ye-logo.v1.2

“Цифра” - нова ера телебачення

Суспільство 5761
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Ми звикли, вмикаючи вдома телевізор, потрапляти на бажаний фільм, новини чи футбол. А що ж зміниться із запровадженням цифрового мовлення? І що для цього потрібно? Відповіді на ці та інші запитання шукали кореспонденти «Проскурівського телеграфу».

Напевно, уже всі чули, що починаючи з 2015 року аналогове телебачення в Україні почне поступово вимикатися й канали будуть зайняті «цифрою». Зміни почалися з підписання міжнародної угоди «Женева-2006», яка передбачає поступовий перехід із аналогового на цифровий стандарт ефірного телевізійного мовлення в країнах Європи, в тому числі й в Україні. Відтоді розпочалася розробка державної програми та будівництво мережі цифрового аналогового мовлення. Результат такий: “цифру” запустили по всій країні, однак населення не має змоги його дивитися. За даними статистики, лише 0,05% українців мають телевізори, які приймають цифровий сигнал. Отже, є технічні умови, без яких подивитися сучасне телебачення нереально. Поки до 2015 року відбуватиметься поетапний перехід, прихильникам ефірного телебачення треба купувати і встановлювати декодери, які переводитимуть цифровий сигнал в аналоговий.
Більше інформації, краща якість зображення
В листопаді 2011 року телебаченню в Україні виповнилося 60 років. Як в 60-х роках революцією був перехід із чорно-білого зображення на кольорове, так і зараз настає ера модернізації телебачення — впровадження цифрового ТБ. “Одна з головних відмінностей цифрового сигналу в тому, що в існуючий діапазон частот можна “вкласти” значно більше інформації, ніж при аналоговому способі передачі інформації, - каже директор Хмельницької філії концерну РРТ (радіомовлення, радіозв’язку та телебачення) Олександр Соболєв. - Інформація ущільнюються так, що один ТБ-канал може містити до 10 програм, висока якість яких забезпечується передовими телекомукаційними технологіями. По-друге, кількість обладнання для передачі цифрового сигналу компактніша: воно менш потужне та енергоємне — а це економія. До прикладу, зараз на Хмельниччині для передачі “цифри” збудовано лише чотири телевізійні передавальні станції — в Хмельницькому, Полонному, Білогір'ї та Кульчіївцях (Кам'янець-Подільський район). А аналоговий сигнал передають дванадцять телевізійних станцій. Зараз якість прийому сигналу тестується у різних куточках Поділля - можливо доведеться покращити “архітектуру” розташування передавальних станцій”. За словами Олександра Сергійовича, на сьогоднішній день в Хмельницькому вже можна дивитися в “цифрі” 25 каналів серед яких і один регіональний — обласна державна телерадіокомпанія “Поділля-Центр”. Скоро ми зможемо побачити в цифровому форматі й “Дитяче телевізійне агентство” (логотип “33 канал”). Ще дві телерадіокомпанії, які працюватимуть на всю область, визначаться на конкурсній основі найближчим часом. Це безкоштовний пакет програм, який транслюватиметься на всій території України (28 всеукраїнських каналів та 4 регіональні). “Для прийому сигналу потрібен тюнер (цифровий приймач-декодер) та проста дециметрова приймальна телевізійна антена, - каже Олександр Сергійович. - При чому, для кожного окремого телевізора потрібен свій пристрій. За допомогою такого тюнера навіть існуючі телевізори 4-го чи 5-го поколінь здатні “відтворювати” цифровий сигнал. В нашому місті нещодавно вже запрацював офіційний дилер, який реалізує ці приставки. Ціна на них коливається в межах 600-650 гривень. Планується, що згодом продаж тюнерів трохи покращиться, і вартість на них впаде. Слід лише пам'ятати, що в Україні запроваджено телебачення стандарту DVB-T2 (MPEG-4), тому не будь-який цифровий приймач “зрозуміє” сигнал. Варто орієнтуватися на пристрої “Trimax TR-2012HD” та “Strong SRT8500”. Вони гарантовано підтримують цей стандарт”.
Приймачі-декодери вже у магазинах Хмельницького
З 1 жовтня 2011 року цифрове телебачення непомітно присутнє в більшості осель подолян. Лишилося лише його “спіймати”. Для цього нам і потрібний приймач-декодер. “Тюнери “Trimax” випускає фірма “Ромсат” і коштують вони 620-650 гривень, - каже офіційний регіональний дилер Олександр Бабій. - У нас уже є торгові точки на Проскурівській, 33, Проскурівській, 45, у магазині “Сільпо” (по Шевченка) та три на овочевому базарі. Попит на них зростає. Тюнери не встигають надходити, як їх одразу ж розбирають” . Єдиний провайдер цифрового телебачення в Україні— це ТОВ “Зенобуд”, він же продавець пристроїв “Strong”. Незважаючи на те, що законодавчо ціна тюнерів обумовлена в межах 360 гривень, в хмельницьких магазинах, які продають електроніку, нам зустрічалися моделі цієї марки за 600-700 гривень. Причому один-два тюнери є навіть в магазинах мобільних телефонів та комп'ютерного обладнання. “Нові плазмові телевізори й LCD не підтримують формат Т2, - каже продавець-консультант “Тритону” Ігор Севастьянов. - У нас, до прикладу, на весь магазин є лише один телевізор із позначкою “DVB-T2”. Поки що тільки “Philips” випускає подібні. А щодо тюнерів, то ми замовляємо по декілька пристроїв, які одразу ж розходяться. Зараз якраз чекаємо на нову партію”.
За безкоштовними тюнерами — в чергу!
“Враховуючи важливу соціальну складову процесу переходу на цифрове ефірне мовлення, урядом ухвалено постанову “Про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення населення засобами приймання сигналів цифрового телерадіомовлення”, - каже Світлана Лукомська, начальник головного управління праці та соціального захисту населення. - Рішенням Кабінету Міністрів України визначено категорії громадян, які безкоштовно можуть отримати зазначені засоби (телетюнери), а саме: усі інваліди першої та другої групи (у тому числі інваліди війни цих груп); інваліди війни третьої групи; особи, які виховують дитину-інваліда, за умови, що дитина проживає разом з ними і не перебуває на повному державному утриманні; особи з малозабезпечених сімей, які отримують державну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»; особи, на яких поширюється право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом опалювального періоду 2011-2012 років. Для безкоштовного одержання телетюнера, громадяни, які належать до вказаних категорій, повинні до 1 липня 2012 року звернутися до місцевих управлінь праці та соціального захисту населення із відповідною заявою за адресою: вул. Проскурівського підпілля, 32, каб. №8, тел. 65-42-37. Зразки заяв та уся необхідна інформація з питань одержання, підключення та користування телетюнером буде оприлюднена на стендах у місцевих органах праці та соціального захисту, на офіційних веб-сайтах Держкомтелерадіо, Міністерства соціальної політики, місцевих органів влади, громадських організацій захисту прав інвалідів тощо”. Доставка телетюнерів здійснюватиметься поштою в міру надходження заяв громадян до органів соціального захисту та формування списків місцевими державними адміністраціями. Черговість доставки визначатиметься також у міру надходження заяв. Тобто, хто раніше подасть заяву – той раніше отримає телетюнер. Безкоштовне надання телетюнерів зазначеним категоріям громадян відбуватиметься за правилом: один телетюнер – на одне житлове приміщення (будинок).
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую