ye-logo.v1.2

Російські фейки про мобілізацію, Залужного та гепатит: добірка тижня

Суспільство 1582
Чергова порція російських фейків
Чергова порція російських фейків. Фото: risu.ua

Цього тижня була чергова порція фейків про мобілізацію

Російські пропагандисти продовжують створювати фейки про нібито різноманітні епідемії в Україні.

Фейк про епідемію гепатиту А

Інтернет- мережею шириться інформація щодо запровадження карантину через спалах гепатиту А.

У пресслужбі Міністерства охорони здоров'я повідомляють, що це фейк.

В разі виявлення спалахів захворювання МОЗ повідомить про це на офіційному сайті відомства та сторінках у соціальних мережах.

Також інформуємо вас, що у 2022 році в Україні було зареєстровано 281 випадок гепатиту А. За 9 місяців цього року зареєстровано 314 випадків захворювання.

Наразі спалах гепатиту А зафіксовано лише на Вінниччині. Там тривають посилені протиепідемічні заходи.

Гепатит А постійно реєструється на території України. Найчастішою причиною є порушення санітарно-гігієнічних норм: погано вимиті руки, використання чи вживання забрудненої води. Людина може інфікуватися, якщо вип'є заражену воду або з'їсть продукти, які готував хворий.

Фейкова реклама



Проросійські ресурси поширюють відео реклами на YouTube, у якій нібито військовий у формі ізраїльської армії українською мовою агітує військових з України вступати до ЦАХАЛу й воювати проти ХАМАСу.

У Центрі протидії дезінформації зазначають, що це фейкова реклама.

“Насправді реклама, яку поширюють ворожі телеграм-канали, є фейковою. Це відео було взяте з офіційного акаунта армії оборони Ізраїлю в TikTok і накладено українську озвучку з субтитрами”, - повідомили фактчекери.

У справжньому ролику військовий ізраїльської армії на івриті розповідає про номери, за якими можна отримати допомогу.

Розповсюджуючи подібні фейки, росія намагається змістити акцент з війни в Україні на війну на Ближньому Сході, а також зірвати мобілізацію в Україні.

Фейк про мобілізацію підлітків

Також “Центр протидії дезінформації” спростував фейк, що Україна нібито готується мобілізувати підлітків
Так, у телеграм-каналах поширюють повідомлення про те, що нібито «київський режим готує населення України до швидкої мобілізації підлітків від 14 років у зв'язку з нестачею резервів, знищених на всіх ділянках фронту».

У своїй «новині» рашисти спираються на інформацію, що на територію одного з українських навчально-виховних центрів прибули інструктори 103 ОБр ТрО, де три тижні навчали підлітків військовій підготовці, після чого найздібніших учнів нібито записали до резерву бригади.

“Така «новина» є черговою вигадкою російської пропаганди. Адже згідно з чинним законодавством України, мобілізації підлягають особи, які досягли 18-річного віку. Водночас в Україні існують курси з військової підготовки для молоді, які не є обов'язковими і не заборонені законом”, - зазначають у ЦПД.

Це вже не перший подібний фейк. Раніше на російських пропагандистських ресурсах з'явилась інформація про те, що в Україні почали викликати 16-річних хлопців до Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) та начебто відправляти на військові збори.

Варто зазначити, що світлини, якими пропагандисти ілюстрували фейк, не мали відношення до ТЦК або війська.

Фейковий телеграм-канал Залужного

“Детектор медіа” повідомляє, що у телеграмі з'явилася фейкова сторінка Головнокомандувача Валерія Залужного. Інформацію про фейк підтвердив й особисто Валерій Залужний.

«Отримав інформацію, що хтось, використовуючи моє ім'я, надсилає особисті повідомлення певним відомим людям із проханнями та пропозиціями дискредитуючого та провокаційного характеру», - зазначив він.



Залужний також зазначив: «Акаунт Zaluzhniy_ua у Telegram мені не належить, як і будь-які інші облікові записи під іменем “Валерій Залужний” тощо. Усі вони – фейкові».

Офіційні сторінки Головнокомандувача ЗСУ є у фейсбуку та соцмережі X (твітер).

Поширюючи дезінформацію з фейкового акаунту Валерія Залужного, російські пропагандисти намагаються дискредитувати Головнокомандувача, посіяти паніку та зневіру серед українського народу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую