ye-logo.v1.2

Роспропаганда за кордоном: тези про Маріуполь та фейки про біженців

Суспільство 1496
Добірка російської дезінформації за кордоном
Добірка російської дезінформації за кордоном. Фото: ілюстративне slovoidilo.ua

Понад 350 російських лобістів у Німеччині, Франції, Італії виявили дослідники Інституту інноваційного врядування.

Російські пропагандисти намагаються просувати в інформаційному полі країн Євросоюзу, що вони нібито відбудовують окуповані території.

Окупанти просувають у медіа власні наративи про Маріуполь

Окупанти в останній час намагаються просувати для іноземців наратив нібито “росія відбудовує Маріуполь”.

Спочатку в італійському місті Модена планували провести виставку про "розквіт" Маріуполя. В українському МЗС назвали це провокацією. Згодом міська влада Модени скасувала дозвіл на проведення цього дійства.
Ще один приклад - репортаж журналіста німецького каналу "ZDF” з окупованого міста.

Центр протидії дезінформації розповів, що репортаж з тимчасово окупованого Маріуполя, у якому журналіст Армін Кьорпер розповідає про «відбудову» міста.


За його словами, у Маріуполі ведеться активне відновлення вулиць, шкіл, житлових будинків та цілих кварталів. У місті є світло, опалення та інтернет, працюють магазини й ресторани, а ще – розростається великий місцевий цвинтар.

Проте журналіст чомусь не розповів, хто зруйнував ці самі вулиці, школи, житлові будинки і квартали. Не йде мови про те, чому цвинтар такий великий і хто у цьому винен, не згадуються всі вбиті російськими окупантами цивільні, як і те, що на Драмтеатр впала російська бомба.

Сюжет німецького телеканалу є невдалим прикладом «нейтральної журналістики», яка неможлива у цій війні, де чітко зрозуміло, хто є агресором і терористом.

До того ж Армін Кьорпер порушив українське законодавство, приїхавши у місто без дозволу України. 

"ZDF” – велике європейське ЗМІ, де з'явилася російська пропаганда від голови їхнього московського офісу. Нема жодного сумніву, що це не просто так і що там точно десь російські гроші побували. Росіяни в такий спосіб поки що пробним камінням, але будемо сподіватися, що й останнім, відкрили двері до російської пропаганди безпосередньо в європейських ЗМІ", – зазначив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, пише 24 канал.

За словами Андрющенка, даний репортаж переповнений російськими наративами.

"Цим репортажем вони хотіли показати, мовляв, можуть вмикатися безпосередньо з площі Свободи. Основні наративи, які він доніс, що Маріуполь "відновлюється", це не "примара" і там "усе гаразд". А другий момент – журналіст повторив, що вони спокійно приїхали, за ними ніхто не слідкує, ніхто не контролює їхню так звану журналістську діяльність. Це все перекреслює реальність", – зауважив посадовець.

Це за собою тягне наступні спроби знімання пропаганди і транслювання її у ЗМІ. Тому наразі важлива реакція як збоку Німеччини, безпосередньо каналу, так і з боку українських посадовців.

"Наше МЗС плідно працює ще з випадком в Італії. Але хотілося б побачити реакцію прикордонників, оскільки ці журналісти незаконно потрапили у Маріуполь, це було не через кордон України. А тому це є прямим порушенням. Ми впевнені, якщо почне по-справжньому палати земля під цим німецьким пропагандистом, то бажання знімати такі сюжети відпаде", – додав Андрющенко.

Фейк про біженця та зламану статую

В анонімних телеграм-каналах поширюють відеосюжет нібито від європейського медіа Euronews, у якому йдеться, що український біженець у паризькому музеї зламав статую шведської мисткині Анни Удденберг «Подорож до самопізнання», зімітувавши з нею статевий акт. Видання “Детектор медіа” пише, що це фейк.


Фактчекери зазначають, що Euronews не створювало такого сюжету, а ролик просто змонтували з різноманітних фото та відео, котрі не пов'язані між собою. Наприклад, жодної інформації щодо такого інциденту не вдалося знайти на офіційних сторінках медіа в соціальних мережах: на сайті медіа, у фейсбуці, інстаграмі, Х (раніше твітер) та ютубі.

За допомогою зворотного пошуку в Google з'ясувалося, що всі кадри, використані у так званому сюжеті, можна знайти у вільному доступі. До того ж, згідно з інформацією, викладеною в ролику, статуя була пошкоджена та в неї відламалися кінцівки (рука та нога). Однак на відео цього не продемонстрували. Жодної додаткової інформації про нищення скульптури в інших медіа не знайшлося.

Російські пропагандисти продовжують атакувати українських біженців, намагаючись представити їх як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, щоб зменшити підтримку України.

Черговий фейк про мобілізацію за кордоном

Низка користувачів мережі розповсюджує «лист» нібито Посольства України у Німеччині, в якому українські дипломати просять німецьких колег надати дані про всіх повнолітніх чоловіків, які брали участь у мітингах – буцімто для складання списків до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Деякі користувачі мережі запевняють , що такі списки потрібні Службі безпеки України для подальшої екстрадиції на батьківщину українців, які проживають за кордоном.


Це дезінформація, вважає видання “Стоп Фейк”.

Насправді «документ», що шириться мережею, є підробкою. Про це на своїй верифікованій сторінці у Facebook заявив Олексій Макеєв, Надзвичайний і Повноважний Посол України у ФРН.

Посол звернув увагу на те, що багато фактів вказують на фейковість документа: по-перше, зловмисники для створення фейку використали неправильний бланк і замість реєстраційного номера вказали «випадковий набір цифр»; по-друге, у тексті «листа» — безліч орфографічних помилок, що є неприпустимим для документів такого рівня; по-третє, зловмисники неправильно вказали назву адресата: замість «Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини» у фейковому листі фігурує «Міністерство закордонних справ ФРН».

Зазвичай українське посольство в Німеччині послуговується у своєму листуванні з німецькими відомствами німецькою мовою. Очевидно, для створення фейку зловмисники навмисно використали українську мову з метою дезінформування насамперед українців.

Щодо змісту листа, то в Посольстві України в Німеччині категорично спростували інформацію про те, що українська сторона нібито збирає дані про чоловіків, які беруть участь у мітингах.

«Із недолугого фейку слідує, ніби ми просимо Німеччину надати нам відомості навіть не про українців, а взагалі про всіх повнолітніх чоловіків, які беруть участь у якихось там мітингах», – йдеться у дописі Макєєва, – «Жодних таких відомостей ми не збираємо і збирати не плануємо. Є важливіші завдання».

Фахівці Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України також звернули увагу на цей фейк. Там вважають, що у такий спосіб російські пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українців, зокрема, в Німеччині.

Рослобісти у Франції та Німеччині

Понад 350 російських лобістів у Німеччині, Франції, Італії виявили дослідники Інституту інноваційного врядування (IIG), пише Радіо Свобода.

У звіті Інституту інноваційного врядування йдеться про методи впливу росії на ЄС, а також про протидію російській пропаганді в Європі.

Представники Інституту інноваційного врядування для дослідження обрали три європейські країни – Німеччину, Францію, Італію, щоб вивчити російський вплив. Ці країни важливі для України, як в контексті військової допомоги, так і перебувають під особливим поглядом Росії, щоб туди інфільтрувати своїх агентів.

Російські агенти діють у середовищі російських культурних центрів та організацій, при російських церквах, аналітичних дослідницьких центрах, а також при філіях російських організацій.

Вони виступають на дискусійних майданчиках, у медіа, поширюючи корисні для росії наративи.

У серпні 2023 року, нагадують у звіті дослідники IIG, колишній президент Франції Ніколя Саркозі «шокував громадськість» заявами про необхідність компромісів із росією, припинення переговорів про постачання зброї Україні та заперечення факту незаконної анексії Криму і необхідності повернення півострова до складу України.

Такі тези озвучує не лише Саркозі.

«У Франції є широкі мережі аналітичних центрів, переважно військового спрямування, де навіть колишні співробітники спеціальних служб Франції готові виступати з проросійських позицій і багато дослідників на це звертають увагу. Попри те, що це важливий стратегічний напрямок, росіянам вдається просувати свої ідеї серед цих людей», пояснює Олексій Набожняк, експерт і дослідник російської пропаганди й впливу.

Особливістю роботи російських агентів у Франції є те, стверджують дослідники IIG, що російські спікери здатні напряму доносити свої думки до французького суспільства.

Багато французьких телеканалів, згідно зі звітом Інституту інноваційного врядування, є лояльними до росії, користується можливістю поїхати на тимчасово окуповані росією українські території, щоб зняти сюжети про те, як росія «відбудовує» Донбас.

Нині Франція для росії більш перспективна країна для впливу, ніж Німеччина. Адже Німеччина, як наголошує дослідник, більш рішуче відмовляється від економічної залежності від рф. У Німеччині найбільшою загрозою, наголошує Олексій Набожняк, є партія «Альтернатива для Німеччини», націоналістична та право-популістська проросійська політична партія.

Основна ідеологія партії спрямована проти євроінтеграції та проти імміграції іноземців. Вже опубліковано чимало розслідувань про те, як ця партія заробляє за допомогою російських впливів.

«Особливістю російського впливу у Німеччині є наявність цілої низки так званих рухів за мир, які під різними соусами продають необхідність того, що потрібно йти на переговори, зменшувати військову підтримку Україні.

Представники цих рухів прихильники комуністичних ідей або мають афілійованість із проросійськими організаціями.

“Агент впливу” Такер Карлсон у рф

Видання “Детектор медіа” пише, що ексведучий телеканалу Fox News Такер Карлсон взяв інтерв'ю у володимира путіна в москві.

Такера Карлсона звільнили з Fox News за поширення фейків, у в тому числі про Україну. Тепер він має шоу на Youtube та активно поширює проросійські наративи.

Сайт “Є ye.ua” раніше писав, як Такер Карлсон випустив епізод про дамбу на Каховській ГЕС, якій розповідав, що нібито дамбу підірвали українці, а американський уряд контролює медіа та приховує від американців «важливі історії». Відео поширив серед інших Ілон Маск, а станом на зараз його подивилися вже більш ніж 50 мільйонів разів.

Карлсон неодноразово поширював російські наративи про Україну, брав інтерв'ю'у прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана і ось тепер приїхав до росії.

«Ми в москві цього вечора. Ми тут, щоб узяти інтерв'ю у президента росії володимира путіна. Ми зробимо це незабаром», — сказав Карлсон. Він додав, що готувався до інтерв'ю з путіним кілька місяців.

Колишній ведучий програми «Такер Карлсон сьогодні ввечері» також заявив, що Ілон Маск пообіцяв не блокувати інтерв'ю з путіним на платформі X.

Як зазначає Newsweek, про те, що Карлсон відвідав москву, повідомили російські ЗМІ, які помітили його в Большому театрі.

Анонс про інтерв'ю Такера Карлсона зібрало вже 50 мільйонів переглядів. А його публікація та просування у соціальній мережі Ілона Маска дозволить просіянам збільшити вплив пропаганди на американців.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую