ye-logo.v1.2

Російські маніпуляції навколо падіння літака під Бєлгородом та фейк про ураження Хмельницької АЕС: добірка тижня

Суспільство 1300
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: slovoidilo.ua

Масове створення фейків - тактика російських пропагандистів.

Російські пропагандисти на важливі для них теми намагаються поширювати велику кількість різноманітних дописів та фейків, щоб ставити під сумнів заяви українців.

Російські фейки навколо падіння літака під Бєлгородом

24 січня у Бєлгородській області розбився літак Іл-76. Генштаб Збройних сил України з цього приводу заявив: “Збройні сили України вживають усіх заходів для захисту України та українців. Неспроможність противника досягти будь-яких результатів на полі бою, продовжує його стратегію терору, зокрема і на Харківському напрямку. Застосування ракетного ураження з метою знищення Харкова та вбивства цивільних ми бачимо і в інших містах України”, – йдеться у повідомленні Генштабу ЗСУ.

Задля зменшення ракетної загрози, Збройні Сили України не тільки контролюють повітряний простір, а й детально відстежують точки запусків ракет та логістику їх постачання, особливо, з застосуванням засобів військово-транспортної авіації.

У міноборони рф стверджують, нібито в літаку "перебували 65 полонених українських військовослужбовців", а також шестеро членів екіпажу і троє супроводжуючих.

Одразу в мережах з боку росії з'явилась купа фейків та неправдивої інформації навколо збиття літака.

Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов повідомив, що обмін полоненими між Росією та Україною мав відбутися 24 січня. Але список нібито загиблих в літаку українських полонених, який почали поширювати російські пропагандисти, містив прізвища вже обміняних військових. Тож сам список є неправдивим.

Пройшло вже три дні з дня збиття літака, але кадрів з десятками тіл загиблих у літаку так і не має.

Варто зазначити, що Україна закликає створити міжнародну комісію, яка б встановила всі обставини збиття літака та деталей польоту включно з вантажем та екіпажем, однак, росія проти.

Фактчекери освітнього проєкту “Нота Єнота” зазначають, що скоріше за все літак вилетів з Бєлгорода та летів на схід, тобто від кордону з Україною, а не навпаки, як стверджували росіяни.

“У своєму твітері звільнений з полону Максим Колесніков, звернув увагу на те, що у заявах російського міоборони не сходиться. Коли його перевозили з літаком з Брянська до Білгорода, то на 50 полонених було "десь 20 рил воєнної поліції". вороже міноборони заявляє про трьох охоронців, що на 65 полонених звучить дуже дивно”, - зазначають фактчекери.

Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов розповів, що наразі відсутня достовірна та вичерпна інформація з приводу того, хто саме міг насправді перебувати на борту російського військово-транспортного літака Іл-76, який розбився у РФ 24 січня.

Але росіяни відразу включили пропагандистську машину з великою кількістю фейків, що ставить під сумнів їх заяви про полонених.

Фейк про позбавлення громадянства

Російські ресурси поширюють черговий пропагандистський наратив про нібито намір України позбавити громадянства жителів усіх тимчасово окупованих територій.

За їхньою логікою, це означатиме фактичну відмову Києва від територій, захоплених російськими військами.

Крім того, російська пропаганда стверджує, що українського громадянства будуть позбавлені командувачі ЗСУ, які вчилися на території рф.

У Центрі протидії дезінформації РНБО зазначають, що вигадки росіян не мають нічого спільного з дійсністю.

“Україна не визнає та ніколи не визнає примусову паспортизацію українців на окупованих територіях. Люди, яких ворог змушує отримувати російські паспорти, залишаються виключно громадянами України”, - зазнчають у ЦПД.

Зараз у Верховній Раді розглядаються зміни в законодавство, які дозволять позбавляти українського громадянства тільки тих, хто добровільно отримав російський паспорт чим фактично відмовився від українського громадянства.

Фейки про літаки F-16

У мережі поширюють інформацію нібито в Україну прибули перші винищувачі F-16 у розібраному вигляді. Автор посту зазначає, що на озброєння літака можливо підуть ракети класу «повітря – повітря» AIM-120D, які здатні знищувати повітряні цілі на відстані від 150 до 180 кілометрів.

Утім, подібне твердження безпідставне. За офіційною інформацією, в Україні наразі немає винищувачів F-16, зазначає “Вокс Чек”.


Імовірним першоджерелом цієї інформації є російський пропагандистських телеграм-канал, який опублікував пост про те, що з Польщі до України нібито в'їхали дві вантажівки з літаками F-16 у розібраному вигляді. Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат вважає такі повідомлення безпідставними, зазначаючи, що переміщення літаків F-16 на територію України відбудеться тільки після відповідної підготовки інфраструктури та персоналу.

Ще один фейк на цю ж тему.

В соцмережах поширюють відео, як нібито перша українська пілотеса літає на F-16. У пості стверджують, що жінка успішно пройшла навчання та воюватиме на винищувачі F-16.

Утім, це — неправда. Жінкою на відео є американка Медісон Марш. Пілотеса не буде воювати в Україні на винищувачі F-16.



Володимир Зеленський вважає, що перші літаки F-16 ймовірно прибудуть в Україну у 2024 році. На пресбрифінгу 4 січня 2024 року спікер Пентагону Патрік Райдер зазначив, що чітких дат для надання літаків немає — навчання може тривати від 5 до 8 місяців. За словами Юрія Ігната, підготовка пілотів до пересадки на F-16 у Британії може тривати до 2-х років, а у США, імовірно, до кінця 2024 року. У Данії українські пілоти вже тренуються на винищувачах, очікується, що саме звідти літаки приїдуть найшвидше.

Уряд Данії планує поступово передати Україні 19 винищувачів F-16, а Нідерланди готують до передачі перші 18 літаків (всього Нідерланди можуть надати до 42 літаків). Наразі до коаліції винищувачів входять 13 країн, частина з них безпосередньо надасть Україні літаки, інші готуватимуть пілотів та наземний персонал.

Основним озброєнням винищувачів F-16 є ракета «повітря – повітря» AIM-9X. Також використовуються ракети класу «повітря – повітря» AIM-7 та AIM-120 AMRAAM, які в останній модифікації у режимі самонаведення можуть вражати ціль на відстані 180 кілометрів. За словами Юрія Ігната, Україні необхідні винищувачі F-16, щоб вражати ворога з повітря, відтісняти російську авіацію від кордонів України та знищувати дрони.

Фейк про придбання урану

Африканське медіа Sene News з посиланням на африканського військового написало, що Президент Володимир Зеленський начебто планує закуповувати уран у Нігеру для виготовлення ядерної зброї.

Також видання зазначило, що в листопаді 2023 року міністр оборони Рустем Умєров буцімто таємно відвідав Нігер для укладення контракту на закупівлю урану. Насправді це черговий фейк російських пропагандистів, оскільки в листопаді 2023 року Умєров не відвідував континент, що унеможливлює підписання бодай якихось контрактів.



Це вже не перший випадок поширення фейків про родину Зеленських африканськими ЗМІ, зазначають у “Центрі протидії дезінформації”.

Фейк про ураження блоку Хмельницької АЕС

Сайт “Є” ye.ua вже цього тижня писав, шо українці почали отримувати фейкові смс-повідомлення нібито від ДСНС, у яких міститься електронний план евакуації мешканців. В повідомленнях йдеться нібито, що ворожим авіаударом було пошкоджено один з блоків Хмельницької АЕС.

Російські кібершахраї пропонують перейти за посиланням та завантажити його до себе на пристрій. Державна служба з надзвичайних ситуацій України офіційно повідомила, що не здійснювала розсилку цих повідомлень, а переходити за посиланнями вкрай небезпечно.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую