ye-logo.v1.2

Вплив роспропаганди за кордоном через зірок та блогерів: добірка тижня

Суспільство 2028
Добірка дезінформацій за кордоном
Добірка дезінформацій за кордоном. Фото: detector.media

Для дискредитації Володимира Зеленського пропаганда використала сервіс Cameo.

Російська пропаганда активно використовує різноманітні застосунки, створені для розваг, для поширення пропаганди.

Проросійські пропагандисти обманом змусили кількох американських знаменитостей записати відео, яке потім було підроблено та використано для спроби дискредитувати президента України Володимира Зеленського. Про це повідомляють іноземні видання з посиланням на звіт Центру аналізу загроз Microsoft.

Пропагандисти використовували відео, записані знаменитостями на замовлення на спеціалізованій платформі Cameo, для дискредитації президента України. Так, у липні 2023 року росіяни почали поширювати в соціальних мережах відео, на якому актор Елайджа Вуд, відомий за роллю Фродо у “Володарі перснів”, звертається до такого собі «Владіміра» і закликає його почати лікування від алкогольної та наркотичної залежності. Росія використала це відео, щоб очорнити Зеленського, якого пропагандисти намагаються видати за «неонациста, який вживає наркотики».

Фактчекери знайшли мінімум шість американських знаменитостей — Елайджа Вуд з "Володаря перснів", колишня дружина Елвіса Преслі Прісцилла Преслі, актор "У всі тяжкі" Дін Норріс, актор серіалу "Офіс" Кейт Фланнері, актор "Скраби" Джон Макгінлі і басист System of a Down Шаво Одаджян, яких використали росіяни за допомогою сервіса Cameo.

Також використали й відео з боксером Майком Тайсоном, але в цьому випадку аудіо замінили на музику, а про Зеленського зробили текстове повідомлення.

Всі відео потім російські пропагандисти поширювали нібито як заклик зірок Голівуду до Зеленського з проханням “відправитись на лікування від залежностей”

Cameo — платформа, на якій користувачі можуть заплатити за звернення від відомих людей. Зазвичай сервіс використовують для привітань друзів чи родичів з Днем Народження чи іншими святами. Але росіяни використали його у пропаганді. У випадку з Елайджею Вудом записати відео з повідомленням коштує від 340 доларів.

Таким чином, пропагандисти провели кампанії з дискредитації Президента України, щоб поширити негатив до українців в світі та зменшити допомогу нашій країні.

Польські блогери

На третьому місці серед найбільш коментованих ютуб-каналів у Польщі “Дикий тренер” (“Dziki Trener”). Зараз блогер просуває емоційну позицію щодо актуальних соціально-політичних питань — від цінностей сучасної молоді до (не)вдячності українських біженців. Він відомий своєю праворадикальною позицією і тим, що від самого початку повномасштабного вторгнення поширював мову ворожнечі проти українців під виглядом турботи про поляків, пишуть видання “Тексти”.

“Формат “голови, що говорить”, найгарячіші соціальні проблеми, 777 тисяч підписників і третє місце серед ютуб-каналів Польщі за кількістю коментарів — яскравий приклад ефективно-агресивного політичного блогерства”, - розповідають журналісти про польського блогера.

Його контент просуває сам ютуб, пропонуючи, зокрема, переглянути відео “Поляки дають на себе впливати”, “Українська вдячність” або “Польсько-українська дружба”. І хоча запит на новинний контент у Польщі не такий великий як в Україні, проте інформаційні блогери знаходять свою нішу.

Ще один приклад - Войцех Цейровський (Wojciech Cejrowski) - польський журналіст й сатирик. Колись відомий як мандрівник, він має канал з 630 тисяч підписників. Та більшість його відео вже давно не про мандри, а про НАТО й геополітику. Його висловлювання та цитати гарантували йому славу праворадикала та кілька згадок у “Коричневій книзі” (проєкт асоціації “Ніколи знову”, у межах якого збирають усі свідчення расизму, ксенофобії та дискримінації в Польщі).

“НАТО, ХАМАС, зростання цін на бензин і штучний інтелект у школі — типовий набір тем успішного блогера-мандрівника в гавайській сорочці. У своєму відео Цейровський міг виправдовувати рішення путіна розпочати війну, звинувачуючи Польщу та країни Заходу. Ще до початку повномасштабного вторгнення він поширював тези, що “мета путіна — це Україна, а мета Байдена — це війна”, - зазначають аналітики.

В ефірі на радіо коментував інформацію про 100 тисяч українців у Варшаві таким чином: “Якщо у Варшаві є хоча б один безробітний, це означає, що українців забагато”.

А деякі його цитати цитати розліталися російськими медіа під заголовками “У Польщі визнали, що НАТО — фікція” або “У Польщі оцінили воєнний потенціал росії та України”. Відео Цейровського продовжує просувати ютуб.

І цілому в Польщі на ютуб більш популярний розважальний, а не політичний контент.

Із 1 листопада 2022 року по 31 березня 2023 року Інститут моніторингу медіа та Асоціація «Демагог» зафіксували майже 300 тис. публікацій і коментарів, спрямованих проти України та українців у Польщі. Тобто йдеться про публікацію в середньому 84 одиниць контенту на годину. І хоча в цьому випадку досліджували твіттер і фейсбук, ці тези також мігрують у відеоформат ютубу.

Маніпуляція про Гонсало Ліру

У соціальних мережах та на проросійських сайтах поширюють інформацію про те, що американського блогера з проросійськими поглядами Гонсало Ліру нібито катують в українському СІЗО, пише видання “Стоп Фейк”.

Першим цю інформацію на своїй сторінці у X (Twitter) опублікував одіозний американський блогер Такер Карлсон, який є прихильником Дональда Трампа і критикує виділення будь-якої допомоги для України.

Сайт “Є ye.ua” раніше писав,як Такер Карлсон випустив епізод про дамбу на Каховській ГЕС, якій розповідав, що нібито дамбу підірвали українці, а американський уряд контролює медіа та приховує від американців «важливі історії». Відео поширив серед інших Ілон Маск, а станом на зараз його подивилися вже більш ніж 50 мільйонів разів.

Нещодавно Карлсон запросив до свого шоу канадського міжнародного юриста Боба Амстердама, який розповідав про нібито «кримінальну» діяльність Православної церкви України.

І ось знов дезінформація, яка стосується України.

«Гонсало Ліра — американський громадянин, якого з липня катують в українській в'язниці через те, що він критикував Зеленського. Офіційні особи Байдена схвалюють це, тому що вони хотіли б застосувати той самий стандарт тут. ЗМІ згодні», – пише Карлсон.

Слідом за Карлсоном американський мільярдер і очільник компанії X (Twitter) Ілон Маск вимагав пояснень від української сторони через арешт «американського громадянина» на території України.

«Американський громадянин сидить у в'язниці в Україні після того, як ми відправили їй понад 100 мільярдів доларів? Чи є у цій історії щось більше, ніж просто критика Зеленського? Якщо це все, то ми маємо серйозні проблеми», — написав Маск. Також Маск звинуватив Україну в «передбачуваних тортурах» Гонсало Ліри.

Насправді не існує жодних доказів того, що стосовно Гонсало Ліри застосовувалися будь-які тортури. Американського блогера було заарештовано 1 травня 2023 року в Харкові за порушення статті 436–2 Кримінального кодексу України — виправдання російської агресії проти України. Представники Служби безпеки України (СБУ) заявили, що дії українських правоохоронців щодо арешту проросійського блогера Гонсало Ліри здійснювалися строго відповідно до закону.

«Ліра, який має подвійне громадянство Чилі та США, був заарештований у Харківській області за пропаганду російської агресії в Україні та поширення прокремлівських ідей у соціальних мережах. Розслідування показало, що відеоролики Ліри заперечують російські воєнні злочини та виправдовують російську агресію. Ліра стверджував, що країна обстрілює свою власну територію, а країною править неонацистський режим», — заявили правоохоронці.

СБУ задокументувала діяльність Ліри та вручила блогеру повідомлення про підозру. У травні 2023 року суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави. Спочатку його відпустили під домашній арешт після внесення застави, але в липні знову заарештували під час спроби перетину кордону з Угорщиною на мотоциклі. Наразі Ліра перебуває у слідчому ізоляторі в Харкові. Його судове засідання призначено на 21 грудня 2023 року.

Зазначимо також, що Гонсало Ліра заперечував факт масових вбивств мирних жителів у Бучі та інших українських містах, розкривав місцезнаходження західних журналістів та українських військових, їхні особи. Крім того, за словами видання The Daily Beast Гонсало Ліра звинуватив Україну в тому, що на неї напала Росія, назвавши цю війну «одним із найблискучіших вторгнень у військовій історії».

Чергова фейкова реклама

Проросійські ресурси поширюють відео зовнішньої реклами нібито від CNN з текстом «З Києвом все скінчено. Зупиняться росіяни на цьому чи підуть далі?». За словами пропагандистів, така реклама з'явилася у Нью-Йорку.
Але це фейк, пише “Центр протидії дезінформації”.


“Верифікувавши інформацію в Міністерство закордонних справ України, ЦПД повідомляє, що це фейк пропагандистів, мета якого створити ілюзію втоми від України з боку західних країн-партнерів. Окрім цього, на офіційних ресурсах телеканалу CNN відсутні бодай якісь згадки про цю рекламу”, - зазначають фактчекери.

Використовуючи підроблені сюжети та публікації авторитетних закордонних видань з позитивним іміджем, російські пропагандисти намагаються надати своїм фейкам більше достовірності та вплинути на підтримку України за кордоном.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую