного відношення до згаданих вище приватних телеграм-каналів.

Фейсбук-сторінку «Офіційно» створено 13 вересня 2022 року, наразі вона має 12 тисяч читачів і лише один допис — той самий, що поширює фейк про мобілізацію.

 Закон України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який називають «Оберіг», був ухвалений в 2017 році. Реєстр формально запустили 28 березня 2022 року, але система досі не працює на повну потужність.

Більшість військовозобов'язаних вже є в цьому реєстрі. Незабаром планується зробити останні кроки для його роботи. При цьому досі лишається відкритим питання, чи будуть роздавати повістки в електронному вигляді, адже через систему "Дія" цього робити не планують.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти можуть перевіряти інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, через особисте звернення та письмовий запит через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Шахраї у WhatsApp

Освітній портал “Нота Єнота” розповів про шахрайську схему, яка зарах розповсюджена у месенджері WhatsApp, а раніше була - у телеграмі.


Десятки користувачів отримали повідомлення у месенджері WhatsApp з пропозицією віддаленої роботи, для якої потрібно тільки телефон з доступом до інтернету. Оскільки розсилка масова, то шахраї можуть представлятися від різних медіа або великих компаній. Повідомлення приходять з індонезійських, ангольських та в'єтнамських номерів, але українською мовою машинного перекладу. Мовляв робота - не бий лежачого: полайкати відео в ТікТок чи Ютуб. За це пропонують від 800 грн в день і більше.

Фактчекери відмічають, що такі повідомлення розсилають шахраї.

Далі - залежно від шахраїв - можуть бути різні схеми. Наприклад, людині пропонують скинути першу оплату на картку. Ви надаєте номер. Шахраї можуть навіть надіслати перші 100 чи 1000 гривень. Причому, якщо ви зробили умовно роботи на 100 гривень, вам надішлють 150 гривень, якщо обіцяли 800, то скинуть 1000 - так вираються в довіру. Коло заробітку коштів проходить три-чотири рази.

“Коли жертва має довіру до шахраїв, починається «справжня гра». Зокрема, на певному етапі шахраї пропонують перевести певну суму, щоб отримати вдвічі більше - от є така можливість для тих, хто добре виконує свою роботу. Люди, які уже отримували кошти від шахраїв, не підозрюють, що це схема заради заволодіння коштами жертви. Люди скидають 30-50 тисяч у бажанні отримати вдвічі більше, проте шахраї просто зникають”, - зазначають фактчекери.
Про цю схему писали фахівці Cybersecurity news, адже кілька місяців тому вона масово поширювалася в Індії. Початок точно такий же, як і в повідомленнях, спрямованих на українців.
Ще один вид шахрайства: вам пропонують зареєструватися на певному сайті. Щоб зареєструватися треба підтвердити, що ви серйозно ставитися до роботи і покласти на депозит на цьому сайті, наприклад, 800 чи 1000 гривень. Звісно ж, «ніхто не має доступу до цих коштів, а якщо ти добре виконуватимеш свою роботу, то депозит подвоюється». Але гроші зникнуть.

Фактчекери попереджають не вірити у «легкі гроші». Має бути причина, якщо хтось платить дорого за виконання простих завдань.

Також не потрібно роботи жодних платежів без перевірки: хто це? Що це за компанія? Які про неї відгуки в інтернеті?
Експерти радять не передавати особисту інформацію незнайомцям у соціальних мережах. Крім того, рекомендують ставити якомога більше запитань - шахраї на певному етапі починають тиснути, щоб ви зареєструвалися, надали свої дані або просто зникають.

Без російських фейків також не обійшлось цього тижня

Фейк про маршалів “Укрзалізниці”

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що в українських потягах з'являться таємні спостерігачі, які нібито виявлятимуть нелояльних до режиму Зеленського осіб, пише видання "Вокс Чек".

«Таємні спостерігачі» — це секретні маршали залізничної безпеки, які відповідають за безпеку пасажирських перевезень та реагуватимуть на потенційні загрози. Вони не шукатимуть нелояльних до влади людей.


На вокзальних комплексах та у потягах тепер діють маршали залізничної безпеки — спеціальні працівники відомчої воєнізованої охорони «Укрзалізниці», які відповідають за безпеку пасажирських перевезень та реагуватимуть на загрози. Про це повідомляла «Укрзалізниця».

Як зазначив голова правління АТ «Укрзалізниця» Євген Лященко, подібну модель роботи безпекових служб широко використовують на авіаційних маршрутах. Маршали діють анонімно та мають завдання виявляти потенційні загрози та швидко на них реагувати під час пасажирських перевезень. На одному з популярних напрямків вони розпочали роботу ще у вересні цього року.

Таке нововведення є одним із кроків посиленням безпекового контролю через повномасштабне вторгнення росії. Зокрема, для недопущення перевезення громадянами вибухонебезпечних та інших не дозволених для перевезення речовин та зброї без належного дозволу.

Російська ж пропаганда регулярно створює фейки на актуальні теми в Україні, намагаючись дискредитувати представників влади.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую