ye-logo.v1.2

Дипфейк Дмитра Кулеби та осередок роспропаганди в Сербії: добірка тижня

Суспільство 265
Роспропаганда активно використовує новітні технології
Роспропаганда активно використовує новітні технології. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

Новий офіс роспропаганди в Сербії створює контент для балканських країн.

Фейки з використанням штучного інтелекту становляться все якіснішими. Нові технології використовують, в тому числі як пропагандисти, так і шахраї. Наприклад, роспропаганда використовує штучний інтелект для створення фейків у США.

Дипфейк з зображенням Дмитра Кулеби

Невідомий абонент видавав себе за колишнього міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу під час відеоконференції в Zoom із сенатором США, головою Комітету із закордонних справ Бенджаміном Л. Кардіном. Абонент створив дипфейк ексміністра і спілкувався фактично “під маскою”, повідомляє “Інститут масової інформації”.

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на електронний лист від служби безпеки сенату. Як пише медіа, офіс сенатора отримав електронного листа нібито від Дмитра Кулеби з проханням зв'язатися з ним через Zoom. Під час відеодзвінка ця особа мала вигляд та звучала як Кулеба. Проте в сенатора виникли підозри, коли співрозмовник почав діяти нехарактерно для ексміністра: ставити “політично навантажені запитання щодо майбутніх виборів” і вимагати, щоб сенатор висловився щодо делікатних зовнішньополітичних питань – наприклад, чи він підтримує удари по території росії ракетами великої дальності, зауважує служба безпеки сенату.

Сенатор завершив розмову й повідомив про це державному департаменту, де підтвердили, що особа, яка прикидалася Кулебою, ним не була.

Як пише видання, наразі невідомо, хто організував цю операцію проти Кардіна. Представники розвідки попередили, що іноземні суб'єкти, як-от росія, Іран і Китай, використовують штучний інтелект, зокрема дипфейки, у своїй роботі з втручання в президентські вибори США. Причому росія створює найбільше подібного контенту, повідомили в Офісі директора національної розвідки.

Просування роспропаганди у Сербії

Завдяки контролю сербського уряду над медіа та сприятливому політичному середовищу RT (колишній Russia Today) використовує свій офіс у Белграді для адаптації кремлівських наративів і поширення їх по всьому південно-східному регіону Європи. Організація «Репортери без кордонів» (RSF) у своєму роз'ясненні про діяльність RT Balkan закликає Європейський Союз та його держави-члени притягнути Сербію до відповідальності за те, що вона надає платформу цьому відео, пише “Детектор медіа”.

У вересні 2024 року RSF звернулася до RT із запитаннями про мету новоствореного балканського бюро і про його стосунки з російським урядом.

RT негайно відповіла саркастично: «Ми створили RT Balkan з єдиною метою — дратувати "Репортерів без кордонів"». Ця відповідь підкреслює провокаційний політичний характер RT, яка позиціонує себе як противагу організаціям, що захищають вільну, незалежну та плюралістичну пресу. Однак така відповідь також свідчить про те, що RT не хоче відкрито розповідати про свої цілі або зв'язки з урядом, що було б очікуваним від справді незалежного медіа.
RT Balkan був офіційно запущений 15 листопада 2022 року як онлайн-мовник і мультимедійний вебсайт сербською мовою. Хоча телеканал так і не запрацював, RT Balkan швидко перетворився на основний інструмент російської пропаганди на Балканах. RT Balkan застосовує тактики, такі як «відмивання інформації», коли дезінформація, опублікована RT, перетворюється на «новини» й поширюється основними медіа в регіоні. Завдяки своїй присутності в Сербії RT активно підсилює кремлівські наративи по всьому регіону, зокрема через соцмережі та популярні сербські телеканали й газети.

Росіяни вербують за кордоном людей для диверсій та війни

Росія вербує громадян арабських країн для війни проти України. Вербуванням займається та ж компанія, яка відповідає за відправку мігрантів на білорусько-польський кордон. За даними The Insider, центр вербування знаходиться в Пермі.

Алєксєй Ремізов з журналу The Insider пояснює, що рекрутингові компанії контролює Федеральна служба безпеки.
«Це правда. Це дійсно ті самі компанії, які допомагали направляти мігрантів до кордонів Польщі через Білорусь, а також напряму з Росії до кордонів з Фінляндією», — сказав журналіст. Мігрантів спокушають російські посередники високими заробітками та можливістю швидкого отримання громадянства, пише “Польське радіо”.

Разом із тим росія не припиняє вербувати у Європі молодих чоловіків з проросійськими поглядами для проведення диверсійних атак по всьому континенту.


З допомогою телеграм-каналу до таких дій активно залучають молодих людей, яких навчають підривати інфраструктуру, влаштовувати підпали та навіть здійснювати вбивства.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, одним із таких випадків стало звернення до вигаданого персонажа Валерія Іванова, якому через акаунт «Привет Бот» пропонували гроші за вчинення диверсій – підпали військових об'єктів НАТО або вбивства.

Подібні Telegram-канали активно рекламуються в проросійських медіа, включаючи канал, асоційований із групою Вагнера.

Цей метод вербування, який західні експерти називають «трешовою риболовлею», має низький відсоток успіху, але є дешевим для росії та може створити хаос у західних суспільствах, що є однією з основних цілей кремля.

Тези китайських змі

“Центр протидії дезінформації” розповідає, що журналісти Китаю продовжують багато писати про нібито зусилля цієї країни як миротворця та зростання глобальної ролі КНР у світі. Зокрема, в медіа просувається ініційована КНР Глобальна безпекова ініціатива (GSI), у рамках якої відзначаються мирні пропозиції Китаю щодо війни в Україні та «човникова дипломатія».


Також у матеріалах китайських видань помітні співзвучні рф наративи щодо покладання відповідальності за війну в Україні на Захід та створення «справедливішого» багатополярного світу.

Поширеними залишаються антиамериканські настрої в медіа КНР. Зокрема, присутній наратив, буцімто саме США розпалили українсько-російський конфлікт, оскільки це вигідно для американського бізнесу.

Візит Президента України Володимира Зеленського до США та його участь у засіданні Ради Безпеки ООН
висвітлюється в Китаї не надто активно. Водночас відзначається важливість ролі ООН та інших міжнародних інституцій для дипломатичного припинення війни в Україні.

Нагадаємо, що раніше сайт “Є” ye.ua розповідав про те, що китайська пропаганда повторює російську наративи проти Польщі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую