ye-logo.v1.2

Фейки за допомогою штучного інтелекту та маніпуляції про мобілізацію: добірка тижня

Суспільство 1773
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: interesnyefakty.org

Відеофейки, створені за допомогою штучного інтелекту, поширюють у Тік-Тоці.

Для створення фейків та розповсюдження їх в соціальних мережах пропагандисти почали використовувати штучний інтелект.

Фейки створені за допомогою штучного інтелекту

Освітній портал “Нота Єнота” написав відразу про два фейка, які були створені за допомогою штучного інтелекту.

Перший дипфейк розповсюджуються у соціальній мережі “Тік-Ток”. Це відеоролик, створений за допомогою штучного інтелекту, який набрав понад мільйон переглядів та отримав понад тридцять тисяч лайків.

На відео телеведуча телеканалу “1+1” Алла Мазур розказує про те, що нібито одіозний нардеп Микола Тищенко пропонує підняти тарифи для населення удвічі. Також у ролику йдеться, що нібито громадська організація "Сильна Україна" зареєструвала петицію про позбавлення Тищенка мандату народного депутата, конфіскацію його майна на користь Збройних Сил України та його відправлення на фронт. Щоб проголосувати за петицію, слід перейти на конкретний телеграм-канал.

Інформація про подібне підвищення тарифів не має жодного підтвердження.

Фактчекери зазначають, що акаунт, який розповсюдив це відео, регулярно поширює фейки. Наприклад, про заборону вживати каву, соціальну програма на заправках, знижки українцям у Польщі тощо. Усі відео зроблені на основі справжніх відео з телеканалу “1+1”, але на них накладено фейкову звукову доріжку, згенеровану штучним інтелектом. Озвучена інформація - фейк, створений з метою привернути увагу, ввести в оману і підписати на анонімний телеграм-канал.
У ролику наявне посилання на телеграм-канал з промовистою назвою “Правда”, котрий має понад 143 тисячі підписників. Це анонімний-телеграм-канал, який поширює як новини, так і фейкові і маніпулятивні повідомлення.
Такі відео розраховані на людей з низьким рівнем критичного мислення. Їх поширюють задля просування анонімних низькоякісних телеграм-каналів і дискредитації влади.

Крім того, в мережах активно поширюється фотофейк, згенерований штучним інтелектом. Світлину розповсюджують з підписом «Авдіївка просить молитви…» - і люди поширюють.

Фактчекери зазначають, що світлина має купу невідповідностей. Зокрема, прапор на руці дівчини синьо-жовто-синій або жовто-синій. В українському прапорі синій колір зверху, жовтий - знизу. В Україні інша військова форма, ніж вдягнена дівчинка. Ще можна звернути на пальці на руках. Їх п'ять на одній руці, але немає великого пальця.
На світлині зображений хрест, який не притаманний Україн, який схожий на португальський. Фейк розраховано на виявлення вразливої аудиторії, якою можна маніпулювати на релігійних почуттях, а також за допомогою таких фейків розкручують групи і сторінки у соціальних мережах.

Фейкова листівка

У соцмережах від імена міністерства оборони України поширюють «агітаційні листівки» з закликами до людей літнього віку мобілізовуватися до лав Збройних сил. Такі «агітки», за твердженнями пропагандистів, начебто почали з'являтися в Києві.


Як зазначає паблік “По той бік новин” листівки - фейк. Ніяких агітацій з подібним змістом у столиці не роздають. Цей фейк є частиною російської інформаційної кампанії щодо «насильницької мобілізації» в Україні.

На те, що це фейк вказують також різні шрифти і кольори, що відрізняються від офіційного "брендбуку" ЗСУ.
Фактчекери зазначають, що фейкову листівку в соціальних мережах активно почали поширювати й українці, які повелись на дезінформацію.

Раніше російська пропаганда поширювала інформацію про фейкову агітаційну листівку з Президентом України Володимиром Зеленським та Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, у яких українців закликали «зробити правильний вибір»

Фейк про мобілізацію учнів

“Центр протидії дезінформації” повідомив про маніпуляцію, яку поширюють в соціальних мережах.

Деякі телеграм-канали поширюють дезінформацію щодо нібито мобілізації українських підлітків, з посиланням на статтю на сайті «ТСН» про те, що школи та університети до першого грудня мали подати в ТЦК та СП списки учнів, яким виповнюється 17 років.

Насправді це маніпуляція, оскільки мова йде не про мобілізацію, а про військовий облік громадян України, які досягли 17-річного віку. Окрім цього, навіть той порядок військового обліку, що діяв з 2016 року та втратив чинність, також передбачав подачу списків призовників, що досягли 17 років. Вони подавалися до районного (міського) військового комісаріату відповідною установою (організацією).

“З метою поширення панічних настроїв серед українського населення пропагандисти взяли діючу постанову №921, що містить ту ж саму норму щодо порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних та видали її за щось нове”, - зазначають фактчекери.

Фейк про повістки в “Дії”

Російські пропагандисти продовжують поширення фейків про розсилання українцям повісток у додаток “Дія”.

Видання “Вокс Чек” розповідає, що пропагандисти поширили відео, на якому нібито зображена повістка, яка прийшла через портал державних послуг «Дія». Сама повістка — фейк.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров неодноразово заявляв, що повістки через «Дію» приходити не будуть. У сервісі немає будь-яких послуг чи сповіщень щодо військового обліку.

«Повістка», яку показують у відео, має кілька помилок. Зокрема, у ній вказано ім'я та по батькові, але не згадується прізвище. У фейковій повістці вказано, що її отримувачу треба з'явитися у військовий комісаріат. 23 лютого 2022 року, згідно з постановою Кабінету міністрів України, комісаріати переформатували в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). При цьому на зображенні вказано, що дані в повістці оновлювалися в жовтні 2023 року.

Справа і зліва від фейкової повістки видно краї інших документів, це означає, що «повістка» має бути в розділі «Документи», а не в розділі «Повідомлення».

Скоріше за все, «повістка» у відео — намальована картинка, яку вивели на екран мобільного телефону під виглядом повістки. Помітно, що герой відео не торкається екрану пальцями, аби фейкова повістка залишалася на весь екран.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую