Гаряча тема:
- Війна
«Сало врятує Україну!»
З таким гаслом живуть у столиці подільського сала, яку відшукали наші кореспонденти на півночі Хмельниччини
«Хмельницька народна газета «Є» відвідала місце, де національний український продукт готують більше, ніж за п'ятдесятьма рецептами та перетворюють звичайні страви з салом на витвори кулінарного мистецтва
“Сорок видів — не межа!”
“Сало в маринаді”, “Сало в розсолі”, “Сало в меду”, “Сало з черемшею”, “Сало варене з оцтом” і навіть “Сало у кокосі”. Усі рецепти, які знають та за якими готують у Плужненському професійному аграрному ліцеї, що на Ізяславщині, ані запам'ятати, ані перерахувати неможливо: вже на п'ятому починаєш ковтати слину. А таких рецептів приготування національного українського продукту в навчальному закладі знають шістдесят. І усі вони зібрані з різних куточків лише Поділля. А скільки їх ще можна назбирати усією Україною? Навіть у Ізяславі, де розташовуються декілька навчальних корпусів ліцею, нам відповісти не змогли. Хоча саме це місто віднині має статус неофіційної столиці подільського сала.
Сорока видами сала місцевий аграрний ліцей дивував та пригощав відвідувачів цьогорічної виставки “Агро-Поділля-2011”. А до виставки “Традиції та смаки Подільського краю”, яка проходила у рамках святкування Дня області, викладачі та вихованці ліцею презентували, сало зроблене за п'ятдесятьма рецептами. “Усю цю смакоту з наших столів змели, - згадує Валентина Дегодюк, майстер виробничого навчання ліцею. - А народу біля нашого столу зібралося стільки, що яблуку не було де впасти! Усі просили поділитися рецептами приготування сала, особливо дивувало “Сало у кокосі”. На вигляд звичайна цукерка “Рафаело” посипана кокосовою стружкою, а всередині, замість мигдального горішка — сало. Скажу вам, поєднання дуже гармонійне. Ну, звісно, поза конкуренцією було славнозвісне “Сало у шоколаді”. Для його приготування необхідно сало нарізати на шматочки та відбити. Потім розтопити шоколад та помастити ним сало. Потім усе посипати горіхами. Закрутити у рулет та поставити в морозилку на три-чотири години. Коли дістали - нарізаємо “ковбаску” на маленькі рулетики та усе посипаємо цукровою пудрою. В результаті, отримаємо десерт з пікантною начинкою. Здавалося б, несумісні речі, та на смак чудово!”.
“Рецепти сала збирали усім миром”
Загалом, перші рецепти, які спромоглися зібрати у аграрному ліцеї, були суто “домашні”. Їх зносили від власних бабусь та прабабусь працівники та учні ліцею, а останніх у навчальному закладі, де готують спеціалістів майже за десятьма напрямами, більше 500. Ось так і зібрали першу рецептурну базу, за якою до святкування 70-річчя профтехосвіти було вперше презентовано кулінарні витвори із сала. “Ідея організувати щось оригінальне на наше професійне свято у мене виникла зовсім випадково, - розповідає директор Плужненського ліцею Михайло Лісовський. - Його ми відзначали у місцевому будинку культури парадом професій та великим концертом. А пригостити усіх присутніх вирішили салом, приготовленим за оригінальною рецептурою. Ажіотаж був такий, що у залі, здається, зібралося пів-Ізаслава. Крім цього кожна група представляла свої рецепти з сала зі своїми віршами та спеціальною стінгазетою. Між іншим, навчальні бази та корпуси нашого ліцею розташовуються не тільки у районному центрі, а й у селі Хотень. Так ось, приготування сала стало своєрідним змаганням між ними. Кожний хотів зробити не лише смачно, а й оформити свою страву оригінально. Звідси й народилася ідея не просто представити на розсуд людей сало декількох видів, а зробити із страв справжні композиції: з овочів, зелені та спецій. Такі композиції ми згодом презентували на день народження Ізяслава та декілька разів у обласному центрі”. Зараз зі своєю смачною колекцією аграрний ліцей запросили на фестиваль сала в Луцьку. Та у планах Михайла Івановича організувати фестиваль сала на Хмельниччині. “Хотілося б, щоб нас підтримали, і в Ізяславському районі започаткували справжнє регулярне свято сала. Це міг би бути районний чи міжрайонний, або ж, навіть, обласний фестиваль. На ньому підприємства, навчальні заклади та підприємці могли б виставити м'ясну продукцію, яку виготовляють у нашому регіоні”, - ділиться своїми планами Михайло Лісовський.
“Хорошого сала багато не буває”
Як розповіла нам майстер виробничого навчання Плужненського ліцею Світлана Мельниченко, основним компонентом у приготуванні сала є...сало. Точніше, все залежить від того, яке сало ви обрали. При виборі, радить спеціаліст, необхідно звернути увагу на те, щоб сало було товстим та не містило всередині жил. “Проведіть без натиску ножем (чи нігтем) вздовж боку шматка сала. Якщо вдалося зішкребти багато жиру, то сало гарне, м'яке, якщо ні — сало жорстке і при засолюванні стане ще жорсткішим”, - радить пані Світлана. До речі, для різних рецептів підходить й різне сало. Десь воно повинно бути з м'ясними прожилками, десь мати жовті прожилки, а десь класичне — біле. До речі, нині у ліцеї збирають рецепти так званого “лікувального” сала. “Наприклад, сало з паприкою, - розповідає Валентина Дегодюк, - добре прочищає жовчні протоки. Ось ми і хочемо кожний оригінальний рецепт доповнити анотацією з його лікувальними властивостями”.
Наразі у аграрному ліцеї вже випустили книгу про сало: “Сало з гонором та гумором”. У книжці на майже сімдесяти сторінках розмістилася цікава інформація про історію сала, приколи, пов'язані з цим продуктом та, звісно, рецепти. Та на досягнутому у навчальному закладі зупинятися не планують і готують нове видання про сало, яке відкриє його невідомі якості.
“У мене є ще декілька планів про незвичну презентацію продуктів, які вирощують та виробляються на Хмельниччині. Та усі карти поки розкривати не буду. Скажу лише, що під час останнього візиту до обласного центру, ми запропонували присутнім десять видів кров'янки з салом. Якщо так піде далі, то цілком можливо, що будемо відкривати свій власний магазин, де продаватимемо справжнє подільське сало та натуральні ковбаси”, - сміється Михайло Іванович.
Декілька рецетів сала від аграрного ліцею з Ізяслава
Сало запечене
Сало або очеревину нарізати довгими брусками і нашпигувати спеціями та часником. Кожний шматок натерти сіллю і перцем і щільно загорнути у фольгу. Шматочки скласти в гусятницю і щільно закрити кришкою. Запікати приблизно годину. Подавати охолоджену.
Пікантне сало
Сало варити у воді з додаванням оцту протягом 15 хвилин. (Два літри води + пять столових ложок оцту, сало покласти у киплячу воду).
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: