ye-logo.v1.2

Чергові фейки про мобілізацію та українських військових: добірка тижня

Суспільство 1339
Чергова порція російських фейків
Чергова порція російських фейків. Фото: ілюстративне interesnyefakty.org

Мінцифра обіцяє, що повісток у "Дії" не буде

Російські пропагандисти цього тижня створювали основні фейки про мобілізацію та українських військових.

Фейк про тіла на березі Дніпра

Освітній портал “Нота Єнота” розповідає, що в соцмережах поширюють дописи, що біля Дніпра нібито знайшли мішки з українськими військовими.

Фактчекери зазначають, що повідомлення неправдиве. Адже джерело, яке поширює інформацію - фейсбук-сторінка, що створена 24 лютого 2022 року. Сторінка у Facebook мімікрує під українську, а поміж патріотичного контенту закидає російські фейки.



Сама інформація про речі військових (наголошуємо - не тіла військових, а речі військових), яких знайшли на території рибгоспу у Дніпропетровській області - правдива. Але це трапилося у 2018 році. Тоді ж стосовно поліція почала розслідування цього випадку.

Фото, яким ілюструють новину, насправді зроблено у Бучі 8 квітня 2022 року, де розпочалася ексгумація тіл, похованих у братській могилі під час російської окупації.

Скомпільовану новину поширили через підконтрольний пропагандистам сайт, а паралельно поширюють у різні групи в соціальних мережах. Робиться це на тлі інших ворожих фейків з постановочними відео нібито нехтування тілами українських військових.

Фейк про блокування карток ухилянтів

Російські пропагандисти почали поширювати дописи, що нібито “Ощадбанк” почав блокувати картки українцям, які не з'явились у ТЦК, пише видання "Стоп фейк".


«Український Ощадбанк почав блокувати рахунки ухилянтам», – така інформація масово поширюється в мережі. На підтвердження цього користувачі діляться фотографією екрану телефону, на якому видно СМС-повідомлення від Ощадбанку: «Ваша картка заблокована через неявку в ТЦК. Більше інформації ви можете дізнатися в ТЦК, в якому перебуваєте на обліку».

Спочатку ця фотографія почала поширюватися анонімними Telegram-каналами та в проросійських групах у Facebook.

Журналісти StopFake звернулися за коментарем до пресслужби акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України», щоб дізнатися, чи справді Ощадбанк розсилає СМС-повідомлення клієнтам, які не з'явилися до ТЦК.

Начальник управління зі зв'язків із громадськістю та ЗМІ Леонід Зябрев відповів, що зазначена інформація не відповідає дійсності – Ощадбанк такі оголошення не розсилає.

Наразі блокування рахунків тим, хто ухиляється від призову, неможливе – для цього немає жодних юридичних підстав. Найімовірніше, це зображення було відредаговано зловмисниками з метою дискредитації мобілізаційного процесу в Україні.

Маніпуляція про повістки у “Дії”

У мережі поширюють інтерв'ю міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова для Forbes. У ньому він нібито завуальовано повідомляє про створення військового електронного кабінету та розсилання повісток у «Дії».
Однак це — фейк, пише "Вокс Чек".

Гіпотетична поява військового квитка у «Дії» не означає автоматичного створення військового електронного кабінету та надсилання повісток у додатку. Пресслужба Мінцифри спростувала інформацію про розміщення військового квитка, військового е-кабінету та повісток у «Дії».

7 лютого 2024 року Forbes опублікували інтерв'ю з віцепрем'єр-міністром України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим. У ньому він повідомив про можливу появу військового квитка у застосунку «Дія». Проте він одразу зазначає, що, найімовірніше, цього не буде. Міністр уточнив, що над проєктом працюють окремо і буде правильно, якщо Міністерство оборони України повідомить про це першим. Водночас міністр не заявляв, що в «Дії» будуть розсилати повістки чи створювати військовий електронний кабінет.

8 лютого пресслужба Мінцифри повідомила Forbes, що військового квитка, повісток та військового електронного кабінету у «Дії» не буде. Зокрема для останнього створять окрему інформаційну систему на базі Міноборони.

Варто розуміти різницю між військовим квитком та повісткою. Перше — це документ, що посвідчує особу військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Друге — це документ про виклик до ТЦК і СП. У такому випадку навіть гіпотетична поява військового квитка у «Дії» не означає надсилання повісток через застосунок чи створення військового електронного кабінету.

Інтерв'ю путіна Такеру Карлсону

“Центр протидії дезінформації” розібрав інтерв'ю, яке дав президент рф володимир путін американському медійнику Такеру Карлсону.


Інтерв'ю наплодило безліч мемів

Оприлюднене колишнім ведучим Fox News Такером Карлсоном інтерв'ю стало для путіна першим публічним спілкуванням із представниками західних медіа від початку вторгнення в Україну. Російська пропаганда просувала майбутнє інтерв'ю як сенсаційну новину, покликану обґрунтувати світовій спільноті своє вторгнення в Україну. Але глядачі протягом двогодинної розмови не почули від путіна нічого нового, крім давніх наративів про російську версію «історії України», звинувачень на адресу НАТО та готовності одночасно продовжувати війну і домовлятися про мир.
Оприлюднені президентом рф тези можна розділити на умовні змістовні блоки.

По-перше, майже пів години пішло на екскурс в «історію України». З основних дезінформацій путіна: «все лівобережжя Дніпра, включно з Києвом, – це історично російські землі», «Україна – штучна держава», назву якої начебто вигадали поляки, а створили ленін і сталін. А ще очільник кремля заявив, що ідеї використання українізації щодо росіян були вигадані перед Першою світовою війною австрійським генштабом. Тож, путін повторив тези давніх російських інформаційних операцій із заперечення існування української державності та ідентичності. Переписування багатовікової історії та спроба представити вторгнення як повернення до складу росії нібито «історично російських земель» неодноразово використовувалось російською пропагандою для виправдання максималістських претензій росії до України, а також реалізації імперських амбіцій в Європі.

По-друге, путін традиційно зачепив тему «фашизму в Україні» і фактично оприлюднив наміри замінити нинішнє українське керівництво на прийнятне для кремля. В якості «вагомого» аргументу путін розповів про начебто розмову із Зеленським, у якій докоряв йому за «підтримку неонацистів», коли його «батько воював із фашизмом». Однак батько українського Президента народився через два роки після завершення Другої світової війни і ніяк не міг бути фронтовиком.
По-третє, президент рф продовжив спроби виправдати вторгнення росії в Україну. Для цього путін узявся повторювати набридливу російську риторику про те, що 2005 та 2014 років в Україні стався «державний переворот», який підтримували західні спецслужби.
По-четверте, путін спробував використати це інтерв'ю для поширення наративу про готовність домовлятись і зупиняти війну, на відміну від української влади, яка відмовляється від переговорів за вказівкою зі США. Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) впевнені, що переговорна позиція путіна не змінилася і він не збирається припиняти війну в Україні без досягнення таких цілей «спецоперації», як «денацифікація» і «нейтралітет України». Імітуючи готовність до переговорів, росія прагне використати зацікавленість Заходу у врегулюванні конфлікту для тиску на українську владу. Насправді рф прагне використати перемир'я для зміцнення російських військ, щоб знищити Україну як державу.
Вочевидь, інтерв'ю мало б стати найбільшою інформаційно-психологічною спецоперацією путіна в намаганні «розплющити американцям очі на правду», яку від них нібито ретельно приховують. Насправді ця подія хоч і стала піком російської пропаганди, але зобразити росію потерпілою стороною, яка оточена НАТО й була змушена напасти на Україну «в порядку самооборони», не вдалося. Крім того, глядачі так і не отримали відповіді на гострі для західного суспільства питання, адже медійник жодного разу не згадав про бомбардування Маріуполя, вбивства в Бучі або депортацію українських дітей.

Нагадаємо, що Такера Карлсона звільнили з Fox News за поширення фейків, у в тому числі про Україну. Тепер він має шоу на Youtube та активно поширює проросійські наративи.

Сайт “Є ye.ua” раніше писав, як Такер Карлсон випустив епізод про дамбу на Каховській ГЕС, якій розповідав, що нібито дамбу підірвали українці, а американський уряд контролює медіа та приховує від американців «важливі історії». Відео поширив серед інших Ілон Маск, а станом на зараз його подивилися вже більш ніж 50 мільйонів разів.

Карлсон неодноразово поширював російські наративи про Україну, брав інтерв'ю'у прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана і ось тепер приїхав до росії.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую