ye-logo.v1.2

Чергові фейки про мобілізацію та втечу Зеленського: добірка дезінформації за тиждень

Суспільство 1073
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: ілюстративне з мережі

Пропагандисти поширюють фейки про нібито масове поширення різноманітних хвороб серед українських військових.

Російські пропагандисти продовжують створювати фейки для дискредитації української влади.

Фейк про втечу Зеленського

Керівник департаменту медіаграмотності Центру протидії дезінформації при РНБО Іван Сличко розповів, що росіяни у соціальній мережі Тік-ток поширюють фейк про нібито втечу Президента Володимира Зеленського у травні з України.
«Наприкінці травня під виглядом офіційного візиту до Лондона Зеленський, найімовірніше, втече з України. Таке брехливе відео активно зараз шириться у ТікТоці. Окрім цього, фейкороби для правдоподібності посилаються на буцімто статтю з Politico», - заявив Сличко.


За його словами, фактчекери перевірили інформацію і виявили, що на сайті цього видання матеріалу з таким заголовком і змістом не існує.

«Створивши армію ботів у соцмережах, російська пропаганда продовжує свої спроби дискредитувати вище керівництво держави, тому не ведіться на ворожі провокації», - радить Сличко.

Черговий фейк про мобілізацію жінок

Російські ЗМІ з посиланням на пропагандистський сайт Страна заявляють, що в Україні нібито збираються зробити військовозобов'язаними не лише чоловіків, а й усіх жінок віком від 18 до 60 років. За словами пропагандистів, для цього вже підготовлено ґрунт у підписаному Президентом Володимиром Зеленським законі про електронний реєстр військовозобов'язаних, пише видання “Стоп Фейк”.


«У недалекому майбутньому в Україні закриють кордони і для жінок», – пишуть кремлівські ресурси.

Насправді ж у законі №10062, яким намагалися маніпулювати пропагандисти, не йдеться про встановлення військового обов'язку для жінок, як і включення їх до реєстру військовозобов'язаних. Сам закон має назву «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану», тобто, насамперед мета закону — спростити механізм надання статусу учасника бойових дій. Закон має на меті удосконалити взаємодію між держреєстрами під час оформлення цього статусу. А єдиний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про який і йдеться в законі, призначений для збору та обробки даних відповідно про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Але лише ті жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, можуть стати на військовий облік за їх бажанням, але ні про яку обов'язкову військову службу та мобілізацію у відношенні жінок не йдеться.
Варто зазначити, що в законі, який використовували для створення фейку, також зазначається, що дані про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними, резервістами і які передаються до реєстру військовозобов'язаних, «знищуються суб'єктами Реєстру згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Держателем Реєстру». Ця сама норма була й у попередній версії закону, про що свідчить порівняльна таблиця на сайті парламенту.


Пропагандисти періодично поширює деморалізуючі фейки про мобілізаційний процес в Україні, зокрема, стверджуючи, що в Україні нібито стали примусово відправляти на війну жінок і дітей.

Фейк про рахунок за екіпірування військових

Інший фейк про мобілізацію стосування екіпірування загиблих військових.


Так анонімні телеграм-канали поширюють відео, на якому буцімто дружина загиблого воїна ЗС України показує рахунок на суму 227115 гривень за екіпірування, який вона начебто має сплатити.

Відповідний «документ» нібито підписав військовий комісар Канівського об'єднаного міського військового комісаріату.
Але у “Центрі протидії дезінформації” розповіли, що насправді ця інформація не відповідає дійсності, а так званий рахунок за екіпірування є підробкою російських пропагандистів.

”По-перше, «документ» містить граматичні помилки, притаманні ворогу під час створення своїх фейків. По-друге, наразі в Україні замість військових комісаріатів діють Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Подібні фейки поширюються з метою дискредитації військового керівництва та створення негативного образу українських захисників”, - розповіли фактчекери.

Фейк про захворювання військових

Російська пропаганда продовжує дезінформаційну кампанію про нібито масове поширення різноманітних хвороб серед українських військових.

Роспропагандисти поширюють в мережі, що серед військових ЗСУ «масово» поширюються ВІЛ та гепатит B і C, а через відсутність медичної допомоги та навіть її заборону ситуація лише погіршується. Тому уряд буцімто вирішив вжити «екстраординарні заходи» - безкоштовне тестування для військових на ці інфекції, пише “Детектор медіа”.

За даними фактчекерів, у статті "Фактів", на яку посилаються пропагандисти, не йдеться про "масове" поширення ВІЛ та гепатиту B і C серед військових. А йдеться про пілотний проєкт, створений на базі Головного військового клінічного шпиталю в Києві, де військовослужбовці можуть пройти швидке тестування на ці інфекції та отримати необхідне лікування.

За даними Центру громадського здоров'я, які наводять фактчекери, за 2023 рік серед усіх українців зафіксовано понад 11,6 тисяч випадків захворювання на ВІЛ. Показник захворюваності порівняно з 2022 роком навіть знизився на 5%. Офіційні дані щодо захворювання на ВІЛ серед військових відсутні, тож твердження про "масовість" інфікування серед бійців є безпідставними.

Кількість випадків захворювання на гепатит B і C також відносно невелика - 759 та 439 випадків відповідно за 2023 рік. Дані щодо військових теж невідомі.

Пройти безплатне тестування на ВІЛ, гепатит B і C військові могли й раніше. Зокрема, ВІЛ-інфіковані можуть звернутися на "гарячу лінію" з питань ВІЛ/СНІДу.

Програма медичних гарантій, яка діє в Україні включає пакет послуг для ВІЛ-інфікованих, який передбачає безкоштовні тестування, лікування, медичний нагляд тощо. Станом на початок 2024 року, антиретровірусну терапію проходять понад 118 тисяч осіб.

Таким чином, твердження про "масове" поширення ВІЛ та гепатиту B і C серед військових ЗСУ і відсутність медичної допомоги не відповідають дійсності. Це чергова дезінформація російської пропаганди.

Раніше сайт “Є” ye.ua писав, що росіяни поширювали фейк про “забуті хвороби” в Україні.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую