ye-logo.v1.2

За саджанцями Миколи Юхимчука – черга з усієї області

Суспільство 20280
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Садівник із Летичева вирощує елітні сорти яблунь, груш, черешень, великоплідної аличі, слив, абрикос та персиків.

Навесні та восени на подвір’ї 41-річного Миколи Юхимчука з Летичева завжди людно: щороку до нього йдуть і їдуть, щоб придбати якісні саджанці різних плодових дерев та ягід. Причому, не лише з рідного села, а й навколишніх сіл, районів та з усієї Хмельницької області. Майже всі його сусіди, мають на городі деревця від Миколи Григоровича. А те, які в нього саджанці, можна переконатися, вийшовши на плантацію, яка на городі. Тут рівнесенькими рядочками вишикувалися красуні груші, яблуні, сливи, черешні, смородина, порічки та малина. Знайшлося місце і для південних гостей — абрикосів та персиків. Загалом, господар може запропонувати до десяти тисяч саджанців.
Наполеглива праця подарує гарний врожай
Вирощуванням саджанців Микола Юхимчук почав займатися шість років тому. Спочатку він переймав досвід у свого брата, який мав своє невеличке господарство з плодовими деревами. Потім чоловік так захопився, що присвячував цій справі весь свій час. Нині в нього досить широкий асортимент дерев різних селекцій, як зерняткових, так і кісточкових порід. З яблуневих, до прикладу, найбільшим попитом користуються Чемпіон, Галамаст, Пінова, Джона Гольда; із груш – Ноябрьська, Австрійська; із персиків — Київський ранній; із слив — угоркові сорти, в яких видовжені плоди синього кольору; з черешень — Валерій Чкалов... “Дехто самостійно хоче вирощувати саджанці, але без знань і досвіду покидає цю справу. Тут головне – не розчаровуватися, а знайти причину, чому деревця не прийнялися, - каже пан Микола. - Агропромислової освіти в мене немає, працював будівельником, займав посаду директора Летичівського комунального підприємства. Але спостерігаючи щодня за своїми рослинами, я навчився розуміти їхні потреби без слів”. Щодня чоловік зі своєю дружиною та двома дітьми працює у своєму розсаднику. Роботу починають із самого ранку. Через екологічну забрудненість останніми роками з’явилося багато шкідників і хвороб, які шкодять плодовим деревам. Однак підприємець має свою систему захисту рослин, до прикладу, протягом літнього періоду деревця він неодноразово обприскує різними засобами, а грунт обробляє до шести разів! “Якщо час від часу не прополювати землю та регулярно не поливати саджанці, то з них нічого не буде, - запевняє Микола Григорович. - Потім потрібно 4-5 разів обривати на саджанцях дику поросль, тобто доглядати за брунькою”.
Якісні саджанці — запорука доброго саду
“Обираючи саджанець, найбільшу увагу зверніть на кореневу систему, – радить Микола Юхимчук. – На вигляд вона повинна бути жива – розвинута, мати багато коренів із добре вираженим стрижневим коренем. Щоб перевірити, чи деревце живе, треба розрізати один із корінців секатором або, якщо його немає, зламати корінчик і подивитися на стан тканини всередині – чи вона жива. На корінцях не повинно бути жодних сторонніх утворень – бляшок, гульок тощо, бо це – ракові пухлини, через які деревце згодом загине. Найкраще, щоб коріння було брудним – так воно найдовше зберігатиме вологу. Після придбання саджанця його коріння треба замотати у вологу ганчірку. Завдяки цьому деревце протримається ще декілька днів, якщо немає змоги його одразу посадити. Бажано не купувати деревце з листочками! За кілька днів вони витягують із коріння усі соки. При виборі саджанця зверніть увагу на його діаметр у місці щеплення – він повинен бути не меншим за 0,8 см, а висота деревця – не меншою, ніж 1 м”. Чоловік радить купувати саджанці на спеціалізованих виставках, ярмарках, де свою продукцію представляють різні підприємства садівництва. Не завадить поцікавитися й патентом на вирощування саджанців і всіма необхідними сертифікатами та дозволами. Тоді покупець матиме гарантію, що з придбаного саджанця виросте деревце саме того сорту, який купували.
Плодоносність залежить не лише від сорту
Микола Григорович запевняє, що садити саджанці найкраще в прохолодну погоду. Для цього слід викопати ямку 60х60х60 см, насипати туди 8 кг перегною, змішаного з землею. Грунт навколо деревця слід добре втрамбувати. А потім під кожен саджанець налити 2-3 відра води, після чого замульчувати – тобто коли вода всотається, присипати сухою землею. При посадці слід бути дуже уважними: місце щеплення на саджанці має бути на рівні землі. Велике значення має і відстань між деревами. На присадибній ділянці найоптимальнішою є відстань 3 м – як між сусідніми рядами, так і між деревами в одному ряду. “Щоб деревце краще прийнялося, слід приготувати таку собі «глиняну бовтанку», – радить господар. – Викопати ямку, насипати туди глину, налити води й ретельно перемішати до консистенції густої сметани. У цю суміш вмочувати коріння дерев перед посадкою. Тоді вони будуть краще розвиватися. А ось курячий послід як добриво використовувати не варто — він може спалити корінь”.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую