Гаряча тема:
- Війна
Землетрус на Хмельниччині: наскільки сильним він може бути та чи можна передбачити дату
За останні кілька років у Хмельницькій області зафіксували декілька землетрусів.
Мережею активно шириться інформація про те, що українцям у найближчі роки слід готуватися до землетрусу в 7-7,5 бала, який може статись в сейсмоактивній зоні Вранча.
Яка ймовірність, що це відбудеться? Наскільки взагалі є небезпечною сейсмологічна активність у зоні Вранча для Хмельницької області? Про це сайт «Є» поспілкувався з сейсмологом Національної Академії Наук Олександром Кендзерою.
Науковець каже, Україна дійсно розташована в сейсмічно активній зоні Вранча – невисоких гір у Румунії. І більшість землетрусів, які фіксують на території України, походять саме звідти.
Утім, сильні землетруси останнім часом відбуваються дуже рідко. Та й відчуваються вони на території України не скрізь однаково – чим далі від вогнища землетрусу, тим менше.
Карта сейсмологічного районування. Джерело: geomap
Найбільша інтенсивність струшувань, яку фіксували на Хмельниччині, складає 5-6 балів із 10 (6 балів лише на частині території Кам'янеччини). Востаннє мешканці області відчували вплив сейсмічної активності у зоні Вранча у листопаді 2022 року. Він був незначним.
«Найсильніші землетруси фіксувались у 1977 і 1990 роках. Але, наприклад, той землетрус, який відбувся у 1977 році, був досить відчутним в Молдові, Румунії, де власне його вогнище. При цьому на кордоні між росією і Україною – близько трьох-чотирьох балів. На території Хмельниччини тоді магнітуда була у 5-6 балів», - зазначає Олександр Кендзера.
За останні роки на Хмельниччині зафіксували декілька землетрусів. Їх магнітуда, зауважує науковець, не перевищувала 2,3 бала.
Сколихнулась земля до такого значення, саме від землетрусу з джерелом походження біля Балина на Кам'янеччині. Сталося це 3 січня 2022 року, згідно з даними Головного центру спеціального контролю.
Населений пункт, у якому зафіксували місце джерела землетрусу 3 січня 2022 року на Хмельниччині. Джерело: gcsk.go
Про прогнози, що стосуються землетрусів
Сейсмолог зауважив, що у світі поки не існує методу, за допомогою якого можна одразу визначити час виникнення та величину природного лиха. Тож передбачити, коли станеться землетрус, неможливо.
«Терміни виникнення землетрусів не можна спрогнозувати, вгадати. Через те, що існує дуже багато факторів, які потрібно знати точно. Наприклад, землетрус 1977 року в зоні Вранча відбувся одномоментно. Тривав біля 14 хвилин, але вся енергія виділилася за один раз. Але могла виділитися, як останні чотири роки: десятками і навіть сотнями землетрусів з набагато меншими магнітудами», - пояснив сейсмолог.
За умови дотримання будівельних норм та утримання будинків у належному стані, населенню боятись нічого – заспокоює пан Олександр.
«Ці землетруси лякають людей, але вчинити небезпеки вони не можуть. Звичайно, якщо цей будинок зведений за всіма будівельними нормами і не є в аварійному стані», - резюмував науковець.
Місця, де ставались і найбільш відчувались землетруси
Читайте також: До кінця цього року для Хмельницької обласної дитячої лікарні збудують сховище: в ОВА розповіли, яким воно буде
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: