ye-logo.v1.2

Розсилка з фейковими рецептами та дезінформація про мобілізацію: добірка тижня

Суспільство 1526
Чергова порція російської дезінформації
Чергова порція російської дезінформації. Фото: slovoidilo.ua

Роспропаганда вигадала фейк про каратин через спалах скарлатини

Напередодні дня пам'яті жертв Голодомору російські пропагандисти почали розсилати повідомленні, що нібито в Україні дефіцит їжі.

Фейкова розсилка Мінагрополітики

“Інститут масової інформації” повідомив про фейк, який поширюється в месенджері “Сігнал”. Мова йде про розсилку повідомлень із "рецептами" страв із лободи, кропиви та м'яса бобра нібито від Міністерства аграрної політики.

В повідомленні йдеться, що українські землі забруднені мінами, зерносховища знищені, їсти нема чого, тож Мінагрополітики підготували рецепти.

“Тримайте рецепт котлет із "лебеді" (ймовірно, лободи), супу з бобра, кропиви, ще одного з колорадських жуків, в'яленого м'яса собаки, різотто з голубом і так далі. Криві формулювання деяких слів та машинний переклад натякають на російськомовний оригінал цих текстів”, - зазначають фактчекери.

Крім того, про поширення аналогічного фейку за допомогою електронної пошти повідомив Центр протидії дезінформації.

Це фейк, Міністерство агрополітики України не робила розсилку. За допомогою цих фейків, російська пропаганда намагається посіяти паніку серед українців.

Варто зазначити, що цей фейк розсилали саме перед днем пам'яті жертв Голодомору. Згадка страв із лободи викликає чи не в кожного українця асоціації саме з тими трагічними часами.

Черговий фейк про мобілізацію

Проросійські телеграм-канали активно поширюють інформацію про те, нібито бійців спецпідрозділу «Кракен» відправлять у Закарпатську область для посилення там мобілізації. Пропагандисти також зазначають, що особливу увагу вони надаватимуть угорцям.



Як доказ рашисти також прикріплюють скріншоти нібито листування двох бійців «Кракена».

Центр протидії дезінформації повідомляє, що це фейк.

“Верифікувавши інформацію в Головного управління розвідки України, Центр повідомляє, що поширювана новина – це фейк російської пропаганди, мета якого дискредитувати спецпідрозділ «Кракен» і розпалити національну ворожнечу.
Наразі бійці спецпідрозділу «Кракен» знаходяться у зоні бойових дій, де виконують поставлені вищим військово-політичним керівництвом країни завдання, які сприяють звільненню українських територій від російської навали”, - йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, що російська пропаганда постійно створює фейки про мобілізацію в Україні.

Фейкове опитування

Деякі медіа, а також анонімні канали в Telegram поширили інформацію про те, що близько 30% молодих українців із лютого 2022 року переїхали до Росії. Про це, як вони повідомляють, нібито свідчить дослідження компаній Global Service і Euporean Migration Support Bureau, які анонімно опитали 6000 українців.

Нібито аргументами для переїзду стали відсутність мовного бар'єру для навчання, роботи та спілкування, простий порядок отримання посвідки на проживання та паспорта, уникнення мобілізації до Збройних Сил України.



Журналісти видання “Стоп Фейк” зазначають, що опитування вигадане.

Варто зазначити, що жоден із сайтів, які опублікували цю інформацію, не надав посилання на згадане «опитування». Журналістам StopFake також не вдалося знайти жодного схожого опитування. Все вказує на те, що інформація, яка поширюється в мережі, є цілковитою вигадкою.

Почнемо з того, що компаній, які займаються соціологічними дослідженнями, з назвою Global Service і Euporean Migration Support Bureau не існує. Більше того, назва Euporean Migration Support Bureau, найімовірніше, була написана з помилкою – Euporean замість European. Ця помилка характерна для всіх ЗМІ, які опублікували цю новину.

Насправді існує кілька структур зі схожою назвою, які займаються питаннями біженців, – це European Union Agency for Asylum і European Asylum Support Office (EASO). Однак жодна з цих відомих організацій не публікувала таких даних.
Не тільки дані, що поширюються в мережі, а й сам факт проведення такого дослідження викликає великий сумнів. Справа в тому, що самі ж російські ЗМІ пишуть, що в «опитуванні» брали нібито українці, «частина з яких виїхала на територію Криму або в колишні українські регіони, які згодом приєдналися до Росії за підсумками референдумів». За численними свідченнями біженців, вони були змушені виїхати на територію Росії через відсутність інших варіантів евакуації.

Фейк про епідемію скарлатини

У російськомовному сегменті соцмереж поширюють інформацію, що в семи областях України нібито оголосили карантин через поширення скарлатини. До публікацій додають скриншоти імовірного сюжету «ТСН» про запровадження карантину.

Це — фейк зазначають у “Детектор медіа”.

За даними проєкту VoxCheck станом на 21 листопада 2023 року в жодній області України не запроваджували карантин через скарлатину. У Міністерстві охорони здоров'я України повідомляли, що поширення захворювання не є надзвичайною ситуацією, скарлатина — сезонна хвороба, тож зараження в Україні реєструють щороку. Наприклад, за 10 місяців 2023 року у Києві зареєстрували 375 випадків скарлатини, із них найбільше — серед дошкільнят та учнів. Для порівняння у 2019 році у столиці зафіксували 1996 випадків скарлатини, а у 2020 році — 656 випадків.


Щодо світлин новинного сюжету, то вони скомпільовані. На це вказує декілька елементів: до прикладу, оформлення текстової плашки та шрифт відрізняються від оригінального, який використовують медійники «ТСН» для оформлення новинних матеріалів; а за допомогою зворотного пошуку в Google вдалося встановити, що кадри фейкового сюжету насправді належить серії інформаційних матеріалів про запровадження карантину у 2018 році через спалах грипу та у 2021 році — через спалах коронавірусу.

Пропагандисти віддавна спекулюють на темі охорони здоров'я, зокрема брешуть про «спалахи хвороб», задля того, щоби спровокувати паніку та недовіру до влади. Нібито українське керівництво не в змозі впоратися із забезпеченням гідного лікування або профілактики захворювань.

До речі, у Міністерстві охорони здоров'я пояснили, що скарлатина — гостре інфекційне захворювання, яке проявляється ураженням мигдаликів ротової порожнини та характерним висипом. У більшості випадків скарлатина починається раптово.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую