ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда дискредитує Україну за кордоном: добірка тижня

Суспільство 1062
Росія просуває пропаганду у Європі
Росія просуває пропаганду у Європі. Фото: stopfake.org

Пропагандисти запевняють, що європейські вибори «призведуть до ситуації, схожої на розпад срср».

Російські пропагандисти продовжують дискредитувати Україну в різних країнах за допомогою фейків, а також намагаються вплинути на вибори до Європарламенту, щоб зменшити підтримку нашої країни.

Фейк про “український слід” у спробі вбивства прем'єра Словаччини Роберта Фіцо

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що дружина Юрая Цинтули, який стріляв у прем'єра Словаччини Роберта Фіцо, нібито є «біженкою з України» і підбурювала чоловіка до помсти Фіцо через його критичну позицію щодо України. Росіяни стверджують, що жінку нібито арештували, але не уточнюють звинувачення. Деякі російські користувачі соцмереж називають дії Цинтули «операцією СБУ», порівнюючи їх з терактами в Росії, і вказують, що стрілець мав проукраїнські погляди, пише “Детектор медіа”.

Насправді дружина Юрая Цинтули не є українською біженкою і не підбурювала чоловіка до помсти Фіцо.

За даними словацьких медіа, дружина Цинтули працювала вчителькою в гімназії. Однак у них ніде не згадується, що вона українка. Сусіди описують їх як «дуже дружну пару», яка прожила разом кілька десятиліть і має двох дорослих дітей, що значно довше, ніж існує поняття «українські біженці» від російської агресії проти України.

Як повідомляє словацький сайт Pluska.sk, дружину Цинтули викликали на допит у справі про замах на вбивство Роберта Фіцо. Її супроводжували слідчі, коли вона виходила з квартири, прикриваючи обличчя. Юрай Цинтула був колишнім шахтарем, охоронцем і письменником. Син подружжя Цинтул також шокований і не знає мотивів батька. Еленка, дружина Цинтули, ховає обличчя через страх переслідувань.

Мотивом його замаху на Роберта Фіцо у пресі спочатку було несхвалення політики уряду. Проте, як повідомляє видання Euronews, журналіст-розслідувач Саболч Паньї знайшов на фейсбуці дописи, де Цинтула підтримував проросійську воєнізовану групу Slovensk Branci, відому зв'язками з Кремлем. За даними TV Markiza, Цинтула планував напад за кілька днів, законно володіючи зброєю більше 30 років.

Роберт Фіцо був поранений після засідання уряду в місті Хандлове. Зараз він у лікарні у Банській Бистриці, його стан важкий. Поліція звинуватила 71-річного Цинтулу у спробі вбивства з помсти.


Дезінформація напередодні виборів до Європарламенту

Російська пропаганда продовжує просувати дезінформацію у спробах втручання у демократичні процеси Європейського Союзу. Пропагандисти запевняють, що європейські вибори «призведуть до ситуації, схожої на розпад срср». Незалежно від того, кандидати яких партій пройдуть до Європейського парламенту в результаті червневих виборів, пишуть російські ЗМІ, новий розклад сил призведе «до розпаду Євросоюзу як мінімум через те, що він уже давно переріс свій статус клубу за інтересами».

Такі російські твердження – не більше ніж чергова дезінформація, спрямований на підрив довіри громадян до національних інституцій, пише видання “Стоп Фейк”.

Фейк легко спростовується статистичними даними. Згідно з дослідженням міжнародного проєкту «Євробарометр», який регулярно проводить опитування думки від імені європейських інституцій, позитивний імідж Європейського Союзу серед громадян країн-ЄС досягнув найвищого історичного рівня. Це сталося на тлі вторгнення росії в Україну, йдеться у дослідженні (квітень 2024 року).

За даними опитування, майже три чверті громадян (73%) вважають, що дії ЄС впливають на їхнє повсякденне життя. Крім того, переважна більшість європейців згодна з тим, що їхня країна в цілому виграє від членства в ЄС (71%). Ці результати стабільні й залишаються високими по всьому ЄС, наголошують автори дослідження.

Опитування «Євробарометра» також зафіксувало сильний інтерес громадян ЄС до майбутніх виборів до Європейського парламенту: «громадяни ЄС дуже добре усвідомлюють важливість виборів у нинішньому геополітичному контексті»: понад вісім із десяти респондентів (81%) згодні з тим, що «це робить голосування ще важливішим». Європейці хотіли б бачити боротьбу з бідністю та соціальною ізоляцією (33%), а також підтримку громадської охорони здоров'я (32%) як основні питання, що обговорюються під час виборчої кампанії. Оборона та безпека ЄС знаходяться на третьому місці (31%) – значення цього пункту для європейців помітно зросло у світлі агресивної війни росії проти України, йдеться в дослідженні.

Росія значно посилила дезінформаційну кампанію на тлі майбутніх виборів у західних країнах та європейських інституціях.

Фейк про анулювання документів українцям за кордоном

У мережі поширюють відео, нібито опубліковане виданням Reuters. У ньому йдеться, що Володимир Зеленський може ухвалити закон про анулювання паспортів та водійських посвідчень українців за кордоном. Відповідні норми можуть почати діяти уже з 1 червня. Відтак всі українські чоловіки від 18 до 60 років, які проживають за кордоном, зобов'язані будуть повернутись в Україну.


Однак це фейк, пише видання “Вокс Чек”.

Reuters не публікувало цей ролик, його скомпонували з фото та уривків відео, які є у відкритому доступі. Також немає інформації, що українська влада хоче анулювати відповідні документи українців за кордоном.

Окрім цього, відео є нарізкою з кадрів, які є у вільному доступі. У ролику, який поширили у мережі, перший кадр із Володимиром Зеленським взяли з його виступу у Верховній Раді 1 липня 2022 року. У відео він не згадував про анулювання паспортів чи водійських посвідчень, президент України взагалі не говорив про чоловіків призовного віку, які перебувають за кордоном.

Чергова пропаганда у Тік-Ток

Центр протидії дезінформації зазначає, що російська пропаганда поширює, зокрема через TikTok, фейкову заяву міністерки іноземних справ Німеччини Анналени Бербок про «здачу України».


У повідомленнях, що поширюються мережею, міститься спотворена цитата із колонки для видання Bild, яку Анналена Бербок оприлюднила до другої річниці початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Там немає жодного слова про здачу України на переговорах у Стамбулі, що приписують росіяни Бербок.

Насправді міністерка писала про виведення російських військ і злочини росіян у Бучі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую