ye-logo.v1.2

Роспропаганда в Польщі та США: добірка дезінформації за кордоном

Суспільство 1084
Чергова добірка дезінформації в мережі
Чергова добірка дезінформації в мережі. Фото: ілюстративне slovoidilo.ua

В США роспропаганда роздмухує тему мігрантів на кордоні з Мексикою.

В польських медіа зростає кількість недостовірних матеріалів щодо українців, як в соціальних мережах та медіа.

Контент у Польщі

На фоні перекриття кордону з Україною польськими фермерами відносини між двома країнами погіршуються. Докладає руку до поширення негативу і російська пропаганда.

Тому зараз медійникам обох країн важливо приділяти увагу перевірці фактів під час публікації матеріалів.


«У Варшаві на очах у перехожих жорстоко зґвалтували 20-ти річну українку» - злочин був, але не проти громадянки України, пише видання “По той бік новин”.

Низка українських медій та телеграм-каналів опублікували недостовірну новину про зґвалтовану українку в Польщі з посиланням на видання fakt.pl.

Насправді, якщо вірити тому ж сайту fakt.pl, постраждала 25-річна громадянка Білорусі.

“Спочатку ми припустили, що помилилися українськи журналісти — може неуважно прочитали текст, помилилися з перекладом чи скопіювали вже спотворений матеріал у колег. Однак про українку дійсно написали польські журналісти з fakt.pl. Допоміг нам це з'ясувати веб-архів”, - зазначають фактчекери.

Спочатку польське видання написало: «Драматична подія сталася з неділі на понеділок у центрі Варшави. 20-річна українка вранці поверталася до своєї квартири».

Потім текст виправили: «Драматична подія сталася в ніч з 24 на 25 лютого в центрі Варшави. 25-річна жінка, громадянка Білорусі, вранці поверталася до своєї квартири».

Як бачимо, редактор змінив і дату події — сталася вона вже не з неділі на понеділок, а з суботи на неділю — й дані про постраждалу.

Підтверджують цю новину й на сайті польської поліції. Щоправда громадянство постраждалої не уточнюють.

“Такі теми вкрай чутливо резонують в останній час, тому варто обережно поводитися з подібною інформацію, ретельно перевіряти її”, - підкреслюють фактчекери.

Фейк про загибель птахів від українського зерна

А ось приклад, як кремлівські медіа долучаються до погіршення відносин між поляками та українцями за допомогою фейків.


Користувачі в соцмережах поширюють повідомлення про те, що в Польщі нібито зафіксували масову загибель птахів після того, як вони поїли українського зерна, що розсипалося з товарних вагонів, пише видання “Стоп Фейк”.

«Поляки бояться, що вони — наступні, що з України везуть отруєне зерно», — пишуть у пабліках.

У ще одній версії агітпроп розповідає про те, що йдеться про зерно, яке нібито вирощували у радіоактивній зоні навколо Чорнобиля, і саме його тепер продають до Європи.

Цей фейк поширюється на тлі виступів польських фермерів проти європейської аграрної політики та блокади пунктів пропуску з Україною, а також блокади доріг і автомагістралей у деяких воєводствах із вимогою заборони імпорту сільськогосподарської продукції з України. Протести супроводжуються дезінформаційними кампаніями та розпалюванням ворожнечі між союзниками, що вочевидь грає на руку Кремлю.

Немає ніяких фактичних підтверджень того, що десь у Польщі було зафіксовано масову загибель птахів саме через вживання українського зерна. На відео, яке нібито є доказом такого інциденту, видко кількох мертвих птахів, переважно граків, які лежать поряд із залізничними коліями польського міста Замосць. Ніяких досліджень причин загибелі цих птахів не проводилося. Немає жодної інформації про те, що сталося, і в місцевих ЗМІ. Про це були тільки повідомлення у соцмережах, де й показувався цей відеоролик.

Польські фактчекери із проєкту Demagog також звернули увагу на поширення фейку серед поляків і звернулися за коментарем до орнітолога, який підтвердив, що без токсикологічних та ветеринарних досліджень не можна стверджувати, що птахи загинули через отруєне зерно.

Ситуацію прокоментували також місцеві блогери, зазначивши, що там, де було знято відео, не ходять товарні потяги. Крім того, птахи на відео знаходяться в дивних позах, деякі нібито зі зламаними крилами. Дивує і той факт, що на відео ми бачимо лише граків, а не голубів, горобців або інших поширених міських птахів.

Що ж до якості українського зерна, яке вирушає на експорт до Європи, то його дуже ретельно перевіряють покупці. Вони не тільки стежать за якісними показниками зерна, яке купують, а й за тим, щоб продукція також мала необхідну міжнародну сертифікацію.

Роспропаганда долучилась до фейків про американських мігрантів

Останніми тижнями російські пропагандисти та онлайн-акаунти, пов'язані з кремлем, поширюють дезінформаційний контент про імміграцію та безпеку кордону в США, пише AP.

На думку журналістів видання, ця кампанія створена для розпалювання протестних настроїв в США напередодні президентських виборів. Американські експерти, які вивчають російську дезінформацію, зазначають, що американці можуть очікувати ще більше пропаганди, оскільки путін намагається послабити підтримку України та припинити постачання життєво важливої допомоги.

У публікаціях у соціальних мережах, онлайн-відео та історіях на веб-сайтах ці дописувачі збільшують вплив імміграції, висвітлюють історії про злочини, скоєні мігрантами, і попереджають про жахливі наслідки, якщо США не вжитимуть жорстких заходів на кордоні з Мексикою.

Журналісти зазначають, що поворот російських пропагандистів в бік теми з мігрантами на американському кордоні пов'язаний з поширенням пропаганди та дезінформації про вторгнення рф в Україну. Експерти вважають, що зниження підтримки України залишається головним пріоритетом росії — і що кремль лише знаходить нові способи зробити це.

Фейкова обкладинка з Залужним

Пропагандисти продовжують створювати фейки з вже ексголовнокомандуючим ЗСУ Валерієм Залужним та дискредитувати українських військових за кордоном.

Так, у США пропагандисти поширюють фото нібито з обкладинкою німецького сатиричного журналу Titanic, де зображено Валерія Залужного поряд з тілами загиблих військових. Однак це — фейк, пише “Детектор медіа”.

Фактчекери з'ясували, що на офіційному сайті видання Titanic є архів усіх обкладинок журналу, і там немає згадуваної карикатури. Це підтверджується тим, що жоден з офіційних облікових записів журналу в соціальних мережах не опублікував зазначену обкладинку.

Наприклад, на фейковій обкладинці вказано, що це випуск за лютий 2024 року, проте випуску з такою обкладинкою на сайті журналу немає. Номер за лютий 2024 року з'явився там 26 січня і має іншу обкладинку.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую