ye-logo.v1.2

Фінансові піраміди — як вберегтися від шахрайства?

Суспільство 4520
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Найкращі засоби безпеки – це поінформованість та ігнорування сумнівних пропозицій, вважає психолог Наталя Ханецька.

У свідомості українців словосполучення «фінансова піраміда» асоціюється зі славнозвісними трьома літерами “МММ”. У 1994 році, за різними даними, кількість ошуканих вкладників цієї фінансової піраміди сягнула 20 мільйонів. Логічним було б припустити, що після такого сумного досвіду українці втратять довіру до подібних установ. Та, на жаль, наші співвітчизники продовжують «вестися» на привабливі обіцянки захмарних заробітків. А славнозвісна “МММ” знову діє, тільки в електронному вигляді. Про те, як вберегтися від фінансових махінацій та не потрапити на вудку аферистів, ми запитали в практикуючого психолога, кандидата психологічних наук, психотерапевта та психосоматолога європейської регістрації Наталі Ханецької.
- Людській винахідливості немає меж, тому новаторство аферистів, як і довірливість громадян, просто вражає. Чи є якась певна категорія людей, маніпулювати якою найлегше?
- Під маніпуляції найлегше підпадають ті люди, яким бачення швидкого вирішення їх життєвих проблем заважає тверезо розцінити об’єктивні реалії дійсності.
- Експерти запевняють, що на фінансові піраміди “ведуться” ті ж самі люди, які постраждали від “МММ” у 1994 році. Чому так відбувається? Сумний досвід їх нічому не навчив?
- Це цілком природно. Структура людської психіки з притаманними їй процесами та властивостями хоча й має динамічний характер, але змінюється поступово. Якщо людина не виявила власних деструктивних мотивів і не пропрацювала їх, вона приречена на періодичне повторення своїх помилок. А це, на жаль, у нашому житті далеко не виняток.
- Є люди, яким подобаються азартні ігри. Вони свідомо ризикують своїми грошима. Вкладання коштів у піраміду “а-ля “МММ” можна порівняти з ігроманією?
- Безумовно. Ці явища схожі в тому, що людина починає видавати бажане за дійсне. Тут можна порадити вкладнику чи гравцю озирнутися навколо й відповісти на просте запитання: скільки він знає людей, які забезпечили себе й свої родини за допомогою фінансових пірамід і азартних ігор? На рівні здорового глузду стає зрозуміло, що цей шлях закономірно (в першу чергу математично) ставить людину на межу матеріального й соціального виживання.
- Давно помічено, що “будівельники” пірамід - тонкі психологи. На чому заснований принцип їхньої дії?
- Кожна пастка, в тому числі й психологічна, має однакову конструкцію. Людині показують «швидкий» й «надійний» шлях вирішення її щоденних проблем (матеріальних, соціальних, вад здоров’я тощо) і називають прийнятну ціну відповідної «диво-пігулки». Результат прогнозований.
- Які психологічні методи можуть використовувати аферисти-лохотронщики? На які хитрощі вони йдуть?
- Як правило, до афери залучаються професійні продавці, відкриваються яскраві сайти, проводяться пафосні презентації, застосовується широка рекламна кампанія, головною складовою котрої є запевнення в досягненні невиправдано високих фінансових чи інших результатів без жодного ризику й за помірну плату. Такі аферисти, в основному, грають на почуттях, цінностях людей. Вони добре знають так звані «емоційно заряджені зони»: благополуччя, гроші, здоров’я тощо.
- Як розпізнати шахрая? Чи є якісь загальні характерні ознаки, які видають подібних людей?
- Порада моя буде більше бізнесовою, ніж психологічною. По-перше, перевірте легальність діяльності організаторів (установчі й реєстраційні документи, наявність офісу, прізвища керівників і засновників, переконайтеся в реальності того, що вам пропонують). По-друге, сьогодні важливим джерелом інформації є Інтернет. Ще вчора шахраї могли прокручувати масштабні схеми, не замислюючись про перспективи, але тепер після однієї-другої афери інформація про їхні «пригоди» з’являється в електронній мережі. Не лінуйтеся, це збереже вам багато часу й грошей. Ну й, по-третє, поспілкуйтеся напряму з клієнтами й партнерами фірми, контакти яких залюбки надасть серйозна організація.
- Часто ми охоче віримо sms та листам, у яких повідомляється, що ви виграли приз в акції. Чому людей приваблюють різноманітні лохотрони?
- Це один з дієвих психологічних прийомів аферистів. Людина, яка отримала звістку про несподіваний виграш чи «ексклюзивну» пропозицію, через емоційні переживання втрачає на деякий час можливість адекватної оцінки ситуації. Цим і користуються зловмисники, які нашвидкуруч пропонують вам здійснити дії, на котрі ви б за інших обставин ніколи не погодились.
- Правоохоронці вважають найкращими методами уникнення фінансової пастки поінформованість та ігнорування сумнівних пропозицій. Чи існують якісь психологічні методи захисту?
? У будь-якому випадку необхідно уникати швидкого прийняття рішення. Між моментом надходження пропозиції і конкретною дією має пройти певний проміжок часу. Чим тривалішим він буде, тим виваженішими будуть ваші вчинки. Це, так би мовити, тактична порада. Стратегією ж є відповідальне ставлення до власного життя й турбота про сталий добробут родини, що передбачає свідоме й серйозне ставлення до формування свого соціального оточення, фундаментальне набуття необхідних і достатніх знань, досягнення високого фахового професіоналізму. Якщо людина перестане чекати дива й почне жити по-дорослому, диво само прийде в її життя без допомоги сторонніх спритних чаклунів й винахідливих чарівників. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую