ye-logo.v1.2

Фейки про жінок та мобілізацію: добірка тижня

Суспільство 1263
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: ілюстративне espreso.tv

Проросійські телеграм-канали активно розганяють фейк про те, що на фронті загинула українська військовослужбовиця, якій на момент смерті не було навіть 18 років

Цього тижня в соціальних мережах російські пропагандисти запустили відразу кілька фейків про мобілізацію та службу жінок у ЗСУ.

Фейковий жетон

Проросійські телеграм-канали активно розганяють фейк про те, що на фронті загинула українська військовослужбовиця 2006 року народження, якій на момент смерті не було навіть 18 років, пише видання “По той бік новин”.

Як доказ наводять фото нібито військового жетону загиблої.

“Зеленський кидає в бій уже дітей. Жетон загиблої дівчини. Не дожила навіть до повноліття”, — ось один з прикладів такого допису.

Але на світлині фейковий жетон. Наприклад, підроблені написи на жетоні.

Дійсно на жетоні зазначають прізвище, ім'я, по-батькові військовослужбовця, його групу крові, резус-фактор, особистий номер, присвоєний відповідно до його реєстраційного номера, назву формування, в якому він проходить службу. Але аж ніяк не роки життя, які є на світлині.

Річ у тім, що жетони носяться за життя, щоб у разі загибелі або поранення можна було ідентифікувати військовослужбовця. Очевидно, що ніхто не може передбачити дату смерті людини. А в разі загибелі вибивати таку інформацію на жетоні просто немає сенсу.

Як зазначають у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, в Україні військовозобов'язаними є лише громадяни віком від 18 років. Підлітків не мобілізують.

Цікаво, що фото підробленого жетону з датою смерті з'явилося в низці нібито українських фейсбук-сторінок і телеграм-каналів на кшталт “Допоможіть знайти” та “Пошук полонених та зниклих безвісти українців”. Чимало таких каналів організовують шахраї або представники спецслужб агресора. Насправді ніхто у фейсбуці чи телеграмі не займатиметься пошуками вашої близької людини. Це професійно та безкоштовно роблять тільки фахівці уповноважених державою органів. На сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими є Дорожня карта, в якій докладно розписані дії родини у випадках, якщо член родини, зарахований до лав ЗСУ, пропав безвісти, потрапив у полон чи загинув.

Фейк про повістку пенсіонерці

Російські пропагандисти поширюють новину, що в Україні до ЗСУ мобілізують людей пенсійного віку, аргументуючи це нібито листуванням між бабусею та онукою в телеграмі. Бабуся скаржиться, що їй принесли повістку про мобілізацію.

Як зазначають журналісти видання “Вокс Чек”, це фейк.


Фактчекери зазнеачають, що таку переписку можна створити між будь-якими двома абонентами, як завгодно їх назвати і видати за діалог родичів.

Варто зазначити, що в Україні не мобілізують пенсіонерів. Під час воєнного стану в Україні можуть мобілізувати військовозобов'язаних громадян віком від 18 до 60 років, які спроможні виконувати військовий обов'язок. При цьому особи з вищого офіцерського складу можуть за бажанням служити у війську до 65 років.

На повістці в листуванні можна помітити, що рік народження жінки — 1950-й, тож станом на листопад 2023 року, дату публікації новини, жінці було 72 або 73 роки. Крім того, із 2014 року жодну жінку не мобілізували примусово — українки добровільно долучались до лав Сил оборони.

Тобто жінку з цієї новини ніяк не можуть мобілізувати. Адже, по-перше, мобілізація жінок в Україні добровільна, а, по-друге, її вік перевищує граничний вік мобілізації.

Черговий фейк про жінок в ЗСУ

Низка проросійських джерел опублікували інформацію про корупцію і сексуальну експлуатацію у лавах ЗСУ. За їх твердженнями, командування 44-ої окремої механізованої бригади нібито примушує жінок-військових збирати донати на бригаду відвертими фото, а тих, хто відмовляється, примушують евакуювати тіла полеглих з лінії фронту.

Але докази, які використовують у дописі, підроблені та зманіпульовані, пише "Стоп фейк".

Як «доказ» свавілля у 44-ій бригаді пропагандисти наводять скриншоти з Facebook. На першому з них нібито жінка-військова збирає кошти собі на спорядження, а на другому розкуто вдягнена дівчина закликає донатити 44-ій бригаді на FPV-дрони.

Тож розберемось, що не так з доказамию. Перш за все, скриншот зі збором на екіпірування відредагований. В оригіналі авторка збору заявляла, що належить до 44-тої окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола — зовсім іншої структури, яка дислокується у Тернополі. Використане у публікації фото військової було зроблене ще у 2017 році, а службу тоді вона проходила зовсім в іншому підрозділі.

Другий скриншот, наведений пропагандистами, є ще менш правдоподібним. На Facebook-сторінці Свєти Андрюк дійсно публікуються збори на ЗСУ, і не тільки на потреби 44-ої бригади. Однак дівчина не служить в ЗСУ. Вона Onlyfans-модель та перебуває за кордоном. Судячи з її сторінки в Instagram, дівчина з фото зараз проживає за кордоном.
Дійсно на потреби українських військових збирають донати різноманітні люди, в тому числі і Onlyfans-моделі, в тому числі за допомогою “хтивок” (світлин еротичного характеру), але, по-перше, вони не є військовослужбовцями, по-друге, роблять вони це добровільно.

Тож проросійські пропагандисти вигадали фейк, а для нібито доказів використали маніпуляції.

Фейк про українських прикордонників

Пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що «українським прикордонникам дозволили відкривати вогонь та використовувати FPV-дрони по тих, хто намагається втекти з України».



Як доказ пропагандисти поширюють фото, на якому зображено банер з відповідним змістом.

“Центр протидії дезінформації” зазначає, що це фейк.

Верифікувавши інформацію в Державній прикордонній службі України, Центр повідомляє, що поширюване пропагандистами повідомлення та фото є черговим фейком, мета якого – залякати населення країни та дискредитувати прикордонників.

Українські прикордонники діють виключно в межах чинного законодавства, а зброю та FPV-дрони вони використовують виключно проти окупантів, що ті могли відчути у перші дні повномасштабного вторгнення в Україну”, - йдеться у повідомленні ЦПД.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую