ye-logo.v1.2

Дипфейк Залужного та дезінформаційна кампанія про продаж зброї ХАМАС: як роспропаганда атакує Україну

Суспільство 1790
Російська пропаганда намагається вплинути на українців за допомогою дипфейків
Російська пропаганда намагається вплинути на українців за допомогою дипфейків. Фото: ылюстративне detector.media

16 тисяч фейкових матеріалів згенерувала російська пропаганда за останні роки проти України.

Російська пропаганда продовжує дезінформаційну кампанію проти Україні, використовуючи протистояння Ізраїлю та представників угрупування ХАМАС.

Цього тижня відразу кілька європейських видань написали про дезінформаційну кампанію проти України російськими ботами.

Фейк про продаж зброї ХАМАС

Зокрема, france24 пише, що російська дезінформаційна кампанія почала новий етап 25 жовтня, коли російські боти заполонили соціальні мережі, такі як X (раніше відомі як Twitter), фейковими статтями про триваючу війну між Ізраїлем і ХАМАС, які дискредитують Україну.

Видання “Вокс Чек” проаналізувало російську пропаганду у європейських медіа в жовтні. Фактчекери відзначають, що у рамках наративу про надання Україні зброї проросійські польські ЗМІ переконують читачів у тому, що зброя, призначена для України, опиняється в руках палестинського терористичного угруповання ХАМАС. Відтак тепер американське озброєння допомагає бойовикам вести війну проти Ізраїля. Окрім цього, зброя буцімто потрапляє і до Африки, де опиняється в руках терористичного угрупування «Боко Харам». Також повторюють вже старий фейк про те, що командири української армії власноруч продають надану зброю на «чорному ринку», звідки вона потрапляє зокрема до рук злочинних угруповань в країнах ЄС. Таким чином пропагандисти переконують читачів у тому, що поставляти Україні озброєння небезпечно.

Дезінформація про передачу західного озброєння, яку поширюють угорські пропагандисти, співзвучна з фейками польських проросійських медіа. Україна нібито продає ХАМАСу західну зброю, яка тепер використовується проти ізраїльської армії.

Нещодавно Центр протидії дезінформації відмічав, що телеграм-канали поширюють відеоролик, на якому нібито представники угруповання ХАМАС висловлюють свою вдячність Президенту України Володимиру Зеленському за зброю, яка допомагає протистояти Ізраїлю.

Проаналізувавши відео, Центр повідомляє, що воно містить всі ознаки фейку. По-перше, відео активно поширюють російські ресурси та фейкові іноземні акаунти. По-друге, невідома дата, час та місце зйомки. По-третє, на відео не видно обличчя дійових осіб, що унеможливлює його верифікацію.

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак в інтерв'ю Politico заперечив участь України в постачанні зброї бойовикам в сектор Гази.

«Україна повністю контролює ситуацію. Я вважаю, що це черговий російський фейк… Чим більша брехня, тим легше людям в неї повірити», – зазначив Єрмак.

16000 російських фейків

Видання The Brussels Times відмічає, що пропагандистська машина кремля продовжує поширювати брехню, і вже, за даними робочої групи EU East Stratcom, зареєстровано та розвінчано понад 16 000 випадків дезінформації. Робоча група була створена ЄС у 2015 році як частина Європейської служби зовнішніх дій (EEAS). Його флагманський проект — база статей про фейкові новини. Від початку війни в Україні проєкт щотижня публікує новини про дезінформацію та маніпулювання інформацією з боку росії.

Фактчекери відмічають, що прокремлівські видання дезінформації не соромилися цинічно використати атаку ХАМАС, щоб провести хибну паралель між ХАМАС та Україною. Один із фігурантів кремлівського пропагандистського апарату заявив, що звірства ХАМАСу нагадують те, як українські так звані «нацисти» нібито погано поводилися з мирним населенням Маріуполя, яке підтримувало росію, та російськими військовополоненими.

Закликаючи до припинення вогню у війні Ізраїлю та ХАМАС, росія наклала вето на резолюції в Раді Безпеки ООН, які засуджують атаку ХАМАС. В цей ж час у Москві прийняли делегацію ХАМАС.

“Найважливішим для росії є глобальний конфлікт із США. Усе, що відволікає увагу від її неспровокованого вторгнення в Україну та зменшує підтримку України, служить її інтересам”, - зазначають бельгійські журналісти.

Фейк про рекрутингову кампанію “Азову” у Франції

“Центр протидії дезінформації” відмічає, що у соціальних мережах поширюють інформацію про те, що нібито батальйон «Азов» розпочав рекрутингову кампанію у Франції, шукаючи добровольців для участі у війні проти росії.
У повідомленні йдеться, що для цього навіть було створено відповідний сайт, на якому розміщена вся відповідна інформація.


“Насправді це вигадка російської пропаганди. По-перше, на офіційних сторінках батальйону відсутня інформація про початок рекрутингової кампанії у Франції. Крім цього, поштова адреса та факс згаданого сайту знаходяться в Німеччині, що також вказує на його фейковість”, - зазначають фактчекери.

Розповсюджуючи подібні фейки, ворог намагається дискредитувати українських військових та окремі бригади на міжнародній арені.

Дипфейк Залужного

7 жовтня телеграм-канали координовано почали поширювати діпфейки відеозвернення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, у яких він нібито закликає населення України вийти на площі своїх міст, а військових – не підкорятися «злочинним наказам» влади, пише “Центр протидії дезінформації”.


На дезінформаційному ролику Залужному підробили голос та міміку.

“Насправді це відеозвернення несправжнє. Воно було створене та поширене рашистами за допомогою технології діпфейк у Тік-Ток, X та Telegram. Автором цього «кіно» виступив TG-акаунт “Радіо Труха”, - зазначають фактчекери.
Головнокомандувач ЗСУ не виступав зі зверненням і не закликав до військового перевороту.

Розповсюджуючи подібні фейки, російські пропагандисти прагнуть посіяти панічні настрої серед населення та запевнити у розколі між владою і військовими.

Дипфейк (Deepfake) – це генеровані комп'ютером реалістичні зображення та відео, що базуються на реальному шаблоні. Цю технологію використовують для поєднання і накладення одних зображень та відео на інші зображення або відеоролики. Також за цією технологією можна підробити й голос.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую