ye-logo.v1.2

Як роспропаганда працює за кордоном: мережа телеграм-каналів та фейки про пілотів F-16

Суспільство 1142
Мережа телеграм-каналів просуває фейки в Європі
Мережа телеграм-каналів просуває фейки в Європі. Фото: ілюстративне з мережі

В Італії просувають фейк про нібито купівлю родиною Зеленських виноробні Стінга.

Російська пропаганда продовжує використовувати мережі телеграм-каналів, які наповнюють різними мовами для просування фейків про Україну.

Фейк про навчання пілотів F-16

Минулого тижня Президент України Володимир Зеленський офіційно повідомив, що ЗСУ отримали літаки F-16. Тема передачі Україні цих літаків активно супроводжується російською пропагандою, в тому числі за кордоном. Наприклад, росіяни намагаються прширювати тезу, що українські пілоти не можуть освоїти F-16.

Так, в медіа та в соціальних мережах поширюють фейковий звіт Міністерства національної оборони Румунії про нібито «провальну підготовку» українських пілотів для винищувачів F-16.

У цьому «документі» йдеться, що їм вдалося навчити лише 3 пілотів із 50. Як причина такого низького показника вказується «нездатність вивчити англійську мову» та «вживання алкоголю». У своїх новинах пропагандисти не повідомляють, звідки взявся такий звіт.

«Міноборони Румунії підготувало звіт, в якому визнало проблеми у результатах навчання українських пілотів на винищувачах F-16… Також відзначається недбале ставлення українців до навчання, небажання займатися англійською та падіння спортивних показників через набір ваги і вживання алкоголю», — пише пропагандистське медіа.

Після поширення цієї інформації фактчекери видання StopFake вирішили перевірити, чи справді в Міністерстві національної оборони Румунії опублікували такий звіт. Як виявилось, це не відповідає дійсності.

У відповіді Міністерства національної оборони Румунії стверджується, що вони також звернули увагу на цей фейк і вже оприлюднили його повний розбір на своїй офіційній платформі InfoRadar. Для створення фейку, зазначають у відомстві, пропагандисти використали звіт про діяльність Міноборони у 2023 році, фрагменти якого просто вставили у фейковий документ.


Крім цього, як стверджують у Міністерстві, вставлений фальшивий текст про українських пілотів містить низку помилок.
«…підставлено недбало складений текст із явними помилками, який є, швидше за все, текстом, перекладеним автоматично з іншої мови», — пишуть представники міністерства.

У відомстві додали, що у фейковому документі також йдеться про те, що навчання українських пілотів нібито проводилося в європейському навчальному центрі F-16 на авіабазі в місті Фетешті. Але, як уточнили в Міністерстві, це також є «абсолютною неправдою, оскільки у новоствореному центрі поки що навчалися лише румунські пілоти.

Черговий фейк про придбання Зеленським виноробні

Проросійські телеграм-канали з посиланням на італійське видання Database Italia поширюють неправдиву інформацію про буцімто купівлю родиною Зеленських виноробного маєтку англійського музиканта – Стінга, пише “Центр протидії дезінформації”.



У матеріалі зазначається, що угоду уклали 28 червня 2024 року, а вартість майна оцінюється від 60 до 75 мільйонів євро. Крім того, за словами видання, дані про цю угоду було начебто опубліковано в податковому реєстрі нерухомості Італії.

Верифікувавши цю інформацію, ЦПД повідомляє, що вона не відповідає дійсності.
Сайт, який став першоджерелом фейку, у 2021 році потрапив до рейтингу вебресурсів, що поширюють дезінформацію італійською мовою.

Крім того, новини, які публікував Database Italia, неодноразово спростовували італійські фактчекери.
Також вебсайт розповсюджував і інші фейки щодо України, зокрема про «американські біолабораторії».
Цей фейк поширюється в межах масштабної дезінформаційної кампанії рф із дискредитації України, Президента Володимира Зеленського та Першої леді Олени Зеленської.

Це далеко не перший фейк про нібито придбання коштовної нерухомості родиною Зеленських. Раніше сайт “Є” ye.ua спростосував інформацію про те, що президент України Володимир Зеленський придбав у короля Об'єднаного Королівства Чарльза III резиденцію “Highgrove House” за 20 мільйонів фунтів.

Фейк про перепродаж зброї

Видання “Детектор медіа” повідомляє, що у польському сегменті анонімних телеграм-каналів поширили інформацію, що українців спіймали на перепродажі західної зброї представникам італійської мафії. І посилаються буцімто на розслідування італійської правозахисної організації Fondazione Lotta alla Repressione. До пропагандистської публікації додають «фото-результати» розслідування.


«Значна кількість зброї НАТО, експортованої з України, опинилася на італійському чорному ринку і потрапила до рук таких мафіозних угруповань, як Каморра», — дописують у публікаціях.

Однак згаданої організації Fondazione Lotta alla Repressione за пошуком в Google не вдалося встановити. А скриншоти та текст публікації, зокрема й польською, опубліковані лише на пропагандистських ресурсах. Наприклад, на сайті Niezaleny Dziennik Polityczny – фейковий ресурс, створений виключно для поширення вигідних росії пропагандистських меседжів.

У такий спосіб пропагандисти намагаються дискредитувати українську владу та зірвати поставки збройної допомоги з країн НАТО. Мовляв, українці перепродають її на чорному ринку і вона потрапляє в руки злочинцям.
Це далеко не перший фейк, який роспропаганда поширює про нібито продаж Україної зброї за кордон. Раніше сайт “Є” ye.ua спростовував фейк про нібито перепродаж зброї ХАМАС.

Російська мережа телеграм-каналів за кордоном

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну та блокування традиційних засобів трансляції російської пропаганди кремль активізував зусилля щодо поширення пропаганди за кордоном за допомогою Telegram.

Про це йдеться в розслідуванні «Новой газети. Європа».

В умовах, коли ЄС та США заборонили транслювати та тиражувати контент Sputnik та RT за «систематичну маніпуляцію інформацією та дезінформацію», а YouTube, TikTok, Facebook та Instagram заблокували їхні акаунти, російські провладні медіаресурси знайшли лазівку, яка дозволила їм навіть збільшити охоплення аудиторії за два роки повномасштабної війни, пише Укрінформ.

В 2024 році журналісти виявили в іноземному сегменті Telegram майже 800 проросійських каналів, які підтримують агресію рф, поширюють теорії змови кремля та перекладають репортажі з окупованого Донбасу 30 мовами. Сумарно їх читають 15,7 млн користувачів (передплатники різних пабліків можуть перетинатися). Щодня пости цих ресурсів переглядають у середньому 100 млн разів.

Офіційні Телеграм-канали RT та Sputnik ткож успішно обходять блокування, у тому числі створюючи «дзеркала». У результаті їм вдалося збільшити кількість каналів з 35 до 54, а переглядів – у 1,5 раза.

Крім цього, в месенджері було створено щонайменше шість новинних сіток з 85 каналів, які ведуть мовлення десятками мов. Найбільшу сітку – InfoDefense – пов'язують із пропагандистом, який знаходиться в розшуку в Україні,Юрієм Подолякою, на російськомовний канал якого підписано 2,8 млн користувачів. Вона включає 45 каналів різними мовами: від фарсі до словенського. З InfoDefense тісно пов'язаний інший проєкт - Node of Time.

Ще одну закордонну мережу – Surf Noise – створив російський провоєнний паблік «Рокот». Поширенням наративів кремля займається німецький проєкт «Дружба», який перекладає повідомлення з інших пропагандистських ресурсів на німецьку, англійську та болгарську, а також організує поїздки до росії. Мережу пов'язують із «Російським домом» у Берліні, правою партією «Альтернатива для Німеччини» та проросійською журналісткою Аліною Ліпп. До них належить ще один проєкт – HeilUkraine. Це канали російською, англійською, сербською та арабською мовами, чия робота «присвячена викриттю та засудженню українського неонацизму».

Ще одну сітку – UkrLeaks – веде колишній співробітник СБУ Василь Прозоров. У квітні 2022 року він створив німецький канал, а наступного місяця – французький. Нині проєкт UkrLeaks публікується 11 іноземними мовами — від англійської до словацької, нею підписано у сумі понад 163 тисячі користувачів.

У сотню найцитованіших ресурсів цих каналів входять «військкори», пропагандисти та медіа з Росії. Серед них близький до Міноборони рф «Рибар» (Михайло Звінчук), телеведучі Руслан Осташко та Сергій Мардан, z-блогери Олександр Коц та Юрій Котенок, а також «Супутник», ТАСС та «РІА Новини».

Також розповсюджувати пропаганду кремлю допомагають формально не пов'язані з ним місцеві ЗМІ та блогери. Майже половина з них зареєструвалися у Telegram після 24 лютого 2022 року. Серед них послідовники ультраправого протрампістського руху QAnon і ковід-дисиденти, наприклад французький блогер Сільвано Тротта. Вони поширюють міфи про американські біолабораторії та торгівлю дітьми в Україні, а також розповідають про боротьбу Путіна з «глибинною державою». У сумі на ці канали підписано понад 4 млн користувачів з усього світу, мережа особливо активна у США та Німеччині.

Також російська пропаганда поширюється у країнах колишнього СРСР, особливо активно – у Молдові, Білорусі та Вірменії (в останній налічується 40 прокремлівських каналів). Крім офіційних рупорів Кремля і сіток Телеграм-каналів, у російської пропаганди є більше 30 сайтів, що мають аналогічні цілі (наприклад, медіа-ресурс RuBaltic).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую